هشدار رهبر حزب کارگر انگلیس درمورد جنگ سرد با روسیه

تهران-ایرنا- جرمی کوربین رهبرحزب کارگر انگلیس روزجمعه درباره خطر آغاز دوره جدید جنگ سرد با روسیه پیش از اثبات دخالت مسکو درحمله با گاز اعصاب به یک جاسوس دو جانبه روس، هشدار داد.

هشدار رهبر حزب کارگر انگلیس درمورد جنگ سرد  با روسیه

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن؛ کوربین در نوشتاری در روزنامه گاردین نوشت: با در پیش گرفتن رویکرد بسیار محتاطانه در برابر حادثه مسموم شدن این جاسوس پیشین روس نتیجه گیری زودهنگام از شواهد و مدارک در جو ملتهب کنونی، به سود امنیت ملی انگلیس نیست.

به نوشته وی، نتیجه گیری زودهنگام از شواهد گردآوری شده توسط پلیس در جو التهاب زده کنونی مجلس انگلیس، به نفع عدالت یا امنیت ملی نیست و این رخداد وحشتناک در وهله نخست نیازمند تحقیقات جنایی کامل و دشواری است.

این رهبر68 ساله سوسیالیست افزود: حزب کارگر از پوتین حمایت نمی کند و در صورتی که روسیه در این حمله دست داشته باشد، باید پاسخگو باشد. اما به این معنی نیست که ما باید خود را در معرض جنگ سرد تازه، افزایش هزینه تسلیحاتی، درگیری های نیابتی در جهان و تحمل ناپذیری شبیه دوره مک کارتی در برابر مخالفان، قرار دهیم.

کوربین احتمال داد که مافیای روسیه که به گفته وی به آن امکان یافتن جای پا در انگلیس داده شده، در این حمله دست داشته است و نوشت : لندن باید جریان انتقال پول فاسد از روسیه را متوقف کند. ما باید ارایه خدمات به سرمایه داری روسیه و میلیاردرهای فاسدی را متوقف کنیم که از لندن برای حفاظت از ثروت خود استفاده می کنند.

ترزا می نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه ادعا کرد که روسیه در حمله با عامل گاز اعصاب به سرگئی اسکریپال دست دارد که سرهنگ سابق بخش امنیتی ارتش روسیه بوده و نام ده ها جاسوس این کشور را در اختیار لندن قرار داده است. اسکریپال و دخترش از چهارم مارس (13 اسفند) که بیهوش بر روی نیمکتی در برابر یک مرکز خرید در شهر سالسبری در شمال انگلیس پیدا شدند، با حال وخیم در بیمارستان بستری هستند.

می پس از نخستین کاربرد شناخته شده تهاجمی چنین سلاحی در خاک یک کشور اروپایی از هنگام جنگ دوم جهانی به این سو، به 23 دیپلمات روس که به گفته وی تحت پوشش دیپلماتیک در لندن جاسوسی می کرده اند، برای ترک خاک انگلیس یک هفته مهلت داد.