گرد و خاک آسمان کردستان را فرا گرفت

سنندج - ایرنا - رئیس اداره پیش بین هواشناسی کردستان گفت: موجی از گرد و خاک با منشاء بیابان های شمال عراق از امروز وارد آسمان این استان شده است.

گرد و خاک آسمان کردستان را فرا  گرفت

بهرام چاره خواه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این موج گرد و غبار از روز گذشته با تشکیل توده در شمال کشور عراق به سمت نواحی غربی کشورمان حرکت کرده است.

وی افزود: میزان گرد و خاک تحت تاثیر ورود این موج با توجه به وزش باد امروز از شدت بیشتری برخوردار است ولی به تدریج در روز پنجشنبه از غلظت آن کاسته می شود.

چاره خواه تاکید کرد: از امروز شدت وزش باد در مناطق مختلف استان نیز افزایش می یابد که این وضعیت تا روز جمعه همراه با گرد و خاک تداوم دارد.

رئیس اداره پیش بین هواشناسی کردستان در خصوص بارش ها گفت: از بعد از ظهر روز جمعه با ورود امواج ناپایدار احتمال وقوع رگبار پراکنده در برخی نقاط استان وجود دارد.

مسئول روابط عمومی حفاظت محیط زیست کردستان نیز گفت: از ساعتی قبل میزان گرد و خاک در آسمان سنندج افزایش یافته و هم اکنون وضعیت هوا برای گروه های حساس ناسالم است.

محمد حق مرادی در خصوص میزان گرد و خاک موجود در آسمان سنندج اظهار کرد: هم اکنون میزان ذرات با قطر 2.5 میکرون به 120 در هر مترمکعب رسیده که بیشتر از حد مجاز است.

امسال 325 میلی متر بارش در کردستان ثبت شد که در مقایسه با 234 میلی متر سال قبل41 درصد در مقایسه با دوره بلند مدت (25 ساله) 4.5درصد افزایش یافته است.

استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی قرار دارد که میانگین بارش سالیانه آن 540 میلی متر و 2 برابر میانگین کشوری است.

هواشناسی کردستان دارای 20 ایستگاه هواشناسی و 80 ایستگاه باران سنجی است.