اعلام آمار نهایی فوت شدگان تصادف در سال ۹۶

تعداد کشته شدگان در تصادفات رانندگی سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل از آن ۱.۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور، در سال ۱۳۹۶، ۱۶ هزار و ۲۰۱ نفر در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شده‌اند، این تعداد نسبت به سال قبل از آن ۱.۷ درصد افزایش یافته است. بیشترین کاهش امسال مربوط به ماه فروردین با ۱۲.۸ درصد و بیشترین افزایش مربوط به ماه بهمن با ۱۹.۲ درصد بوده است.

بیشترین کشته‌های حوادث رانندگی در شهریور

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، بیشترین کشته‌های حوادث رانندگی مربوط به شهریور ماه با هزار و ۷۴۶ نفر و پس از آن تیرماه با هزار و ۶۱۰ نفر و کمترین آن مربوط به دی ماه با هزار و ۷۶ نفر بوده است.

همچنین روز ۲۳ شهریور با ۸۱ کشته، ۹ تیر با ۷۹ کشته و ۱۶ تیر با ۷۶ کشته پرتلفات‌ترین روز‌های امسال بوده است.

بیشترین مرگ‌ها در جاده‌های برون شهری

در این گزارش با تأکید بر اینکه بیشترین تلفات مربوط به مسیر‌های برون شهری است، آمده است ۶۶.۴ درصد کشته‌های تصادفات مربوط به جاده‌های برون شهری، ۲۷ درصد در راه‌های درون شهری، ۶.۴ درصد در جاده‌های خاکی و روستایی و محل تصادف دو دهم درصد موارد نامعلوم بوده است.

به بیان دیگر در سال ۹۶، ۱۰ هزار و ۷۴۹ نفر در محور‌های برون شهری (۳.۱ درصد افزایش نسبت به سال ۹۵)، چهار هزار و ۳۷۸ نفر در مسیر‌های درون شهری (پنج دهم درصد افزایش نسبت به سال ۹۵)، هزار و ۴۴ نفر در مسیر‌های خاکی روستایی (۵.۳ درصد کاهش نسبت به سال ۹۵) و ۳۰ نفر نیز در مسیر‌هایی نامعلوم جان باخته‌اند.

بیشترین تلفات در استان فارس

بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های فارس با ۱۴۴۵ نفر، تهران با ۱۲۳۱ و خراسان رضوی با ۱۱۲۷ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۱۵۳، اردبیل با ۱۵۶ نفر و کهگیلویه و بویراحمد با ۱۸۳ نفرکمترین تعداد کشته‌های ناشی ازحوادث رانندگی را داشته‌اند.

بیشترین درصد افزایش در استان خراسان شمالی

بیشترین افزایش در مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن در استان‌های خراسان شمالی (۳۰ درصد) و خراسان جنوبی (۲۲.۵ درصد) و بیشترین کاهش مربوط به استان‌های قم (۲۰.۸-درصد) و اردبیل (۲۰.۵-درصد) بوده است.

بیش از سه چهارم کشته شده‌ها مرد هستند

این بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۷۸.۴ درصد از کشته‌های ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۶ مرد (۱۲۷۰۹ نفر) و ۲۱.۶ درصد زن (۳۴۹۲ نفر) بوده‌اند.

همچنین در افراد ۱۸ سال به بالا ۷۱.۴ درصد متأهل و ۲۷.۴ درصد مجرد هستند و وضعیت تاهل ۱.۲ درصد نامشخص بوده است.

رانندگان؛ بیشترین قربانی

در زمان وقوع تصادف ۴۲.۸ درصد از افراد راننده وسیله نقلیه، ۲۰.۸ درصد عابر پیاده و ۳۵.۱ درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده اند.

از مجموع تلفات رانندگی سال ۹۶ (۱۶ هزار و ۲۰۱ نفر)، ۲۰.۸ درصد یعنی سه هزار و ۳۷۰ نفر عابر پیاده و ۲۳.۸ درصد یعنی سه هزار و ۸۶۲ نفر موتورسیکلت سوار بودند.

۳۰-۴۹ سال بیشترین تلفات

از لحاظ سنی ۷.۸ درصد افراد فوت شده در حوادث رانندگی سال گذشته ۱۰ سال و کمتر، ۵.۹ درصد ۱۷-۱۱ سال، ۲۵.۷ درصد ۲۹-۱۸ سال، ۳۰.۸ درصد ۴۹-۳۰ سال، ۲۹.۶ درصد کشته‌های تصادفات ۵۰ سال به بالا داشته‌اند.

سواری؛ خودروی مورد استفاده ۴۲.۹ درصد متوفیان

نحوه وقوع تصادف ۴۵.۵ درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد دو وسیله نقلیه، ۲۰.۸ درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه به عابر متوفی و ۲۴.۷ درصد واژگونی وسیله نقلیه بوده است. خودرو مورد استفاده ۴۲.۹ درصد از افراد متوفی خودرو سواری، ۲۳.۸ درصد موتورسیکلت، ۶.۲ درصد وانت بار، ۳ درصد کامیون، کامیونت و تریلی و ۱.۱ درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است.

همچنین بر اساس این آمار سه هزار و ۳۷۰ نفر از متوفیان تصادفات (۲۰.۸ درصد) عابر پیاده بودند.

ضربه به سر علت اصلی مرگ

علت اصلی مرگ ۴۶ درصد از افراد ضربه به سر، ۲۶.۴ درصد شکستگی‌های متعدد، ۸ درصد به دلیل خونریزی و ۱۳.۹ درصد به دلیل علل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت)، هشت دهم درصد سوختگی، سه دهم درصد نرسیدن اکسیژن، ۴.۶ درصد سایر موارد بوده است.

نیمی از متوفیات حوادث رانندگی در محل حادثه کشته می‌شوند.

محل فوت ۵۱ درصد از افراد در محل حادثه، ۶.۲ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۴۱.۶ درصد از افراد در بیمارستان بوده است. همچنین نحوه انتقال ۹۰.۲ درصد افراد متوفی از طریق آمبولانس، ۶.۵ درصد توسط وسایل نقلیه عبوری، چهار دهم درصد خودروی پلیس، ۱.۱ درصد سایر خودرو‌ها و ۱.۸ درصد نامعلوم بوده است.

افزایش نه دهم درصدی مصدومین ارجاعی به پزشکی قانونی

در سال ۹۶، ۳۳۵ هزار و ۹۹۵ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که این تعداد نسبت به سال گذشته نه دهم درصد افزایش یافته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران