نزاع دلیل مراجعه بیش از 90 هزار تهرانی به پزشکی قانونی

تهران - ایرنا - اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: طی سال گذشته ( 1396)،93 هزار و 295 نفر به دلیل جراحات ناشی از نزاع به پزشکی قانونی این استان مراجعه کردند.

نزاع دلیل مراجعه بیش از 90 هزار تهرانی به پزشکی قانونی

به گزارش روز شنبه ایرنا از اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، این شمار مراجعه کننده به دلیل نزاع در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن (1395) با 92 هزار و 817نفر 6 درصد کاهش یافته است.

براساس این گزارش از کل مراجعان به دلیل آسیب های ناشی از نزاع درسال گذشته 60 هزار و 586 مرد و 32 هزار و 709نفر زن بودند.

همچنین در اسفند ماه سال گذشته نیز آمار مراجعان نزاع با یک درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال 95 به 8095 مورد رسید.

**توصیه پزشکی قانونی به مراجعان نزاع

پزشکی قانونی استان تهران به مراجعه کنندگان نزاع به مراکز پزشکی قانونی توصیه کرده است: ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است.

بنابر این معاینه دقیق ‌تر ضایعات، نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.

در ادامه این توصیه ها آمده است: دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

برای صدور نظریه کارشناسی درخصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

پزشکی قانونی استان تهران همچنین تاکید کرده است: در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم و این امر برای حفظ حقوق مراجعه کنندگان و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، بنابر این صبر و شکیبایی بیشتر مراجعان را می طلبد.

در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند و سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.