تاکید انگلیس، فرانسه و آلمان بر حفظ برجام

دفتر نخست‌وزیر انگلیس روز یکشنبه با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر حفظ توافق هسته ای ایران، اعلام کرد که سران انگلیس، فرانسه و آلمان توافق کردند برجام همچنان بهترین گزینه است.

خبرگزاری ایرنا: دفتر نخست‌وزیر انگلیس روز یکشنبه با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر حفظ توافق هسته ای ایران، اعلام کرد که سران انگلیس، فرانسه و آلمان توافق کردند برجام همچنان بهترین گزینه است.

در تماس تلفنی ترزا می نخست وزیر انگلیس با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، سه طرف توافق کردند که برجام باید موضوع های دیگر نظیر مسئله موشک های بالستیک، تبعات لغو برجام و تاثیر و نفوذ ایران در تحولات منطقه را نیز شامل شود.

این بیانیه می افزاید: رهبران سه کشور اروپایی تعهد کردند که درخصوص نحوه برخورد با چالش های مربوط به ایران، در همکاری نزدیک با یکدیگر و آمریکا باشند.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است 'برجام بهترین گزینه برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته ای است'.

برخی طرف های برجام درحالی همچنان از احتمال تلاش ایران برای دسترسی به سلاح هسته ای سخن می گویند که حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب به‌عنوان بالاترین مقام جمهوری اسلامی ایران، استفاده از سلاح هسته‌ای را حرام شرعی اعلام کرده‌اند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها تاکید کرده است که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است و ایران به تعهداتش در خصوص برجام عمل کرده است.

ترامپ قرار است 22 اردیبهشت درباره تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران تصمیم‌گیری و خروج یا ماندن کشورش در برجام را اعلام کند.

رئیس‌جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان هفته گذشته در سفر خود به واشنگتن و در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا بر ضرورت حفظ برجام تاکید کرد.

انگلیس نیز همواره برجام را دستاوردی مهم دانسته و در این رابطه راب ماکر سفیر جدید انگلیس در ایران اخیرا به ایرنا گفت که لندن از تمام ظرفیت‌ها برای حفظ آن استفاده می‌کند.