قایق آوارگان روهینگیایی در راه مالزی به جزیره تایلندی رسید

کوالالامپور – ایرنا – مسئولان تایلند اعلام کردند: یک قایق حامل دهها نفر از آوارگان روهینگیایی که به طور غیر قانونی به مقصد مالزی در حال حرکت بود، به دلیل شرایط بد آب و هوایی مجبور به توقف در یکی از جزایر تایلند شد؛ این درحالی است که نگرانی‌ها از تعدد جمعیت در کمپ‌های آوارگان در حال افزایش است.

قایق آوارگان روهینگیایی در راه مالزی به جزیره تایلندی رسید

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، حدود 700 هزار نفر از اقلیت مسلمان روهینگیایی میانمار در پی دور جدید خشونت‌های ارتش و افراط گرایان بودایی که به کشته شدن هزاران نفر منجر شد، در مدت هفت ماه گذشته به کشور بنگلادش در همسایگی میانمار گریخته اند که کثرت جمعیت در اردوگاههای موقت و همچنین وضعیت بهداشت و ایمنی آنها ، بحرانی گزارش شده است.

شرایط نابسامان آوارگان اقلیت مسلمان روهینگیایی که بسیاری از آن‌ها در مناطق بین مرزهای میانمار و بنگلادش گیر کرده اند، به گونه‌ای است که دو کشور با امضای قراردادی بنا بود شرایط بازگشت آوارگان را فراهم کنند، اما طبق گزارش نهادهای مدنی، میانمار با خودداری از انجام تعهدات خود، هنوز شرایط بازگشت اقلیت مسلمان این کشور را فراهم نکرده است.

هزاران نفر از جمعیت اقلیت روهینگیایی میانمار که چندین دهه مورد آزار قرار داشته و از حق شهروندی محروم بوده اند، همواره از طریق قاچاقچیان انسان به کشورهای اطراف عمدتا در جنوب شرق آسیا منتقل شده اند، اما این روند از سال 2015 و در پی عملیات ارتش تایلند علیه قاچاقچیان انسان و همچنین خودداری این کشور از پذیرش قایق‌های مهاجران متوقف شده بود که به سرگردانی هزاران نفر در جنگل‌ها و آب‌های آزاد منجر شد.

به این ترتیب قایق حامل آوارگان روهینگیایی که امروز (یکشنبه) در غرب تایلند در جزیره‌ای از ناحیه «کارابی» تایلند توقف کرده، نخستین قایقی است که پس از حدود سه سال از راه دریا قصد رسیدن به مالزی را داشت.

«پراویترا کیتیبودی» استاندار «کارابی» تأیید کرده که مسافران این قایق روهینگیایی بوده اند، اما مبدأ حرکت آن‌ها را اعلام نکرده است.

او همچنین تأیید کرد که این قایق در سواحل «کو لانتا»، از جزایر پر رفت و آمد گردشگران خارجی تایلند، به دلیل شرایط بد آب و هوایی پهلو گرفته است.

طبق گفته استاندار تایلند، 56 مسافر این قایق شامل زنان، مردان و کودکان روهینگیایی بوده اند که به مسیر خود ادامه خواهند داد.

در حالی که مناطقی از ایالت «راخین» در غرب میانمار به صورت تاریخی همواره محل سکونت قوم مسلمان روهینگیا بوده، مقامات کشور با اکثریت جمعیت بودایی میانمار، طی چندین دهه حق شهروندی روهینگیایی‌ها را نادیده گرفته و آن‌ها را با لفظ «مهاجران غیرقانونی بنگلادشی» خوانده اند. این در حالی است که این قوم دارای زبان و فرهنگ مختص به خود است و بنگلادش نیز آن‌ها را بنگلادشی نمی‌داند.

ستم دیدگان روهینگیایی پیش از این نیز از راه پر خطر دریا به کشورهای با اکثریت مسلمان مالزی و اندونزی سفر کرده بودند.

طبق اعلام کمیسیاری عالی پناهندگان سازمان ملل در مالزی (UNHCR Malaysia) حدود 150 هزار پناهنده در مالزی حضور دارند که حدود 90 درصد آن‌ها روهینگیایی هستند.