افشای راز کلاهبرداری‌های میلیاردی

مردی شیاد که با جعل عناوین مختلف از پزشک اراکی حدود ٥٥ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود، در عملیات کارآگاهان پلیس آگاهی دستگیر شد.

مردی شیاد که با جعل عناوین مختلف از پزشک اراکی حدود ٥٥ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود، در عملیات کارآگاهان پلیس آگاهی دستگیر شد.

به گزارش شرق، چندی‌پیش پزشکی با ارائه شکواییه‌ای پیگیری یک کلاهبرداری میلیاردی را از پلیس خواستار شد. این فرد در تحقیقات اولیه به کارآگاهان پلیس گفت چند‌سالی است با فریب و نیرنگ حدود ٥٥ میلیارد ریال از او با عناوین مختلفی مانند پزشک، خریدار خودرو، فروشنده ملک، سفرهای خارجی و... به دفعات متعدد کلاهبرداری شده است.

سرهنگ «سید نورالدین حسینی» رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان مرکزی در‌این‌باره گفت: با آغاز تحقیقات تخصصی کارآگاهان پلیس مشخص شد تمامی این کلاهبرداری‌ها توسط یک نفر انجام شده است که بلافاصله با هماهنگی انجام‌شده با مرجع قضائی، این فرد دستگیر شد و تحت ‌بازجویی تخصصی پلیس قرار گرفت.

سرهنگ حسینی خاطر‌نشان کرد: در بازجویی‌های انجام‌شده از این فرد مشخص شد که متهم چند سال قبل یک ‌بار ملاقاتی با این پزشک داشته و بعد از آن برنامه‌ریزی این کلاهبرداری‌ها را با جعل عناوین مختلف انجام داده است.

وی در پایان افزود: متهم با تکمیل پرونده برای طی مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی و با صدور قرار تأمین مناسب، بازداشت شد.

در‌همین‌حال فرد کلاهبرداری که تحت ‌عنوان رئیس هیئت مدیره یک شرکت صنعتی اقدام به بیش از هشت میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود، دستگیر شد.

سردار «علی‌اکبر جاویدان» فرمانده انتظامی استان گلستان گفت: در پی شکایت یکی از شرکت‌های صنعتی علیه یکی از متهمان تحت‌ تعقیب که به اتهام کلاهبرداری و جعل حدود چهار سال متواری بود، بلافاصله موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار مأموران اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی قرار گرفت.

وی گفت: در تحقیقات اولیه مشخص شد این فرد با سوء‌استفاده از نام یکی از شرکت‌های معتبر، خود را به عنوان رئیس هیئت مدیره شرکت معرفی کرده و با مراجعه به شرکت دیگری که کار پیمانکاری صنعتی انجام می‌داد، اعلام کرده قصد ساخت کارخانه در یکی از استان‌های جنوبی کشور را دارد.

فرمانده انتظامی استان گلستان ادامه داد: در ادامه تحقیقات همچنین مأموران دریافتند این جاعل تحت ‌تعقیب خود را نیز واردکننده غلات از کشورهای همسایه معرفی کرده و تحت همین‌ عنوان بیش از سه میلیارد ریال از شرکت مورد‌نظر پول دریافت کرده است.

این مقام انتظامی تصریح کرد: با به‌دست‌آمدن سرنخ‌ها و ادامه پیگیری‌ها مشخص شد این مرد که همچنین به بهانه ساخت کارخانه در یکی از استان‌ها نقشه یک قطعه زمین به مساحت بیش از شش هکتار را به رویت اعضای هیئت مدیره رسانده و به این‌ وسیله قرارداد ساخت کارخانه را منعقد کرده بود، نه تنها هیچ سمتی در شرکتی که خود را از اعضای برجسته آن معرفی کرده، نداشته بلکه بیش از سه سال است که از این شرکت خارج شده است. سردار جاویدان گفت: با به‌دست‌آمدن اطلاعات بیشتر از این متهم تحت‌ تعقیب که به دلیل تعدد پرونده علیه وی در دادسرا و سایر مراجع، حکم جلب او صادر شده بود، چندین مخفیگاه وی در گرگان و شهرهای اطراف شناسایی شد و تحت ‌کنترل شدید قرار گرفت.

فرمانده انتظامی استان گلستان ادامه داد: با کنترل مخفیگاه‌ها سرانجام مأموران موفق شدند او را در یک عملیات غافلگیرانه و در ‌حالی که انتظار مأموران را نداشت، دستگیر کنند و به پلیس آگاهی انتقال دهند.

سردار جاویدان افزود: متهم در ابتدا منکر هرگونه کلاهبرداری بود اما با وجود دلایل و مدارک و شواهد کافی در نهایت چاره‌ای جز بازگو‌کردن حقیقت پیدا نکرد و به بدهی خود به مال‌باختگان و شکات به میزان بیش از هشت‌میلیاردو ٥٠٠ میلیون ریال اعتراف کرد.