بارندگی همراه با گرد و غبار نیمه غربی کشور را فراگرفت

استانها -ایرنا- بارش برف، باران ،تندر و وزش بادشدید همراه با ریزگرد و گردو غبار در دومین ماه بهار ارتفاعات البرز غربی، مرکزی و برخی مناطق سردسیر شمال غربی کشور را فرا گرفت و سبب لغزندگی راه ها، کاهش دید رانندگان ،تعطیلی مدارس ،دانشگاه ها و اختلال در رفت و آمد شد.

بارندگی همراه با گرد و غبار نیمه غربی کشور را فراگرفت

به گزارش روز دوشنبه خبرنگاران ایرنا درسراسر کشور ،امروز فعالیت سامانه بارشی در نیمه غربی کشور شدت ‌می‌یابد و احتمال بارش برف در ارتفاعات البرز غربی، مرکزی و برخی مناطق سردسیر شمال غربی کشور وجود دارد.

براین اساس، حرکت سامانه بارشی به سمت شرق تا بعدازظهر امروز 3 اردیبهشت عمده فعالیت سامانه بارشی در نیمه غربی کشور خواهد بود و روز سه‌شنبه گستره بارش شمال‌شرق را دربرمی‌گیرد.

بر پایه پیش بینی سازمان هواشناسی، فعالیت سامانه بارشی در نیمه غربی ومناطق مرکزی شرقی و شمال‌شرقی کشور شدت گرفته و در بعضی ساعات رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی می شود.

شدت بارش امروز در استان‌های واقع در شمال‌غرب و غرب، نیمه غربی سواحل، البرز مرکزی و غربی ودامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی خواهد بود.

براین اساس سامانه بارشی در غالب مناطق کشور به جز بخش‌هایی از جنوب‌شرق فعال خواهد بود و عمده فعالیت این سامانه تا بعدازظهر در نیمه غربی کشور ادامه خواهد داشت و پس از آن میزان بارش در شمال‌غرب، غرب و جنوب‌غرب کشور کاسته شده و تمرکز بارش در شمال‌شرق، نیمه شرقی سواحل، مرکز، دامنه‌های البرز شرقی، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی بوده و در این مناطق سبب رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد بارش تگرگ خواهد شد.

طی این مدت بارش در ارتفاعات مرکزی البرز و زاگرس به صورت برف پیش‌بینی می‌شود و در اغلب مناطق کشور وزش باد شدید را خواهیم داشت و دریای خزر در این روز مواج خواهد بود.

براساس گزارش هواشناسی ، روز سه‌شنبه 3 اردیبهشت با عبور سامانه بارشی به سمت شرق گستره بارش شمال‌شرق کشور را دربرمی‌گیرد و رگبارهای خفیف و پراکنده در شمال‌غرب و شرق کشور نیز دور از انتظار نخواهد بود.

همچنین از دیروز یکشنبه تا بعدازظهر امروز به سبب وزش باد شدید جنوب شرقی، خلیج‌فارس ( به خصوص سواحل بوشهر و خوزستان) مواج پیش‌بینی می شود.

گزارش خبرنگاران ایرنا به شرح زیر است:

**خوزستان

اداره کل هواشناسی خوزستان امروز رگبار باران و رعدوبرق با احتمال تگرگ برای اکثر مناطق استان به ویژه نیمه شمالی و شرقی را پیش بینی کرده و هشدار داده این وضعیت آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها را در پی دارد. همچنین به علت وزش بادهای قابل ملاحظه تا نسبتا شدید همراه با تندباد لحظه ای، در بعد از ظهر یکشنبه تا ظهر امروز ، برای ساعاتی برخاستن گردوخاک محلی بویژه در مناطق جنوبی، مرکزی و غربی استان مورد انتظار است.

خلیج فارس نیز در این ایام مواج پیش بینی می‌شود و به مسئولین ذیربط و هم استانی های عزیز توصیه می‌ شود تمهیدات لازم را در این خصوص مد نظر قرار دهند. هم اکنون و در ساعتهای اولیه صبح آسمان اهواز غبارآلود است. با توجه به افزایش گردوخاک در شهرستان آبادان، خرمشهر و شادگان کلیه مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی در شیفت صبح امروز ۳ اردیبهشت ۹۷ تعطیل می‌باشد.آخرین گزارش هواشناسی سرعت باد دراهواز را 40 کیلومتر در ساعت و شعاع دید دو کیلومتر اعلام کرد.

