سور تا سوز چهارشنبه

تهران- ایرنا- چهارشنبه آخر سال، سال هاست به دلیل دور شدن از چارچوب رسوم سنتی و به بیراهه رفتن شادی و تفریح، به شب حادثه و خطر و خبر تبدیل شده و آماده باش ارگان های مسئول تنها یکی از ابعاد الزامی برای بازگشت آرامش به این سنت کهن است که بدون هوشیاری مردم، برای کاهش سوانح کافی نیست.

سور تا سوز چهارشنبه

چهارشنبه سوری به عنوان یک رسم قدیمی از جمله آئین های سنتی ایرانیان است که پس از قرن ها زنده مانده و هنوز توسط بیشتر مردم کشور به شکل های مختلف از دورهمی های خانوادگی و گپ و گفت تا نیمه شب و برپاکردن بساط تفریح و سرگرمی گرامی داشته می شود.

این سنت قدیمی از دیرباز با کارهایی از جمله تهیه و خوردن آجیل مشکل گشا، قاشق زنی، فال گوش و گره گشایی، دود کردن اسپند و فالگیری همراه بوده است، رسم های بسیار ساده و اصیل و زیبایی که فلسفه انجام هر یک برگ و سند ارزشمندی برای آن در فرهنگ ایرانی وجود دارد.

یکی از اقدامات رایج در جریان این شب برافروختن آتش و پریدن از آن است که مردم آن را به درست نا نادرست میمون می دانند اما افراط در این امر و به پا کردن آتش های مهیب و نیز ورود مواد محترقه خطرناک از جمله ترقه ، فشفشه و بالن های آرزو به حیطه این رسم سنتی طی دهه های اخیر دورشدن این آئین از سادگی های خود، باعث رقم خوردن حوادث ناگواری در این شب شده است.

حوادثی که در بسیاری موارد خانواده های زیادی را در شب عید و نوروز عزادار و بسیاری را دچار نقص عضو دایمی و بار سنگین روانی و اجتماعی زیادی را به جامعه تحمیل کرده تا جایی که برخی از این شب به عنوان چهارشنبه سوزی یاد می کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در مسیر تلاش برای بازگشت آرامش به این سنت قدیمی طی میزگردی با حضور احمد صفری مدیر منطقه 2 عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، سرهنگ علی هاشمی معاون اجرایی پلیس پیشگیری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (ناجا)،مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس و رئیس مرکز کنترل، هماهنگی عملیات بحران وزارت بهداشت و علی منافی مقدم دانشجو و یکی از مصدومان چهارشنبه سوری سال گذشته به بررسی راهکارها کاهش حوادث و خطرات چهارشنبه آخر سال پرداخت.

**آماده باش نیروهای آتش نشانی برای پیشگیری از حادثه

مدیر منطقه 2 عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در ابتدای این میزگرد گفت: با رفتارهای برخی از مردم طی سال های اخیر و بیراهه رفتن در شادی و تفریح طی این شب به جای چهارشنبه سوری شاهد چهارشنبه سوزی هستیم.

صفری افزود: با توجه به چالش برانگیز شدن این موضوع و رفتارهای حادثه خیز شهروندان در چهارشنبه آخر سال، تمام سازمان ها، نهادها و ارگان های مربوطه از جمله آتش نشانی که متولی ایمنی است، برای اقدامات پیشگیرانه و کاهش حوادث و آسیب ها دست به کار شده اند.

وی گفت: بر این اساس از سوی سازمان آتش نشانی هم پیش بینی های لازم و مورد نیاز برای پیگیری حوادث و اقدامات لازم برای ورود به عملیات در صورت بروز حوادث انجام شده است.

**استقرار آتش نشانان در یک هزار نقطه شهر با هدف کاهش زمان اعزام

مدیر منطقه 2 عملیات سازمان آتش نشانی در ادامه با اشاره به چهار موضوع و محوریت در پیش بینی های برنامه ریزی شده قبل از اتفاقات چهارشنبه آخر سال گفت: با توجه به پیک ترافیکی ایام پایانی سال اقدام به استقرار نیروهای آتش نشانی در سطح شهر شده تا در صورت اتفاق خاص، فاصله زمانی از لحظه اعزام نیروها از ایستگاه و رسیدن به محل حادثه به پایین ترین زمان ممکن کاهش یابد.

