پلیس فتا: تولید و انتشار کلیپ هنجارشکنانه در فضای مجازی تعقیب قانونی دارد

پیگیری و اقدامات فنی صورت گرفته عوامل تهیه و تولید کلیپ مذکور شامل ۵ متهم به سرپرستی مردی ۲۸ ساله شناسایی و با هماهنگی قضایی دستگیر شدند.

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی از دستگیری ۵ تن از افرادی که با تولید کلیپ نامناسب قصد انتشار محتوای غیر اخلاقی در فضای سایبری را داشتند خبر داد.

سرهنگ جواد جهانشیری در تشریح این خبر گفت: در پی رصد فضای سایبری توسط کارشناسان پلیس فتا، انتشار کلیپی هنجارشکنانه که در آموزشگاهی واقع در مشهد ضبط شده بود مورد توجه کارشناسان قرار گرفت.

وی افزود: در بررسی‌ها و تحقیقات اولیه آموزشگاهی که کلیپ با محتوای نامناسب و بیان کلمات هجو و غیر‌اخلاقی در آن تولید شده بود شناسایی گردید و مدیران آموزشگاه از تهیه و انتشار کلیپ مورد نظر اظهار بی‌اطلاعی نموده و از پلیس فتا خواهان پیگیری و شناسایی عاملین ساخت کلیپ نمایشی مذکور شدند.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: با پیگیری و اقدامات فنی صورت گرفته عوامل تهیه و تولید کلیپ مذکور شامل ۵ متهم به سرپرستی مردی ۲۸ ساله شناسایی و با هماهنگی قضایی دستگیر شدند.

وی افزود: متهم ردیف اول که نقش کارگردان و تهیه‌کنندگی کلیپ را برعهده داشت با ندامت و پشیمانی اعتراف کرد برای جلب توجه و افزایش فالور (دنبال‌کنندگان) و بیشتر دیده‌شدن، اقدام به این کار نموده است و هنگامی که کلاس‌ها تعطیل و سر مدیران آموزشگاه شلوغ بوده با فریب سرایدار و جلب اعتماد وی در یکی از کلاس‌ها اقدام به فیلم‌برداری و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی نموده و هرگز گمان نمی‌کرد پلیس بتواند آن‌ها را شناسایی و دستگیر نماید و اکنون بسیار از کار خود اظهار پشیمانی می‌نمود.

سرهنگ جهانشیری خاطر نشان کرد: تهیه هرگونه فیلم از اماکن عمومی، دولتی و به ویژه آموزشگاه‌ها نیاز به هماهنگی از سوی آموزش و پرورش و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد. ضمن اینکه تک تک کاربران فضای سایبری با هویت ایرانی مبین شخصیت والای یک فرد ایرانی هستند و لزوما تهیه و تولید هرگونه فیلم و یا محتوای غیر‌اخلاقی انگشت اشاره جهانیان را به سوی جامعه ایرانی نشانه می‌رود علاوه بر اینکه اینگونه اقدامات که خلاف قوانین جاریه کشور است جرم محسوب و پیگرد قانونی را به دنبال خواهد داشت.

شایان ذکر است پلیس فتا از کلیه کاربران می‌خواهد درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت کرده و از آخرین رویداد‌ها از جمله اخبار و حوادث سایبری مطلع گردند.

باشگاه خبرنگاران جوان