دومین زمین لرزه پرقدرت در یک هفته اخیر در پاپوا گینه نو

کوالالامپور- ایرنا- پاپوا گینه نو امروز دوشنبه برای دومین بار دریک هفته اخیر با زلزله پرقدرت دیگری به مقیاس 6 ریشتر در امواج درونی زمین لرزید. زلزله 7.5 ریشتری هفته گذشته این کشور نیز خسارات و تلفات گسترده ای برجای گذاشته است.

دومین زمین لرزه پرقدرت در یک هفته اخیر در پاپوا گینه نو

به گزارش روز دوشنبه ایرنا در اثر وقوع زمین لرزه پرقدرت 7.5 ریشتری که یکشنبه شب گذشته26 فوریه (7 اسفند) در پاپواگینه نو واقع در اقیانوس آرام رخ داد بیش از67 نفر کشته و افزون بر صدها نفر مجروح شدند.

این زمین لرزه سبب شد ارتش پاپوا گینه نو به حالت آماده باش درآید.

منابع رسانه ای در نیوزیلند و استرالیا امروز نیز گزارش دادند زلزله پرقدرت دیگر 6 ریشتری در این کشور کوچک و دورافتاده اقیانوس آرام رخ داده که تخریب های جدیدی را در این کشور ایجاد کرده است.

این زمین لرزه با سه پس لرزه پرقدرت دیگر 5 ریشتری نیز همراه بوده که بخش های کوهستانی در جنوب و 600 کیلومتری شمال غرب بندر مورسبی مرکز پایتخت این کشور

را به لرزه درآورده است.

براین اساس ، با توجه به اینکه ارتباطات تلفنی در این منطقه قطع شده تاکنون گزارش دقیقی از میزان تلفات و خسارات زمین لرزه جدید منتشر نشده است.

زلزله های مکرر در یک هفته اخیر عملیات اکتشاف و استخراج نفت در این جزایر این کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

گزارش صلیب سرخ نیز دراین زمینه حاکی است: حدود 670 هزار نفر از مردم پاپوا گینه نو د ر100 کیلومتری مرکز وقوع این زمین لرزه در روستاها و شهرهای کوچک زندگی می کنند.

براین اساس ، برآورد شده است زلزله جدید حداقل 13 کشته برجای گذاشته است و برخی ازشهرهای نزدیک به کانون زلزله نیز در زیر هزاران تن آوار مدفون شده اند.

طبق گزارش آژانس های امداد رسانی حدود 150 هزار نفر دراین منطقه دستکم نیاز به کمک های اولیه امدادی و اضطراری دارند.

شرکت چند ملیتی اگزو موبیل که دربخش هایی از پاپوا گینه نو عملیات اکتشاف و استخراج نفت دارد مجبور به تعلیق عملیات خود دریک هفته اخیر در این کشور شده است.

این امر سبب شده تا نرخ گازال ان جی در بازارهای آسیا دستکم 5 درصد افزایش یابد.

گزارش شبکه های خبری حاکی است: عملیات امداد رسانی استرالیا، نیوزیلند و صلیب سرخ جهانی به این منطقه به دلیل شرایط بد آب و هوایی ، تخریب جاده ها و بسته شدن دسترسی های زمینی دراین منطقه به کندی پیش می رود.

پاپوا گینه نو کشوری واقع در اقیانوس آرام و قاره اقیانوسیه،به پایتختی بندر مورسبی روی خط زلزله موسوم به ' حلقه آتش' قرار دارد و به طور مستمر شاهد وقوع زمین لرزه های پرقدرت و مخرب بوده است.

وینستون پیترز وزیر امور خارجه نیوزیلند نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد به دلیل تخریب گسترده در مناطق زلزله زده به دست آوردن اطلاعات دقیق از وضعیت هزاران نفر از مردمی که در پاپوا گینه نو نیاز به کمک های اضطراری دارند ، زمان بر خواهد بود.

تعدادی از اتباع ایرانی که مهاجران غیرقانونی استرالیا بودند اکنون در دو اقامتگاه اجباری در جزیره مانوس و نائورو در پاپوا گینه نو به سرمی برند که طبق گزارش های ارسالی رسانه های استرالیایی تا لحظه ارسال این خبر ، این مناطق در جغرافیای مناطق زلزله زده قرار نداشته اند.