30 هزار نفر هر سال بر اثر آلودگی هوا در کشور جان می بازند

تهران- ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: هر سال 29 هزار و 500 نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور جان می بازند که 21 هزار نفرشان به علت بیماری قلبی و عروقی می میرند.

30 هزار نفر هر سال بر اثر آلودگی هوا در کشور جان می بازند

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا رضا ملک زاده روز چهارشنبه در همایش بررسی راهکارهای دستیابی به مرجعیت علمی در دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بیماری های مزمن و غیر واگیر مهمترین عامل مرگ زودرس ایرانیان قبل از 70سالگی است و بیماری های قلبی و عروقی, تنفسی, سرطان و دیابت مهمترین این بیماری ها هستند.

وی گفت: آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد , در سال 94 حدود 385 هزار مرگ در کشور رخ داده است. 55درصد این مرگها قبل از 70 سالگی و زودرس بوده و 25 درصد این مرگ ها یعنی حدود 94 هزار مرگ قبل از50 سالگی رخ داده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: 50 درصد ایرانیان بالای 55 سال فشار خون بالا دارند و 45 درصد ایرانیان بالای 50 سال به چربی خون بالا گرفتار هستند.

ملک زاده افزود: باید برای آینده کشور و پیشگیری از بیماری های مزمن و غیر واگیر برنامه ریزی داشته باشیم و بخش مهمی از تحقیقات کشور باید بر کاهش آلودگی های زیست محیطی و پاسخگویی به چالش های کشور متمرکز باشد.

وی ادامه داد: دانشگاههای علوم پزشکی کشور نقش مهمی در رفع چالشهای سلامت دارند اما هم اکنون به علت تاخیر یکساله در پرداخت حقوق پزشکان و کادر بهداشتی و درمانب با مشکل مواجه هستیم و طرح تحول سلامت دچار مشکل شده است.

وی گفت: در سالهای گذشته با افزایش سن امید به زندگی افتخارات بزرگی در نظام سلامت به دست آورده ایم و توانسته ایم با کاهش آلودگی هوا در خانه, افزایش زایمان ایمن , کاهش بیماری های واگیر و گرمسیری, توسعه بیمه همگانی , کاهش کوتاه قدی و کاهش مصرف الکل شاخص توسعه انسانی را در ایران ارتقا دهیم.

وی گفت: مهمترین چالش های نظام سلامت ایران , میزان بالای تصادفات رانندکی, خشونت و نزاع, رعایت نشدن اصول بهداشت فردی, آلودگی هوا و ریزگردها, بلایای طبیعی, مسمومیت ها و ایدز است که باید برای کاهش عوارض آنها اقدام کنیم.