گزارش سانحه نفتکش سانچی تا پایان اردیبشهت نهایی می شود

تهران - ایرنا - معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: گزارش جمع‌بندی سانحه نفتکش سانچی تا پایان اردیبهشت ‌ماه امسال نهایی می شود.

گزارش سانحه نفتکش سانچی تا پایان اردیبشهت نهایی می شود

به گزارش ایرنا از سازمان بنادر و دریانوردی، هادی حق‌شناس درباره آخرین وضعیت جعبه سیاه سانحه سانچی، افزود: سومین جلسه کمیته بررسی علل سانحه سانچی، هفته اول اردیبهشت ماه آتی با حضور نمایندگان 4 کشور عضو این کمیته که شامل ایران، کره جنوبی، چین و پاناما (به عنوان کشور صاحب پرچم) در چین برگزار می شود.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ابراز امیدواری کرد در این جلسه، 4 کشور عضو کمیته در مورد علل سانحه سانچی به نتیجه و جمع بندی نهایی برسند.

حق شناس با اشاره به اینکه روند بررسی علل سانحه سانچی با موفقیت ادامه داشته است، بیان کرد: امیدواریم با اطلاعاتی که از دو جعبه سیاه (VDR) نفتکش سانچی و شناور فله‌بر کریستال استخراج ‌شده است و همچنین مصاحبه های صورت گرفته با خدمه شناور چینی توسط تیم ایرانی و سایر اطلاعات جانبی، تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری، تدوین گزارش نهایی علل سانحه سانچی تکمیل شود.

به گزارش ایرنا، 16 دی ماه پارسال یک کشتی فله بر چینی حامل 64 هزار تن گندم در سواحل شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از 130 هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد؛ در این حادثه، نفتکش سانچی با 30 تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.

با دستور و تاکید رییس جمهوری علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروه های کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای مربوط انجام گیرد، اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، زیرا نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود و در نهایت این کشتی پس از 8 روز غرق شد.

بررسی های کارشناسی در این زمینه با هدف تعیین علل واقعه همچنان در دست اقدام است.