وی به آماده باش نیروهای آتش نشانی از جمله 137 از روز سه شنبه (فردا) اشاره کرد و ادامه داد: در بیش از یکهزار نقطه از سطح شهر تهران نسبت به استقرار نیروها از جمله خودروهای سنگین دارای آب و خودروهای دارای نیروهای نجات و امدادی، موتورسواران و تیم های پیاده اقدام شده است.

صفری با اشاره به تعامل با عوامل شهرداری و شهربان ها ادامه داد: برای حفظ توان پاسخگویی در نقاط در نظر گرفته شده و ایستگاه ها طی فراخوان نسبت به حضور چهار هزار و 500 نفر نیروهای عملیاتی در ایستگاه ها برنامه ریزی شده است.

** پلیس با اصل برپایی مراسم و آیین سنتی مشکلی ندارد

سرهنگ علی هاشمی معاون اجرایی پلیس پیشگیری ناجا هم در میزگرد ایرنا با عنوان راهکارهای کاهش حوادث در چهارشنبه آخر سال اظهار داشت : سیاست کلی پلیس در چهارشنبه آخر سال تکیه بر رویکرد اجتماعی است؛ پلیس با اصل برپایی مراسم و آیین سنتی مشکلی ندارد و از ابراز شادی سالم و قانونمند، توسعه نشاط اجتماعی و رعایت حقوق شهروندی حمایت می کند.

وی ادامه داد: برنامه های پلیس برای چهارشنبه آخر سال شامل دو رویکرد پیشگیرانه و مقابله ای است و در این راستا فعالیت ها و اقداماتی را در جهت ارتقای نظم و امنیت در دستور کار قرار داده است.

هاشمی خاطر نشان کرد: پلیس با هر نوع تجمع و اقدامی که برای شهروندان نگرانی ایجاد کند و نظم و امنیت جامعه را به مخاطره بیاندازد، برخورد می کند.

** 2 کشته و دو مصدوم پیش از آغاز برنامه چهارشنبه آخر سال

مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس و رئیس مرکز کنترل، هماهنگی عملیات بحران وزارت بهداشت نیز در ادامه صحبت های صفری و هاشمی با بیان اینکه سال گذشته 16 تن از هموطنان در مراسم چهارشنبه آخر سال فوت کردند، اظهار داشت: امسال تا این لحظه 2 تن کشته و 2 تن مصدوم با وضعیت بسیار وخیم داریم که یکی از مصدومان در بوشهر دچار صد در صد سوختگی است و هر چند تیم پزشکی همه تلاش خود را برای بهبود این فرد به کار گرفته است اما وضعیت مطلوبی ندارد.

**آموزش شهروندان در راس اقدامات پیشگیرانه

مدیر منطقه 2 عملیات سازمان آتش نشانی در ادامه صحبت های خود و در بخش بعدی گفت: سازمان آتش نشانی اقدام به آموزش های لازم با محوریت پیشگیری و ایمنی در نقاطی چون مدارس با اثربخشی و خروجی مناسب صورت گرفته و در تمام مقاطع ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و حتی مهدکودک ها این آموزش ها انجام می شود زیرا اثری که بچه ها در سالم برگزار شدن این رسم دارند بیش از پیش خود را نشان می دهد.

وی با اشاره به اهمیت و اثرات حضور والدین در کنار فرزندان در چهارشنبه آخر سال گفت: علاوه بر پیش بینی ها و برنامه ریزی برای آموزش دانش آموزان در مدارس، در سرای محلات و حتی با ورود به مساجد برای نمازگزاران و سایر اماکن دارای شرایط تجمعی نیز پیش بینی های آموزشی با استفاده از کارشناسان آموزش و پیشگیری به صورت گفتاری و یا ویدئو پروژکتور با نمایش تصاویر حوادث سال های اخیر برنامه ریزی شده است.

وی ایستگاه های مترو را نیز از جمله نقاط هدف برای آموزش شهروندان عنوان کرد و گفت: مربیان آموزشی و آتش نشان داوطلب با استفاده از بروشورهای آماده به صورت سی دی و تصاویر و برنامه هایی که موجب جلب توجه کودکان و هدایت والدین توسط آنها به سمت مربیان می شود، اثرگذاری این آموزش ها را بیشتر می کنند.