**کرمانشاه

با نفوذ موج اصلی از سامانه بارشی به جو منطقه، علاوه بر کاهش دمای روزانه، به تناوب شاهد بارندگی همراه با وزش باد و رعد و برق در سطح استان خواهیم بود. بارش از دیروز یکشنبه دراستان آغازشده و امروز دوشنبه هم درنیمه شمالی به ویژه شمال غرب و اورامانات و مناطق غربی ازشدت بیشتری برخوردار است.

بارش ها امروز دوشنبه با آبگرفتگی معابر عمومی و رگبار تگرگ و در برخی نقاط با احتمال سیلاب های محلی نیز همراه خواهد بود .

همچنین به دلیل بارش های اخیر تمام جاده های استان لغزنده هستند و رانندگان باید با در نظر گرفتن جنبه های ایمنی، با احتیاط کامل رانندگی کنند.

** گیلان

طبق اعلام اداره کل هواشناسی گیلان، سامانه ناپایدار جوی که از شنبه گذشته مناطقی از استان را تحت تاثیر قرار داده و موجب بارندگی های متناوب و وزش باد گاهی شدید شده بود، بتدریج طی عصر و امشب تضعیف و از منطقه خارج خواهد شد. بر این اساس آسمان امروز استان ابری و مه آلود، بارندگی و وزش باد (بعضی نقاط شدید) ، بتدریج طی عصر و شب کاهش ناپایداری و ابر پیش بینی شده است. همچنین تمامی راه های استان گیلان نیز باز و مشکلی در تردد خودروها گزارش نشده است.

** لرستان

اداره کل هواشناسی استان لرستان آبگرفتگی معابر عمومی ، سیلابی شدن مسیل ها و اختلال در تردد جاده ای و کاهش دما در استان را برای روز دوشنبه پیش بینی کرد. هواشناسی امروز همچنین رعد و برق، وزش باد نسبتا شدید تا شدید، رگبار تگرگ و غبارآلود بودن آسمان به همراه کاهش دید افقی را برای این استان پیش بینی کرد. دماهای شبانه نیز در این استان تا چهارشنبه کاهش قابل ملاحظه ای را خواهند داشت.

بنا بر اخطار هواشناسی لرستان ؛ سرعت وزش باد طی این مدت در برخی نقاط ( به ویژه مناطق شرقی و شمالی ) بیش از 70 کیلومتر پیش بینی می شود.

جاده های لرستان هم اکنون باز بوده و تردد در آنها بدلیل بارش شدید باران به کندی صورت می گیرد.

بدلیل شرایط جوی نامناسب و بارش شدید باران تمامی مدارس شهرستان خرم آباد در روز دوشنبه با 2 ساعت تاخیر فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

**استان مرکزی

بر اساس نقشه های پیش یابی هوا روز دوشنبه هوای اراک نیمه ابری تا ابری با رگبارهای متناوب است و احتمال رعد برق و وزش باد شدید نیز وجود دارد. پیش بینی می شود به دلیل تندباد هوای بیشتر مناطق این استان با افزایش غلظت ریزگرد و گرد و غبار همراه باشد و احتمال بروز خساران نیز بر اثر وزش تندباد وجود داردو از عصر امروز نیز دمای هوا در نقاط مختلف این استان پنج تا هفت درجه سانتیگراد کاهش دارد.

** فارس

هم اکنون در استان فارس باران می بارد و تمام راه های این استان باز است و مشکلی در تردد جاده ای وجود ندارد. باران همراه با رگبار و رعد و برق برای این استان پیش بینی شده است.

** اردبیل

بارش برف و باران که از روز گذشته در تمامی شهرستان های استان اردبیل آغاز و در برخی مناطق همچنان ادامه دارد موجب خوشحالی کشاورزان شد . هواشناسی اردبیل میزان بارش ها در استان را بین پنج تا 15 میلیمتر در شهرستان های مختلف استان ذکر کرد.

