تندباد ، روز گرم زمستانی مازندرانی ها را به شب رساند

ساری - ایرنا - شهروندان مازندرانی در حالی جمعه گرم آخرین روزهای اسفند را به شب رسانده اند که تندبادی با سرعت حدود 70 کیلومتر بر ساعت مناطق مختلف این استان را در نوردید .

تندباد ، روز گرم زمستانی مازندرانی ها را به شب رساند

به گزارش خبرنگار ایرنا ، وزش تندباد که هواشناسی از 48 ساعت قبل وقوع آن را پیش بینی کرده بود از حوالی ساعت 18 از غرب مازندران شروع شد و به مدت بیشتر از 2 ساعت T تمامی مناطق استان را در نوردید.

گزارش هواشناسی مازندران نشان می دهد سرعت تندباد در رامسر 68 کیلومتر بر ساعت ، آمل 65 و در ساری مرکز استان و بسیاری از مناطق مرکزی و شرقی هم 54 کیلومتر بر ساعت ثبت شده است .

بیشترین سرعت لحظه ای این تندباد هم حوالی ساعت 20 امشب در منطقه کوهستانی ' کیاسر ' از توابع شهرستان ساری و در همجواری استان سمنان با سرعت 83 کیلومتر بر ساعت به ثبت رسیده است .

** رکوردشکنی گرمای زمستانی

مردم مازندران در حالی شامگاه جمعه شاهد وزش تندباد بودند که بر اساس گزارش هواشناسی ، گرمای زمستانی نیز در این روز در بعضی از مناطق رکوردشکنی کرد.

بر اساس این گزارش بالاترین دمای هوا امروز با حدود 35 درجه سانتی گراد بالای صفر در منطقه ' قراخیل ' شهرستان قائمشهر ثبت شد و در ساری مرکز مازندران هم دمای هوا به 34.4 درجه بالای صفر رسید.

رکورد گرمای هوای در ماه اسفند هم امروز در ' دشت ناز ' ساری با ثبت دمای 34 درجه و بابلسر با دمای 32.8 درجه شکسته شده است.

هواشناسی مازندران اعلام کرد که بالاترین دمای ثبت شده هوا طی ماه اسفند در دشت ناز با 32 درجه سانتی گراد بالای صفر در 18 اسفند سال 84 یعنی 12 سال پیش و در بابلسر هم با 32 درجه در 23 اسفند سال 1336 یعنی 60 سال پیش ثبت شده بود.

خنک ترین هوا را هم در گرم ترین ساعات امروز رامسری ها با 16.6 درجه سانتی گراد بالای صفر تجربه کردند .

** خاموشی موقتی برق

در همین حال گزارش خبرنگاران ایرنا حاکیست که همزمان با وزش تندباد شبانگاهی در مازندران ، برق برخی از شهرستان های استان قطع شده است .

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تائید قطعی برق در مناطق مختلف استان ، گفت که قطعی موقتی بوده و همزمان با کاهش سرعت توفان ، نیروهای امدادی در حال وصل کردن آن هتسند.

قاسم شهابی افزود : با توجه به آمادگی نیروهای امدادی شرکت توزیع برق و آگاهی داشتن از وقوع تندباد ، خوشبختانه خاموشی تداوم دار در استان نداشته ایم و اگر هنوز هم با پایان یافتن تندباد برق منطقه ای قطع باشد ، همکاران ما در حال حل مشکل هستند.

وی به هرس سرشاخه های درختان در هفته های گذشته با توجه به در پیش بودن فصل بهار اشاره کرد و گفت : با این که در بیشتر مناطق این کار انجام شده و نباید تندباد مشکل قطعی ایجاد می کرد ولی نصب بنرهای بین شهری هم اکنون به بلای جان خطوط انتقال برق استان تبدیل شده است .

شهابی توضیح داد : تندباد باعث پارگی این بنرها می شود و آنها را بر روی سیم های برق مسیر می اندازد که سبب پارگی سیم ها شده و قطعی برق را برای شهروندان رقم می زنند.

در همین حال مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران هم اعلام کرد که تاکنون هیچ گزارشی از سوی فرمانداری های ، بخشداری ها و دهیاری ها در باره خسارت احتمالی تندباد دریافت نشده است .

علی اصغر احمدی به خبرنگار ایرنا گفت که مدیریت بحران استان از دو روز پیش با توجه به پیش بینی هواشناسی نسبت به تبعات گرم شدن هوا و وزش تندباد هشدار داده بود و نیروهای امدادی هم در آماده باش بودند .

وی افزود : خوشبختانه تا این لحظه که تقریبا تندباد در مناطق مختلف استان فروکش کرد ، هیچ گزارشی از خسارت نداشته ایم و چنانچه پس از این هم گزارشی دریافت کنیم بلافاصله ضمن اتخاذ تدابیر لازم ، اطلاع رسانی خواهیم کرد.