** رویکردهای ایجابی پلیس برای چهارشنبه آخر سال

معاون پلیس پیشگیری ناجا هم در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش همگانی دغدغه اصلی پلیس است، گفت: در رویکرد ایجابی چند برنامه داریم؛ مهم ترین برنامه، اطلاع رسانی درباره هشدارهای پلیسی و انتظامی و آموزش همگانی است که در این راستا تعامل خوبی با وزارت آموزش و پرورش در سراسر کشور انجام شده است و به ویژه مدارسی که نگرانی هایی وجود داشت و نیاز بود تا آسیب ها بیشتر تبیین شود، اطلاع رسانی های لازم انجام شد.

وی اضافه کرد: جامعه هدف بعدی پلیس برای جلب مشارکت و همکاری های مردمی، صنوفی است که با مواد اولیه یا مشتقات مواد محترقه ای که می تواند مخاطره آمیز باشد، در ارتباط است مانند رنگ فروشی ها ضمن اینکه برخی از اصناف مانند سوپر مارکت ها و نوشت افزاری ها، اقدام به توزیع و فروش مواد محترقه می کنند در حالی که این مساله طبق قانون، تداخل صنفی و تخلف به شمار می آید.

سرهنگ هاشمی اظهار کرد: موارد بسیاری از قانون مجازات اسلامی ، قانون مجازات دارندگان اسلحه و مهمات مانند ماده 676، 678، 689 قانون مجازات اسلامی به موضوع استفاده از مواد محترقه و اخلال در نظم و امنیت و سلامت شهروندان اشاره دارد و قانونگذار برای هر مرتکب تخلف و جرم، مجازاتی را تعیین کرده است.

معاون پلیس پیشگیری ناجا به اهمیت نقش رسانه ها تاکید کرد و افزود: در رسانه ملی، مکتوب، شنیداری و فضای مجازی جریان سازی های خوبی از سوی پلیس برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی انجام شده است تا آسیب های چهارشنبه آخر سال کاهش یابد.

وی ادامه داد: حضور پلیس و شناسایی و پایش افرادی که قصد خرید و فروش مواد محترقه در فضای سایبری دارند، بخشی از اقدامات نرم و اقناعی پلیس است.

هاشمی استفاده از مشارکت مردم و همکاری دستگاه های مختلف برای برپایی چهارشنبه آخر سال ایمن و سالم را یکی از اقدامات ایجابی پلیس دانست و اظهار کرد: همکاری دستگاه ها باعث می شود تا با کمترین هزینه این آیین سنتی برگزار شود و نهادهای متولی برگزاری و امدادی در مراکز مدیریت حوادث مشارکت می کنند و همه مسئولانه در کنار هم سعی دارند تا این ماموریت را به بهترین شکل ممکن به سرانجام برسانند.

** سهم 40 درصدی دانش آموزان در بین آسیب دیدگان چهارشنبه آخر سال / نقش آموزش در کاهش خسارات

خالدی هم در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به نقش آموزش در کاهش خسارات جانی و مالی چهارشنبه آخر سال، گفت: نهادها متولی در امر آموزش پیشگام باشند؛ به عنوان نمونه 40 درصد از آسیب دیدگان مراسم چهارشنبه آخر سال، دانش آموزان هستند.

خالدی اظهار کرد: رسانه ها هم نقش بسیار مهمی در اطلاع ر سانی و آگاهی بخشی می توانند ایفا کنند به طوری که اگر می خواهیم تلفات جانی و مالی نداشته باشیم، صدا و سیما و سایر رسانه ها باید اولویت برنامه های خود را برای پیشگیری از وقوع حوادث مرتبط به این مراسم تجهیز کنند و برنامه های مناسب تدارک ببینند. به عنوان مثال بهتر است کسانی که سال قبل مشکلی برایشان پیش آمده است در رسانه ها از تجربه ناموفق خود بگویند.

سخنگوی اورژانس یادآور شد: روند بهبودی سوختگی با سایر بیماری ها متفاوت است و اگر چه در برخی موارد در روزهای ابتدایی درمان تصور می شود که بیمار رو به بهبودی است اما ممکن است بیمار به طور ناگهانی دچار عفونت شود و فوت کند.

