مسافران نوروزی زمان بازگشت سفر خود را مدیریت کنند

تهران - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: آمار سامانه های تردد شمار در محورهای شریانی کشور حاکی از عدم بازگشت تعداد قابل ملاحظه ای از خودروهای شخصی به پایتخت است بنابراین مسافران نوروزی زمان بازگشت سفر خود را مدیریت کنند.

مسافران نوروزی زمان بازگشت سفر خود را مدیریت کنند

به گزارش ایرنا از اعلام روز دوشنبه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، «عبدالهاشم حسن نیا» گفت: با توجه به خروج بیش از یک میلیون و دویست هزار وسیله نقلیه از تهران و البرز از آغاز طرح نوروزی تاکنون و عدم مراجعت بخش قابل توجهی از این تعداد خودرو و هموطنان از یک سو ، و دریافت اطلاعات و آمار از سوی دیگر که نشان می دهد بیش از ٥٥٠ هزار دستگاه خودرو در حال حاضر در استان های مازندران و گیلان انباشت شده اند.

وی افزود: پیش بینی می شود در صورت عدم مدیریت بر بازگشت از سفر توسط هموطنان ، ورودی های شهر تهران و کرج در روز پایان تعطیلات نوروزی با ترافیک و تراکم مواجه خواهد بود .

حسن نیا ضمن قدردانی و تشکر از همکاری شهروندان گفت: با توجه به این که حجم خودرو ها و مسافران نوروزی به تدریج و در فاصله زمانی حدود 2 هفته ای از تهران خارج شده اند، برای جلوگیری از ازدحام ورود به پایتخت ضمن مدیریت بر بازگشت سفر خود ، مراجعت به تهران را به روزهای آتی موکول کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر وجود اطلاعات لحظه ای و مورد نیاز مسافران در مرکز مدیریت راههای کشور ، خاطر نشان کرد : توصیه می کنیم هموطنان در سفرهای خود از سامانه جامع ١٤١ شامل تلفن گویا و شبانه روزی ١٤١ ، اپ ١٤١ و سایت www.141.ir . همچنین سیستم پیام کوتاه ١٠٠٠١٤١ با دریافت آخرین اطلاعات از وضع راههای کشور سفر کنند.

به گزارش ایرنا، 6 میلیون و 78 هزار و 331 نفر در تعطیلات نوروزی امسال در بخش جاده ای تردد کردند. تعداد سفر ثبت شده در این مدت 586 هزار و 903 مورد بود. این میزان نسبت به مدت مشابه 2 سال گذشته کاهش یافته است.

در تعطیلات نوروزی 96-1395 (بیست و پنجم اسفندماه 1395 تا هشتم فروردین 1396) به هفت میلیون و 971 هزار و 622 نفر مسافر در قالب 693 هزار و 224 سفر در جاده ها رسیده بود.

این میزان در تعطیلات نوروزی 95- 1394 (بیست و پنجم اسفندماه 1394 تا هشتم فروردین 1395) هشت میلیون و 495 هزار و 941 نفر مسافر در قالب 708 هزار و 330 سفر در جاده های کشور سیر کرده بودند.

همچنین براساس آمار از بیست و چهارم اسفند پارسال تا یازدهم فروردین ماه بر پایه آمار پلیس راه که در جدول های وزارت راه و شهرسازی به آن استناد شده است، 283 تصادف منجر به فوت ثبت شد که 350 نفر در صحنه تصادف فوت کردند. 2 هزار و 852 تصادف جرحی نیز رخ داد.