متعرضین به کاخ چهلستون سرهنگ آباد تحت پیگرد قانونی/آسیب آتش به ایوان چوبی

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان از تحت تعقیب قرار گرفتن متعرضین به بنای تاریخی کاخ سرهنگ آباد شهرستان اردستان خبر داد.

فریدون الله یاری اظهار داشت: عملیات مرمت مجموعه تاریخی کاخ سرهنگ آباد زواره که در روستای سرهنگ آباد از توابع شهر زواره و شهرستان اردستان واقع شده از نیمه اول سال 1396 با اعتباری بالغ بر  پنج میلیارد ریال (پانصد میلیون تومان) آغاز گردید و تا پایان اسفند سال گذشته ادامه یافت.

وی با اشاره به اینکه این مجموعه دارای مالکیت خصوصی بوده است، اضافه کرد: سال گذشته با توجه به اینکه این مجموعه تاریخی به مدت نزدیک به یکصد سال متروک مانده بود، با توافق با مالکین که به سختی نیز حاصل شد کار مرمت با توجه به صعب العبور بودن منطقه و فاصله 40 کیلومتری روستای سرهنگ آباد از مرکز شهر، صرفا با اعتبارات دولتی آغاز گردیده و پس از اتمام مرحله اول مرمت در پایان اسفند ماه سال گذشته پیمانکاران با نظارت اداره کل میراث فرهنگی، مجموعه را تحویل مالکین نمودند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در ارتباط با تعرض صورت گرفته به این مجموعه تاریخی تاکید کرد: صبح امروز گزارشات مردمی به یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان حاکی از این بوده که متاسفانه برخی افراد نا آگاه با تعرض به این مجموعه تاریخی و با آتش افروزی، بخشی از ایوان چوبی این اثر تاریخی که در سال گذشته مرمت شده بود، طعمه حریق شد.

الله یاری تصریح کرد: با سرعت عمل یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان اردستان و آتش نشانی شهر زواره، خوشبختانه از سرایت آتش به مجموعه اصلی بنا جلوگیری به عمل آمد.

وی  اظهار داشت: هم اینک با کنترل آتش، توانسته ایم مجموعه اصلی بنا را از تعرض صورت گرفته نجات دهیم، لذا هم اکنون با رفع خطر، مدیریت میراث فرهنگی و یگان حفاظت شهرستان با حضور مسئولین قضائی شهرستان در محل استقرار یافته و در حال پیگیری این پیشامد ناگوار می باشند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان در ارتباط با چگونگی پیگیری این واقعه تاکید کرد: اگر چه این مجموعه دارای مالک خصوصی بوده، لکن با توجه به ثبت ملی این اثر و منحصر به فرد بودن آن با تمام توان پیگیر این تعرض خواهیم بود و مسببین این عمل غیر فرهنگی تحویل قانون خواهند شد.

خبرانلاین