برف آذربایجان شرقی را سفید پوش کرد

تبریز - ایرنا - معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: برف بهاری سه شهرستان استان شامل مرند، اهر و ورزقان را شب گذشته سفید پوش کرد.

برف آذربایجان شرقی را سفید پوش کرد

محمد اشجعی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه بارش در سایر شهرهای استان به صورت باران بود، افزود: دمای صبح امروز هوا در شهرهای مرند، اهر و ورزقان به یک درجه بالای صفر رسیده است.

وی اظهار کرد: هم اکنون شهرستان میانه با 9 درجه سانتی گراد و مرند با یک درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرمترین و سردترین شهرهای استان هستند.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی با بیان اینکه هم اکنون دمای هوای تبریز پنج درجه بالای صفر است، یادآوری کرد: طبق نقشه های پیش یابی هواشناسی، شرایط ناپایدار جوی در استان تا روز سه شنبه ادامه می یابد و در برخی نواحی مستعد بارش همراه با تگرگ خواهد بود.

اشجعی با اشاره به احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های فصلی ادامه داد: توصیه می شود برای جلوگیری از بروز خسارت های احتمالی اقدام های پیشگیرانه انجام شود.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

8023/518