۶ پلیس در شورش زندانی در مکزیک کشته شدند

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: مقام‌های دولتی مکزیک اعلام کردند که هفت نفر از جمله شش پلیس در جریان شورش در زندانی در شرق این کشور کشته شدند.

۶ پلیس در شورش زندانی در مکزیک کشته شدند

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: مقام‌های دولتی مکزیک اعلام کردند که هفت نفر از جمله شش پلیس در جریان شورش در زندانی در شرق این کشور کشته شدند.

این خبرگزاری امروز (دوشنبه) در گزارش خود افزود: مقام‌های مزبور گفتند که ماموران پلیس قصد داشتند گروهی از زندانیان بسیار خطرناک را از زندان «لا توما» در ایالت «وراکروز» به مکان دیگری منتقل کنند، اما زندانیان به شش تن از نیرو‌های پلیس حمله کردند و پس از محبوس کردنشان در فضایی محصور، آن مکان را به آتش کشیدند.

مقام‌های دولتی مکزیک یادآور شدند که نیرو‌های پلیس به دام افتاده بر اثر استنشاق دود، جان باختند. فرد هفتمی که هویتش فاش نشده است نیز در جریان این شورش کشته شد.

به علاوه، ۱۵ پلیس نیز بر اثر شدت جراحات وارده در جریان این شورش در بیمارستان بستری و هفت زندانی نیز زخمی شده اند که حال دو تن از آن‌ها وخیم است.

براساس این گزارش، نظامیان ارتش مکزیک برای کمک به پلیس ایالتی به منظور تحت کنترل قرار دادن اوضاع به محل شورش اعزام شدند.

در همین حال، بستگان زندانیان برای کسب اطلاع از وضع عزیزان خود در مقابل زندان تجمع کردند و پلیس ضد شورش پیرامون زندان، حفاظ امنیتی شدیدی را برپا کرد.

ایالت وراکروز، یکی از ایالت‌هایی است که در معرض شدیدترین موج خشونت حاصل از عملیات قاچاقچیان مواد مخدر قرار دارد. این ایالت شاهد درگیری‌هایی شدیدی بین کارتل‌های قدرتمند مواد مخدر است.

شورش، حملات مرگبار و فرار از زندان، اموری رایج در زندان‌های مکزیک به شمار می‌رود. گروه‌های تبهکار اغلب کنترل داخل زندان‌ها را در دست می‌گیرند و برخی مقام‌های فاسد نیز با آن‌ها همدست می‌شوند.

دفتر دفاع از حقوق بشر مکزیک در گزارش سال ۲۰۱۷ خود وجود مشکل در زندان‌های این کشور را تائید کرد و نسبت به شرایط بد و شلوغی زندان‌ها و بروز خشونت در آن هشدار داد.

شورش‌های مرگبار در زندان ها، مشکلی اصلی در سراسر آمریکای لاتین است. هفته گذشته، ۶۸ نفر بر اثر وقوع آتش سوزی در جریان شورش در زندانی در ونزوئلا کشته شدند.