**90 خط تلفن برای تماس شهروندان در زمان حادثه/خودداری از تماس های طولانی

صفری در ادامه میزگرد ایرنا خاطر نشان کرد : ستاد هماهنگی سازمان آتش نشانی برای پاسخگویی به تماس شهروندان در طول شبانه روز با افزایش کابین های تماس به چهار برابر ظرفیت موجود و فعال کردن 16 کابین آماده اطلاع دهی شهروندان از حوادث رخ داده است.

به گفته وی سال گذشته بیش از پنج هزار و 900 تماس از ساعت 16 تا 23 شب چهارشنبه سوری از سوی مردم توسط این کابین ها دریافت شد.

صفری اعزام به ماموریت های آتش نشانی در طول روزهای عادی در حوادث مختلف را 400 تا 500 مورد اعلام و تاکید کرد: این در حالی است که 300 مورد آتش سوزی نیز طی شب چهارشنبه سوری به این موارد اضافه می شود و باید برای آنها آتش نشانان اعزام شوند که این به معنی نزدیک دو برابر شدن حوادث است.

به گفته وی 60 خط تلفن برای اطلاع رسانی حوادث از سوی مردم در سازمان آتش نشانی تعبیه شده است که در شب چهارشنبه سوری با افزایش 30 خط ذخیره تعداد 90 خط در اختیار شهروندان است.

مدیر منطقه 2 عملیات سازمان آتش نشانی از مردم خواست تماس ها با آتش نشانی کنترل شده باشد و ضمن خودداری از تماس های طولانی از اطلاع رسانی حریق های کنترل شده به آتش نشانی نیز خودداری و فقط موارد آتش سوزی غیرقابل کنترل را اعلام کنند.

** اعلام دقیق آدرس پستی به اورژانس و آزاد نگهداشتن خط تماس

خالدی هم در خصوص ضرورت هایی که مردم باید هنگام اعلام موارد اورژانس رعایت کنند، تصریح کرد: اعلام آدرس دقیق پستی، آزاد نگه داشتن خط تلفنی که با اورژانس تماس گرفته می شود، اعلام تعداد نفرات آسیب دیده و نوع آسیب مهم است و شهروندان هنگام تماس با اورژانس باید به این نکته ها توجه داشته باشند.

سخنگوی اورژانس خاطر نشان کرد: باز نگه داشتن مسیر برای رسیدن آمبولانس ها همچنان معضلی است که در تمام حوادث با وجود توصیه های پی در پی وجود دارد بنابراین در اینگونه اتفاقات، تماشاگری مردم باعث می شود تا اورژانس دیر به محل حادثه برسد.

** اقدامات مقابله ای پلیس با تضییع کنندگان حقوق شهروندی

معاون پلیس پیشگیری ناجا درباره اقدامات انتظامی و مقابله ای پلیس گفت: با وجود همه تلاش ها و اقدامات ایجابی، به دلیل جلوگیری از تضییع حقوق شهروندی باید برخوردهای قانونی با هنجارشکنان انجام شود.

وی یادآور شد: «قرارگاه امام علی (ع)» و چند قرارگاه تابعه در حوزه های ترافیک، پیشگیری و مسائل مختلف وجود دارد و اقدامات پیشگیرانه سخت و نرم پلیس از طریق این قرارگاه در ایام نوروز پیگیری می شود.

هاشمی افزود: صدور دستورالعمل ها،آیین نامه ها، روش ها و تبیین مخاطرات، تشدید مقابله با توزیع، خرید و فروش و عرضه مواد محترقه و پرخطر از مهم ترین اقدامات قرارگاه امام علی (ع) برای مقابله با برهم خوردن نظم و امنیت جامعه است.

** افراد با سابقه رفتارهای پرخطر مهمان پلیس می شوند

معاون پلیس پیشگیری ناجا اظهار کرد: چند روز پیش از مراسم چهارشنبه آخر سال، پلیس با پایش و کنترل افرادی که در سال های گذشته رفتارهای پرخطر داشتند با هماهنگی مراجع قضایی مهمان پلیس می شوند و توسط پلیس مورد ارشاد و راهنمایی قرار می گیرند تا چالش جدیدی برای خود و امنیت شهروندان ایجاد نکنند.

هاشمی به استقرار و توزیع مناسب در مراکز جمعیتی اشاره کرد و افزود: واحدهای پیاده، موتوری و خودرویی پلیس در مکان های مختلف مستقر می شوند و معمولا نیروهای پلیس و امداد برای امدادخواهی مطلوب، مشارکت و هم پوشانی دارند.

