انفجار ترقه 14 تن را در اصفهان مصدوم کرد

اصفهان- ایرنا- 14 نفر شامگاه شنبه بر اثر انفجار مواد محترقه و ترقه دست ساز در یک باب منزل مسکونی در محله زینبیه اصفهان، مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند.

انفجار ترقه 14 تن را در اصفهان مصدوم کرد

روابط عمومی حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان روز یکشنبه به ایرنا اعلام کرد: حادثه انفجار ترقه در یک منزل مسکونی در محله زینبیه اصفهان ساعت 22 و 13 دقیقه شب گذشته به اورژانس 115 اعلام شد.

بر اساس این گزارش، 6 دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شد که هشت نفر از مصدومان توسط آمبولانس به بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم اصفهان منتقل شدند و 6 نفر دیگر از مصدومان این حادثه توسط مردم به بیمارستان منتقل شده بودند.

این روابط عمومی با اشاره به اینکه سن مصدومان منتقل شده به بیمارستان توسط اورژانس بین 19 تا 25 سال بود، اعلام کرد که بیشتر سوختگی ها و آسیب های این حادثه ناشی از انفجار مواد محترقه در نواحی سر و گردن و صورت و موج گرفتگی ناشی از آن بوده است.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع) اصفهان نیز به ایرنا گفت: شب گذشته 14 مصدوم به دلیل حادثه انفجار ترقه به این بیمارستان منتقل شدند که در بین آنها یک کودک حدود 12 ساله نیز به چشم می خورد.

دکتر فریدون عابدینی افزود: بیشتر آسیب هایی که به این افراد وارد شده بدلیل شدت انفجار و پخش شدن مواد محترقه و باروت در ناحیه سر و گردن، صورت و چشم بوده و سوختگی شدید نداشتیم.

وی با بیان اینکه حدود 11 نفر از مصدومان به بیمارستان فیض اصفهان برای معاینه دقیق تر چشم اعزام می شوند، گفت: تعدادی از مصدومان نیز برای بررسی های دیگر مانند احتمال ضربه مغزی به بیمارستان های دیگر از جمله الزهرا(س) منتقل شدند.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است آسیب های جدی تری پس از معاینه های بیشتر و دقیق تر این افراد بویژه در ناحیه چشم، شناسایی شود.

مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان نیز در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: شدت و موج انفجار به دلیل حجم بالای مواد محترقه در این حادثه زیاد بوده و حتی باعث شکستگی شیشه های منازل اطراف شده است.

محمد شریعتی افزود: مواد محترقه و ترقه می توانند بر اثر واکنش های شیمیایی نیز منفجر شوند و نگهداری آنها در مکان هایی مانند منزل مسکونی بسیار خطرناک است.

وی با بیان اینکه یکی از مصدومان حادثه مذکور بر اثر شدت انفجار دچار موج گرفتگی شده بود، گفت: انفجار دست کم 250 گرم مواد محترقه می تواند یک منزل مسکونی به مساحت حدود 70 متر مربع را تخریب کند.

شریعتی با اشاره به نزدیک شدن اعیاد شعبانیه و جشن های ازدواج از مردم خواست تا از هرگونه اقدام برای تهیه، نگهداری یا توزیع مواد محترقه و ترقه جلوگیری کنند تا شاهد چنین حوادثی نباشیم.

وی تاکید کرد که هرگونه نگهداری، ساخت و فروش مواد محترقه خلاف قانون و ممنوع است.

منطقه زینبیه در شمال کلانشهر اصفهان است.