مرکز مدیریت راههای اداره کل راهداری و حمل و نقل استان اردبیل نیز اعلام کرد که تمامی راه های استان باز بوده اما به دلیل بارش باران خفیف، برخی جاده های استان خیس و لغزنده است.

**گلستان

هواشناسی آسمان گلستان را برای امروز دوشنبه ابری همراه با رگبار و آذرخش (رعدو برق)، اوقات شب در نواحی مرتفع و کوهستانی بارش باران و برف، گاهی وزش باد شدید و در برخی نقاط مه آلود اعلام کرد.

مرکز مدیریت راههای گلستان تمامی جاده های استان را باز اعلام کرد و تردد به صورت عادی انجام می شود، محور مراوه تپه در شرق استان همراه با مه است، همچنین محوراولنگ در مسیر رامیان - شاهرود به دلیل عملیات راهسازی مسدود بوده وترددهای محلی تا سه راهی کشکک و رضی انجام می شود.

**سمنان

امروز برای استان سمنان بارش باران، رعد و برق ، وزش باد شدید و ریزش تگرگ و برف در ارتفاعات پیش بینی می شود. این سامانه بارشی تا روز سه شنبه در این استان ادامه دارد. دمای اکنون شهر سمنان 22 درجه سانتی گراد است.

به گزارش پلیس راه استان سمنان هم اکنون جاده شاهرود - آزادشهر و بخش هایی از جاده شهمیرزاد - فولاد محله مه آلود است و رانندگان با کاهش دید مواجه هستند و در تردد در محورهای ارتباطی استان جریان دارد و مشکلی خاصی گزارش نشده است.

** یزد

تمام راهها و جاده های استان یزد، باز و رفت و آمد در آنها جریان دارد. از لحاظ اب و هوایی هم توفان گرد و خاک، یکشنبه شب تا پاسی از شب استان یزد را در نوردید و سرعت آن در شهر بافق به 87 کیلومتر بر ساعت رسید.

هوای استان فعلا ابری و آرام است اما آنطور که هواشناسی اعلام کرده توفان گرد و خاک، عصر دوشنبه نیز بخش هایی از استان را در بر خواهد گرفت.

** سیستان و بلوچستان

بر اساس اعلام هواشناسی سیستان و بلوچستان، روند افزایش 10 تا 15 درجه ای دما که از روز جمعه در استان آغاز شده تا فردا سه شنبه ادامه دارد. این استان از امروز تا روز چهارشنبه در نواحی مرکزی زاهدان، مرز غربی و جنوب شرقی وزش باد به نسبت شدید سبب گرد و خاک می شود.

** آذربایجان شرقی

بر اعلام اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی، هوای استان دوشنبه همراه با بارش متناوب باران گاهی به صورت رگبار و آذرخش و در نواحی مستعد به صورت تگرگ خواهد بود. اداره کل حمل و نقل راهداری استان نیز اعلام کرد که همه راه های آذربایجان شرقی باز و تردد در انها روان است.

**خراسان رضوی

هوای خراسان رضوی تحت تاثیر امواج سامانه ناپایدار جوی فعال نواحی غربی کشور فعلا ابری است اما افزایش شدت وزش باد، ابرناکی و شروع تدریجی بارشهای رگباری توام با رعد و برق در نواحی شمالی و نیمه غربی این استان از امروز پیش بینی شده است.

بر این اساس اداره کل هواشناسی خراسان رضوی طی اطلاعیه ای نسبت به احتمال ایجاد روان آب و آبگرفتگی معابر در برخی نقاط استان به ویژه در نواحی شمالی آن هشدار داد. کمینه و بیشینه دمای هوا در خراسان رضوی نیز به ترتیب شش و 29 درجه است.هم اینک تمام مسیرهای جاده ای در این استان باز بوده و رفت و آمد خودروها بطور عادی در آنها جریان دارد.

**کردستان

با فعالیت سامانه بارشی در شبانه روز گذشته استان کردستان شاهد بارش شدید باران در بیشتر مناطق بود بطوریکه در بانه بارش 50 میلیمتری باران گزارش شده است.بارش ها در مریوان 44 و در سلین هورامان نیز 38 میلی متر بوده و در مناطق مرتفع و گردنه ها به صورت برف بود.این سامانه بارشی تا اواخر روز دوشنبه به صورت رگبار باران در استان فعال است و بدنبال آن در روزهای سه شنبه و چهارشنبه دمای هوای استان سه تا پنج درجه کاهش می یابد.