وی خاطر نشان کرد: کنترل مبادی خروجی و مرزی، پایانه ها، ترمینال ها و همه مکان هایی که ممکن است مواد محترقه جابه جا شود، از ماه های قبل شروع شده است و کشفیات خوبی در این زمینه انجام شده است و در تهران، اقدام انتظامی بزرگی انجام و حدود 50 هزار کیلو گرم مواد محترقه غیرمجاز در یک انبار کشف شد و با صاحبان آن برخورد انتظامی و قضایی صورت گرفت.

** 30 درصد مصدومان سال گذشته از ناحیه چشم بودند

خالدی در ادامه این میزگرد اضافه کرد: برخی از حرفه ها می توانند مواد اولیه محترقه را در اختیار افراد قرار دهد ولی باید به آنها تاکید شود، ممکن است مواد محترقه ای که به یک بچه 16 ساله داده می شود منجر به تخلیه چشم آن فرد شود.

وی درباره قانونگذاری مرتبط با این موضوع در وزارت بهداشت گفت: این وزارتخانه از دو ماه قبل دستورالعمل چهارشنبه آخر سال را به تمام اورژانس های سراسر کشور ارسال کرده است.

سخنگوی اورژانس با اشاره به آمار تلفات سال گذشته چهارشنبه آخر سال اظهار کرد: 42 درصد آسیب های چهارشنبه آخر سال گذشته مربوط به دست و بازو، 17درصد سر و صورت و 30 درصد مربوط به آسیب های چشمی است و متاسفانه با وجود پیشرفت های علم پزشکی در مورد چشم همچنان ضعف هایی وجود دارد و افرادی که آسیب شدید از ناحیه چشم می بینند، نابینایی نتیجه آن است.

وی ادامه داد: دستور العمل مربوط به تریاژ تلفنی است به اپراتورهای اورژانس که عمدتا پزشک و پرستار هستند، دیده شده است تا بتوانند به کسانی که با شماره 115 تماس می گیرند، اطلاعات لازم را بدهند.

خالدی گفت: دستور العملی هم برای آمبولانس ها ارسال شده است تا تجهیزات و پمادهای جدید ارسالی را بتوانند در چهارشنبه آخر سال استفاده کنند و همه کشور طبق الگوریتم خاصی اقدامات لازم را انجام دهند.

سخنگوی اورژانس یادآور شد: آمبولانس های اورژانس در میادین و مراکز پرتردد مستقر هستند تا سریع تر به محل حادثه برسند زیرا «زمان» در اورژانس و زود رسیدن به محل وقوع حادثه و بیمار بسیار مهم است.

**شهروندان از آتش زدن لاستیک و کپسول گاز مایع خودداری کنند

صفری هم در ادامه صحبت های خالدی از اورژانس کشور به وقوع دو انفجار مهیب با مصدومیت 6 نفر به عنوان گوشه ای از حوادث چهارشنبه سوری سال گذشته اشاره کرد و گفت: برخی از شهروندان اقدام به آتش زدن چندین حلقه لاستیک ضایعاتی خودرو همراه با کپسول گاز مایع و یا برافروختن حریق هایی با ارتفاع سه تا چهار متری می کنند که به خاطر ترکش های ایجاد شده و شدت انفجار بسیار خطرناک و قطعا حادثه ساز است.

صفری گفت: سازمان آتش نشانی مخالفتی با شادی مردم ندارد اما برای پیشگیری از حادثه شهروندان بهتر است پیرامون حریق های کنترل شده به این آیین بپردازند و فرزندان خود را طی این شب در خیابان تنها نگذارند.

وی ادامه داد: بهتر است شهروندان برای تفریح این شب در مراکزی حضور یابند که از سوی مسئولان مربوطه برپا شده و تفریحات به صورت استانداد و با وسائل مطمئن برگزار می شود و برگزار کنندگان از ایمن بودن حصول اطمینان دارند و نیروهای آتش نشانی نیز حضور دارند.

** وسایل نقلیه هنجارشکن تا پایان تعطیلات توقیف می شوند

هاشمی در ادامه این میزگرد خاطر نشان کرد: اعمال قانون و برخورد با جرائم مشهود از دیگر اقدامات پلیس در چهارشنبه آخر سال است و خودروها و موتورسیکلت های متخلف و هنجارشکن در ایام چهارشنبه آخر سال، با هماهنگی مراجع قضایی تا پایان تعطیلات نوروزی در توقفگاه ها توقیف می شوند.

