صاحبان فروشگاه ها از عرضه هر نوع مواد محترقه غیرمجاز اجتناب کنند

تهران - ایرنا - معاون پلیس پیشگیری نیروی انتظامی از صاحبان فروشگاه ها خواست از عرضه هر نوع مواد محترقه غیرمجاز، خطرناک و مشتقات آن اجتناب کنند و شهروندان رفتارهای خطرناک و ناهنجار را به 110 اطلاع دهند.

صاحبان فروشگاه ها از عرضه هر نوع مواد محترقه غیرمجاز اجتناب کنند

سرهنگ علی هاشمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا افزود: خانواده ها در جریان باشند که در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال نقش کلیدی و سهم مهمی دارند؛ کودکان و نوجوانان را تشویق کنند که درک خوبی از آسیب های حوادث چهارشنبه آخر سال داشته باشند.

وی ادامه داد: خانواده ها به هیچ عنوان در تهیه مواد آتش بازی و موادمحترقه به ویژه مواد محترقه خطرناک فرزندان را همراهی نکنند و از نگهداری موادمحترقه در منزل، محل کار،خودرو، داخل کیف، لباس کودکان اجتناب کنند.

وی به خانواده ها توصیه کرد تا به فرزندان تأکید کنند اگر مواد محترقه را در معابر دیدند به آنها دست نزده و آن را جابجا نکنند و مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار بوده و درصورت لزوم مراتب را به واحدهای انتظامی و یا مرکز فوریتهای پلیس 110اطلاع دهند.

معاون پلیس پیشگیری نیروی انتظامی گفت: همه ساله گزارش های تکان دهنده ای از نابینائی و ناشنوایی کودکان، سکته های قلبی درافراد مسن و سقط جنین در زنان باردار دریافت می شود که فقط به خاطر چند لحظه احساس شادی و هیجان از سوی برخی افراد اتفاق می افتند از سوی دیگر آمار نشان می دهد که بیشترین قربانیان آتش بازی های آخر سال، کودکان و نوجوانان هستند که نو سوختگی آنان نیز بیشتر در اثر

تماس مستقیم با شعله آتش در فضای باز بوده است.

**نقض حقوق شهروندی و مجازات مرتکبین حوادث چهارشنبه آخرسال

معاون پلیس پیشگیری نیروی انتظامی گفت: به موجب ماده 3 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز مصوب هشتم شهریورماه 1390، اقلام و مواد تحت کنترل عبارت از انواع مواد محترقه، منفجره، اعم از نظامی وغیرنظامی، شیمیایی، رادیواکتیو، میکروبی،گازهای بی هوش کننده، بی حس کننده و اشک آور و شوک دهنده ها (شوکرها) وتجهیزات نظامی و انتظامی است.

هاشمی افزود: هر فردی که مرتکب قاچاق اقلام یا مواد تحت کنترل شود یا به ساخت و مونتاژ هر یک از آنها اقدام کند به مجازات تعزیری محکوم می شود به گونه ای که در مورد مواد محترقه و شوک دهنده ها (شوکرها) به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم می شود و براساس ماده 12 هر فردی به طور غیرمجاز اقلام یا مواد تحت کنترل را خریداری، نگهداری یا حمل کند و به توزیع یا فروش آنها اقدام کند و هرگونه معامله دیگری با آنها انجام دهد در مورد خرید و حمل مواد محترقه غیرمجاز که برای جشنها و مراسم استفاده می شود مستوجب جزای نقدی از 500 هزار ریال تا 10 میلیون ریال است که البته مواد محترقه ای که به تشخیص وزارت دفاع خطرساز نیست از شمول این ماده و تبصره آن خارج است.

هاشمی گفت:براساس ماده 618 قانون مجازات اسلامی هر فردی با هیاهو و جنجال یا حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی شود به حبس از سه ماه تا یک سال و 72 ضربه شلاق محکوم خواهد شد. همچنین براساس ماده 675 قانون مجازات اسلامی (احراق و تخریب و اتلاف اموال و حیوانات)،هر فردی عمدا عمارت، بنا، کشتی،هواپیما، کارخانه، انبار و به طورکلی هر محل مسکونی یا محلی برای سکنی یا جنگل یا خرمن یا هر نو محصول زراعی یا اشجار یا مزار یا باغهای متعلق به دیگری را آتش بزند به حبس از دو تا پنج سال محکوم می شود.

هاشمی اضافه کرد: همچنین براساس ماده 689 قانون مجازات اسلامی هرگاه حریق و تخریب و سایر اقدامات انجام شده منتهی به قتل یا نقص عضو یا جراحت و صدمه به انسانی شود مرتکب علاوه بر مجازات مذکور حسب مورد به قصاص و پرداخت دیه و درهرحال به تأدیه خسارات وارده نیز محکوم خواهد شد.

**برخورد و مقابله جدی با توزیع کنندگان و فروشندگان موادمحترقه غیرمجاز و خطرناک

معاون پیشگیری نیروی انتظامی با بیان اینکه اصول کلی این پلیس در مورد چهارشنبه آخرسال عدم مخالفت با اصل اجرای مراسم،احترام به آیین های سنتی ، حمایت از شادی و جشن های سالم با رعایت حقوق شهروندی مردم است، گفت: در عین حال پلیس برخورد و مقابله جدی با توزیع کنندگان و فروشندگان موادمحترقه غیرمجاز و خطرناک؛ اعمال قانون در خصوص راکبین خودروها وموتورسیکلتهای متخلف و توقیف آن تا پایان تعطیلات با هماهنگی مراجع قضایی در استانها و شهرستانها را مد نظر دارد.

هاشمی اضافه کرد: همچنین با برهم زنندگان نظم وامنیت عمومی و هنجارشکنان و نقض کنندگان امنیت اجتماعی و نگهداری و بازداشت نقض کنندگان حقوق شهروندی و اعمال رویکرد امنیت محله محور و تأکید بر مشارکت مردم و نهادها برای پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار و رفتارهای پرخطر از دیگر برنامه های پلیس در این ایام است.