آماده باش اورژانس و بیمارستان ها از 12 ظهر سه شنبه آخر سال

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: علاوه بر دستورالعمل خدمات بهداشت و درمان نوروزی، دستورالعمل خدمات مراکز درمانی وزارت بهداشت در چهارشنبه سوری ابلاغ شده است و بر اساس آن اورژانس کشور و بیمارستان های منتخب از ساعت 12 ظهر سه شنبه آخر سال آماده باش هستند.

آماده باش اورژانس و بیمارستان ها از 12 ظهر سه شنبه آخر سال

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره اقدامات وزارت بهداشت برای چهارشنبه سوری افزود: وزارت بهداشت برای چهارشنبه سوری و سه شنبه آخر سال دو دسته اقدامات دارد، اول آگاهی بخشی به مردم و دادن پیام ها و هشدارهای لازم برای پیشگیری از بروز حوادث احتمالی است که مانند هر سال خطرات جانی و صدمات جبران ناپذیر قطع دست و پا و نابینایی را در پی دارد.

وی گفت: برای این کار با دستگاه های دیگری مانند نیروی انتظامی و سازمان آتش نشانی نیز تعامل و همکاری داریم و به همین منظور هفته آینده آمارهای مربوط به صدمات چهارشنبه سوری سال گذشته منتشر می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: از ساعت 12 ظهر سه شنبه آخر سال همه بیمارستانهای مرتبط و منتخب و اورژانس کشور در آماده باش خواهند بود و آمبولانس های 115 در میادین و مراکز پرتردد مستقر می شوند.مسئولیت نظارت بر بیمارستان ها نیز به روسای دانشگاه ها و معاونان آنان که روسا و دبیران ستاد چهارشنبه سوری در استان ها هستند، واگذار شده است. مسئولان وزارت بهداشت نیز علاوه بر آنان به طور مستقیم بازدیدهایی را از بیمارستان های اصلی سوختگی و چشم خواهند داشت.

وی گفت: نیروها و پزشکان مجربی نیز برای درمان آسیب های چشم، سوختگی و جراحی پلاستیک در این روز بکارگیری شده و در آماده باش خواهند بود.

حریرچی به خبرنگار ایرنا گفت: هیچ کمبودی از نظر دارو و لوازم درمانی برای درمان آسیب دیدگان سوختگی چهارشنبه سوری نداریم.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا درباره کاهش دسترسی مردم به پزشک در ایام نوروز به علت مسافرات پزشکان و تعطیل بودن مطب ها توضیح داد: بر اساس قانون، وزارت بهداشت فقط به پزشکان بخش دولتی و استادان دانشگاه، پزشکانی که طرح می گذرانند می تواند نظارت داشته باشد و نظارت بر کار مطب ها و اجبار کردن پزشکان بخش خصوصی برای خدمات رسانی به مردم در ایام نوروز از اختیارات وزارت بهداشت نیست.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: واقعیت این است که فعالیت بسیاری از مطب ها و مرکز درمانی خصوصی از 24 اسفند هر سال تقریبا تعطیل می شود و فعالیت پزشکان بخش خصوصی به صفر نزدیک می شود در حالی که بیماری های مردم اعم از سرطان، بیماری های قلبی و سایر بیماری ها مانند طول سال وجود دارد همچنین بیماری های ناشی از پرخوری حوادث و تصادفات رانندگی نیز در ایام تعطیلات بیشتر می شود.

وی گفت: انتظار مردم در ایام استراحت و تعطیلات این است که دسترسی بیشتری به پزشک داشته باشند در حالی که بیش از 60 درصد خدمات سرپایی در بخش خصوصی است، این خدمات در ایام نوروز تعطیل است به همین علت بار مراجعه به بیمارستان ها و اورژانس بیمارستان های دولتی در این ایام دو تا سه برابر می شود و در برخی شهرهای توریستی و سیاحتی این میزان با افزایش بیشتری روبرو است.

حریرچی افزود: وزارت بهداشت از سازمان نظام پزشکی و پزشکان بخش خصوصی برای این مسئله گله دارد و انتظار دارند تا مدیریتی اعمال کنند که دسترسی مردم به خدمت پزشکی سرپایی در ایام نوروز و تعطیلات کم نشود اما خود وزارت بهداشت اختیار قانونی برای مجبور کردن پزشکان به ماندن سر کار را ندارد.

ادامه دارد..