وی اضافه کرد: محدودیت های ترافیکی و کمک برای تسهیل تردد موضوع مهمی است که در این ایام در قالب طرح نوروزی اجرا می شود؛ همه واحدهای ترافیکی و انتظامی بسیج می شوند تا فرایند مدیریت ترافیک در سطح شهرها را تسهیل کنند.

معاون پلیس پیشگیری ناجا تاکید کرد: آنچه می تواند مخاطرات و خسارت های جانی و مالی برپایی آیین چهارشنبه آخر سال را به حداقل رساند، نظارت والدین است و تکیه پلیس این است که این مراسم با رعایت قالب های ایمنی و امنیت در محله ها با نظارت بزرگ ترها انجام شود.

هاشمی خاطر نشان کرد: کاری کنیم تا چهارشنبه آخر سال، همانگونه که پیشتر جشن سنتی شاد توام با نشاط و خاطرات خوب بود، اجرا شود و مردم از این ظرفیت برای تقویت نشاط، ایجاد هیجان های مثبت، همدلی و همراهی استفاده کنند.

وی یادآور شد: متاسفانه در سال های اخیر به دلیل ورود مواد محترقه جدید که در پس آن رویکردهای سودجویانه وجود دارد؛ سوء استفاده هایی انجام می شود.

** بالگردهای اورژانس در سطح کشور فعال است

سخنگوی اورژانس کشور در ادامه صحبت های دیگر مهمانان میزگرد ایرنا درباره برنامه های اورژانس برای چهارشنبه آخر سال اظهار کرد: امسال بالگردهای اورژانس در سطح کشور فعال است تا در صورت بروز حادثه ویژه و خاص امکان انتقال مجروحان و افراد حادثه دیده به مراکز درمانی مجهز مهیا شود.

خالدی اضافه کرد:ممکن است در شهری قطع دست اتفاق بیفتد که متخصص نباشد زیرا برای جراحی و پیوند دست سه تخصص جراح مغز و اعصاب، جراح ارتوپدی و جراح عروق لازم است و این در حالیست که در بسیاری از نقاط کشور ممکن است همه این تخصص ها نباشد بنابراین از طریق بالگردها امکان انتقال مصدومان فراهم می شود تا اورژانس بتواند خدمات بهتر و امیدبخش تری ارائه دهد.

**لزوم آگاهی شهروندان از پیرامون خود

صفری به خانواده ها توصیه کرد: مراقب رفت و آمدهای فرزندان خود باشند و اگر فرزندان این روزها در مکان های خاص و غیرمتعارف ساختمان یا محلی دیگر مثل زیرزمین و انباری حضور مشکوک پیدا می کنند، پیگیری کنند.

صفری گفت: بسیاری از حریق ها نیز از بالکن های ساختمان ها شروع و شعله های آتش وارد ساختمان شده و گسترده می شود بنابراین از این جهت نیز شهروندان باید هوشیار باشند و همچنین در استفاده از بالن های آرزو نیز توجه داشته باشند که این بالن های رهاشده با وزش باد جابجا شده و در صورت برخورد با مواد اشتعال زا می توانند موجب حریق شوند.

وی ادامه داد: سازمان آتش نشانی قدرت اجرایی آنچنانی ندارد و فقط آتش نشانان آن در زمان محول شدن ماموریت برای اطفاء حریق اعزام می شوند اما 75 درصد اساسنامه این سازمان پیشگیرانه محور است و این نیست که بگوییم تمام تجهیزات آتش نشانی به روز است و شهروندان برای ایجاد هر حادثه و حریقی در سطح شهر نگران نباشند.

مدیر منطقه 2 عملیات سازمان آتش نشانی افزود: وظیفه و رسالت ما این است که یاد دهیم تا حد ممکن هیچ اتفاقی نیفتد و با همین محوریت معاونت پیشگیری آتش نشانی حتی قبل و حین ساخت و ساز اماکن ورود کرده و یا اماکن ساخته شده را نیز مورد بازدید قرار می دهد.