براساس اعلام پلیس راه انتظامی استان کردستان، با وجود بارش باران در بیشتر جاده های ارتباطی برون شهری این استان، همه راه ها باز و تردد وسایل نقلیه بدون مشکل در جریان است.

**کهگیلویه وبویراحمد

براساس ارزیابی نقشه‌های هواشناسی، بیشتر مناطق کهگیلویه و بویراحمد روز دوشنبه شاهد بارش باران، گرد و خاک، وزش باد شدید، گاهی رگبار شدید، رعد و برق و بارش تگرگ خواهند بود.

**البرز

بارش باران که از یکشنبه شب در استان البرز آغاز شده تا آخر وقت امروز دوشنبه نیز ادامه خواهد یافت.بررسی آخرین الگوهای پیش یابی حاکی از بارش شدید باران در مناطق مختلف این استان تا پایان امشب است. برای روز سه شنبه و چهارشنبه وضعیت هوا صاف و تاقسمتی ابری پیش بینی شده است. بارش باران درشب گذشته در طالقان نیز 20 میلیمتر، دیزین 14.8 ، هشتگرد 7.6 و کرج 2میلیمتر بوده است.

** خراسان شمالی

آسمان بیشتر مناطق این استان هم اکنون ابری است که اداره کل هواشناسی استان اعلام کرده است با نفوذ سامانه بارشی جدید، بارش ها از امروز بعد از ظهر آغاز و فردا تشدید می شود. براساس اعلام این اداره کل، با فعالیت این سامانه بارشی که همراه با نفوذ هوای سرد و تقویت ناپایداری ها خواهد بود احتمال وقوع سیلاب در برخی مناطق استان وجود دارد.

دمای هوا نیز در روز سه شنبه 10 تا 12 درجه سانتیگراد کاهش می یابد.

**قزوین

براساس اعلام هواشناسی، امروز فعالیت سامانه بارشی در استان قزوین همچون روز گذشته ادامه دارد. هچنین طبق اعلام هواشناسی دمای هوای استان قزوین امروز 4 درجه کاهش می یابد و با تشدید بارش ها احتمال سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها نیز وجود دارد.

** همدان

بارش باران که از روز گذشته در این استان آغاز شده تا اواخر وقت امروز دوشنبه ادامه دارد. آسمان استان تا 24 ساعت آینده ابری همراه با بارش باران، رگبار، رعد و برق، وزش باد و احتمال تگرگ پیش بینی می شود. سامانه بارشی از اواخر وقت امروز به تدریج از استان همدان خارج می شود. با خروج سامانه بارشی از روز سه شنبه دمای هوا بین سه تا پنج درجه سانتیگراد کاهش می یابد.

** زنجان

وضعیت جوی امروز /دوشنبه / استان ابری با بارش های رگباری به همراه رعد و برق پیش بینی شده و علاوه بر آن احتمال آبگرفتگی معابر، مسیل ها و رودخانه ها نیز دور از انتظار نخواهد بود. دمای فعلی شهر زنجان 6 درجه است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت چهار در جه کاهش دارد و سردترین و گرمترین ایستگاههای هواشناسی استان نیز در 24 ساعت گذشته زنجان با 5 درجه و ماهنشان با 22 درجه بالای صفر بوده است.

تمامی مسیرهای ارتباطی این استان به علت بارش باران لغزنده است. بارش باران بهاری از شامگاه یکشنبه /2 اردیبهشت جاری/ زنجان را فرار گرفته است.

** کرمان

به گزارش هواشناسی کرمان آسمان این استان ابری و در برخی مناطق احتمال بارشهای رگباری وجود دارد و در حوزه شرق احتمال وزش بادهای تند همراه با گرد و غبار پیش بینی می شود. برغم وضعیت نامساعد هوا در اغلب مناطق استان و توفانهای شن در شرق ولی جاده های استان باز و تردد در ان به سهولت در حال انجام می شود.