صفری افزود: بازدیدها با محوریت پیشگیرانه، احصاء ناایمنی، ارائه دستورالعمل ها و پیگیری از شهرداری و مراجع قضایی برای رفع ناایمنی ها صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: سازمان آتش نشانی در کنار سایر نهادها و ارگان ها ضمن همکاری و تعامل جهت تبدیل همکاری ها به هم افزایی ها تلاش دارد تا چهارشنبه سوری بی خطری برگزار شود.

صفری افزود: تیزرها و بروشورهای آموزشی در سطح شهر پخش شده ولی در مواردی مشاهده می شود تا اتفاق و حادثه ای برای خود شهروند نیفتد و ناایمنی را نبیند، نگران نیست به همین دلیل با پخش صحبت مصدومان و تصاویر افراد آسیب دیده در رسانه ها می توان این احساس خطر را منتقل کرد.

وی ادامه داد: به موازات نهادهای خدمتگزار در این عرصه سودجویان هم تلاش می کنند تا اقدامات ما اثربخش نباشد بنابراین باید با اصناف ارائه کننده این وسایل نیز برخورد شود.

**ضرورت مشارکت حداکثری شهروندان و رعایت مسئولیت شهروندی

هاشمی از پلیس پیشگیری هم در این بخش از میزگرد ایرنا خاطر نشان کرد: براساس اعلام مرکز آمار ایران، 18 میلیون خانواده داریم و با احتساب اینکه هر خانواده ایرانی برای برپایی مراسم چهارشنبه آخر سال 10 هزار تومان هزینه برای تهیه مواد محترقه پرداخت کند، 180 میلیارد تومان یک شبه و در مدت زمان محدود منابع را دود می کند در حالی که نباید اجازه دهیم ثروت ملی و مال مردم از بین برود و علاوه بر اینها جان و مال مردم هم خسارت ببیند.

معاون پلیس پیشگیری ناجا با تاکید بر مشارکت مردم در انجام همه امور، افزود:فرمول غیرقابل تغییر مدیریت شهری، مشارکت حداکثری شهروندان و رعایت مسئولیت شهروندی است زیرا در هیچ جای دنیا اقدامات پلیسی صرف جواب نمی دهد و انتظار داریم مردم هرجا با مشکلی برخورد کردند، پلیس را در جریان قرار دهند و مسئولیت شهروندی را رعایت کنند.

هاشمی با اشاره به حوادث تلخ امسال گفت: امسال با توجه به حوادث تلخی چون زلزله کرمانشاه، حادثه کشتی سانچی و حادثه هواپیمای یاسوج باید در نظر گرفت که برخی هموطنان عید خوبی ندارند بنابر این مردم به جای اینکه منابع کشور پودر شود و هدر رود، مدیریت کنند و منابعی که صرف ترقه و مواد محترقه می شود، بسته های مایحتاج نوروزی برای هموطنان کرمانشاهی و آسیب دیده از زلزله تهیه کنند.

وی یادآور شد: راه اندازی کمپین های مناسب، جریان سازی فکری، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی برای پیشگیری از اتلاف منابع و خسارات مالی و جانی ضروری است تا بخشی از تخلیه افراطی هیجانات به جایی سرازیر شود که نیاز اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه است و بهتر که منابع را جایی ببرند که باعث تقویت سرمایه اجتماعی، هم افزایی و همدلی شود.

** پرهیز از درمان های خانگی

خالدی در ادامه صحبت های خود نکته طلایی در درمان جراحات و مصدومیت های شب چهارشنبه آخر سال را عدم استفاده از باورهای غلط و خنک کردن عضو آسیب دیده دانست و افزود: باورهایی از جمله نگهداشتن عضو آسیب دیده زیر آب سرد، مالیدن خمیر دندان، سیب زمینی خام رنده شده ، ماست و از این قبیل تجویزها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

وی تصریح کرد: اگر زیورآلاتی در محدوده آسیب دیده وجود دارد، حتما خارج شود زیرا باعث تورم و کاهش خون رسانی به عضو آسیب دیده می شود و در غیر این صورت تنها راه درمان، قطع عضو است.

خالدی خاطر نشان کرد: بهترین وضعیت برای آسیب های چشمی، تا زمانی که اورژانس برسد، حالت نشسته است؛ حساسیت چشم جدی گرفته شود و در صورتی که جسم خارجی در چشم وارد شده است اصلا تلاشی برای معاینه و خارج سازی انجام نشود به غیر از مواردی که مواد شیمیایی در چشم وارد شده است و حداقل 15 دقیقه با آب چشم را شست و شو دهند، در بقیه موارد که صدمات چشمی است، از معاینه و دست کاری خودداری کنند.

وی گفت: افرادی که لنزهای چشمی دارند، حرارت باعث چسبیدگی لنز به قرینه می شود و هیچ گاه در مرحله پیش بیمارستانی، تلاش برای خارج سازی آن توصیه نمی شود و باید در مراکز تخصصی چشمی این اقدام صورت گیرد.

سخنگوی اورژانس اضافه کرد: خارج کردن لباس افرادی که دچار سوختگی شدند، حتما توصیه می شود اما لباس هایی که به اندام آسیب دیده چسبیده است، نباید جدا شود.

وی همچنین ادامه داد: شهروندان در صورت آسیب، از تماس مستقیم یخ با محل سوختگی خودداری کنند اما قردادن یخ داخل پارچه و خنک کردن محل سوختگی به طور متناوب کمک کننده است.

خالدی افزود: باوری وجود دارد که ترکاندن تاول ها سوختگی کمک کننده است اما اینطور نیست بلکه این کار باعث می شود تا عفونت به زیر پوست منتقل شود و در بسیاری از مواقع تاول ها پنج تا هفت روز بعد از حادثه فروکش می شود.

سخنگوی اورژانس به شهروندان و عابران پیاده توصیه کرد تا در این روز از خیابان های اصلی تردد کنند و تا جایی که امکان دارد از تردد در خیابان های تاریک و فرعی پرهیز کنند.

وی ادامه داد، دارندگان خودرو نیز در صورت امکان آنها را در پارکینگ های مسقف پارک کرده و از پارک خودروها در معابر عمومی به خاطر خطرات موجود در چهارشنبه آخر سال خودداری کنند.

**بالن های آرزو استاندارد نیست/ توبه برای استفاده از مواد محترقه

علی یکی از مصدومان چهارشنبه سوری سال گذشته نیز در این میزگرد دلیل بروز حادثه را استاندارد نبودن وسایل آتش زای فروخته شده در بازار عنوان کرد و افزود: بالن آرزو به عنوان ساده ترین وسیله از جهت تزئینی و سرگرمی انتخاب ما برای شادی چهارشنبه سوری سال گذشت بود که به دلیل ایمن نبودن و سالم نبودن حادثه ساز شد.

وی که بر اساس اعلام خانواده به خاطر حادثه سال گذشته گرایش به استفاده از مواد محترقه را توبه کرده است، گفت: این بالن ها به خاطر مرغوب و استاندارد نبودن به قیمت بسیار نازل در بازار فروخته می شود و هنگام روشن کردن بالن سیم های تعبیه شده در زیر آن سوخته و پارافین شمع با ذوب شدن منجر به سوختگی در فرد نگهدارنده آن می شود.

این دانشجوی مهندسی شیمی افزود: به محض هوا کردن بالن، پارافین ذوب شده به ناحیه وسط صورت من ریخت و موجب سوختگی این ناحیه و جمع شدن پوست شد که به دلیل عدم آگاهی برای مواجهه با سوختگی از خمیردندان و آب سرد برای تسکین جراحتم استفاده کردم که همین اقدامات موجب تشدید زخم ها در محل سوختگی شد.

علی به هزینه های روانی و مالی ناشی از این حادثه برای خود و نگرانی های خانواده و پشت سر نهادن نوروزی تلخ با صورتی سوخته اشاره کرد و گفت: این سوختگی در طول یک دوره زمانی چهار تا پنج ماهه طول کشید که طی این زمان هزینه های مالی زیادی برای درمان و تهیه داروهای لازم به خانواده تحمیل شد.

وی به جوانان توصیه کرد: از ایمن بودن وسائل و تفریحات چهارشنبه سوری که توسط افراد سودجو با قیمت های فریب دهنده عرضه می شوند،اطمینان حاصل کنند و در غیر اینصورت از این وسایل استفاده نکنند.

وی با اشاره به لزوم آموزش نحوه رفتار در زمان سوختگی از رسانه های مختلف گفت: صدا و سیما متاسفانه تنها به پخش تصاویری از حوادث و مصدومان کفایت می کند در حالی که هم نحوه رفتار در زمان وقوع حادثه و هم نحوه استفاده از وسایل تفریحی استاندارد باید آموزش داده شود.