کدام چهارشنبه سوری بانشاط تر است؟

تهران - ایرنا - چهارشنبه سوری یک جشن سنتی و مربوط به گذشتگان است، چون یک مراسم سنتی است باید رسوم برگزاری آن نیز در طول ادوار مختلف حفظ و رعایت شود و گرنه نمی توان آن را آیین سنتی خواند.

کدام چهارشنبه سوری بانشاط تر است؟

این جشن با برافروختن آتش آمیخته شده و آتش نیز شادی بخش است و در هیچ جای این جشن نیز صدمه به خود و دیگران در آن وجود ندارد. هر جشن سنتی و قدیمی اگر درست اجرا شود فرجام آن پریشانی و پیشمانی نیست و گرنه اصلا سنت و جشن نیست.

زمانی به یک عمل جشن می گوییم که همه از آن لذت ببرند و یک شب و یک روز خاطره انگیز برای خود و دیگران رقم بزند. این جشن، چهارشنبه پایان هر سال برگزار می شود و در روزهای بعد، آیین نوروز آغاز می شود که پر از سنت ها و آداب و رسوم پسندیده است. بنابر این برای استقبال از نوروز هرگز پیش از آن نمی توان آیینی برگزار کرد که انسان صدمه ببیند یا نتواند او و دیگران در آن شرکت کنند. چهارشنبه سوری با عادات و رویه های گذشتگان، تکمیل کننده نوروز است و مثل نوروز شادی بخش است و در آن عملی نیست که در میان مردم نگرانی ایجاد کند.

چهارشنبه سوری شاید جشنی با آتش باشد اما هرگز به معنی به استقبال خطر رفتن، نیست چون پس از آن ما خود را برای استقبال از جشن نوروز آماده می کنیم و باید سالم باشیم تا سال های سال آن را برگزار کنیم.

آمار تلفات و مصدومان حوادث چهارشنبه سوری در سال های گذشته بسیار بالا بود و به همین نسبت نیز فاصله خانواده ها با شادی و نشاط نوروز کاهش می یافت. خوشبختانه در سال های اخیر با تدابیر خاص و فرهنگسازی مناسب، آمار مصدومان و تلفات این حوادث کاهش یافته است اما هنوز به صفر نرسیده است زیرا مصدومیت و کشته شدن حتی یک نفر در این آیین ها که باید شادی و نشاط را برای جامعه به ارمغان بیاورد زیاد است.

حوادث چهارشنبه آخر سال 95، دو کشته و 211 مجروح داشته است. از مجموع مصدومان، 15 نفر با قطع عضو مواجه شدند. در همین مراسم یک مرد 27 ساله در تهران هنگام ساخت مواد منفجره دست ‌ساز دراثر انفجار دو دست و دو پای خود را از دست داد.

قطعا خانواده ها، خویشاوندان و دوستان و آشنایان کسانی که در این آیین کشته یا مجروح می شوند هرگز خاطره خوبی از این روزها در سال های آینده نخواهند داشت. یعنی مراسم شادی بخشی که می تواند عامل نشاط یک جمع و خانواده باشد با وقوع این حوادث به ناراحتی تبدیل می شود.

برای تداوم هر چیز شادی بخش، باید اصول و سنت برپایی آن نیز رعایت شود تا به ضد خود تبدیل نشود، جشن زمانی واقعی است که همه از آن لذت ببرند و گرنه می تواند شادیها را به حزن و اندوه تبدیل کند. هیچ جشن و سنت کهن، سرانجام آن پریشانی و پیشمانی نیست همچنانکه گذشتگان به بهترین وجه از این آیین برای نشاط و شادابی یک جامعه بهره گیری کردند.

واقعیت این است که جامعه ما با شادی و نشاط یک جامعه معمولی فاصله دارد از این رو برخی افراد برای تخلیه این انرژی خود به رفتارهایی دست می زنند که هم برای خود و هم جامعه مشکلاتی بوجود می آورند.

ایجاد شادی و نشاط باید همراه با آرامش انجام گیرد و گرنه می تواند به ضد خود تبدیل شود که حتی برپاکنندگان آن نیز هیچ نفع و لذتی از عمل خود نبرند.

چهارشنبه سوری با آتش عجین شده و بطور مثال نمی توان گفت که آتش از آن حذف شود بلکه درست این است که مثل گذشتگان و بدون آنکه به کسی آسیبی وارد شود بوته ها آتش زده شود تا همه از آن استفاده کنند و هم از آن لذت ببرند و در این صورت این جشن خاطره انگیز می شود.

در چهارشنبه های آخر سال خیلی از افراد در این آتش و انفجارات نامتعارف مجروح یا کشته می شوند بی آنکه خود و دیگران و خانواده از این جشن لذت ببرند، برای خروج از این وضعیت همه باید کمک کنند و در این زمینه رسانه ها با فرهنگسازی و مسئولان نیز برای ایجاد نشاط و شادابی بیشتر در جامعه تلاش های خود را مضاعف کنند.

دوری جامعه با شادی باعث می شود که برخی مواقع برگزاری جشن ها چهره خطرناکی به خود بگیرد که نمونه های آن را در چهارشنبه پایان هر سال مشاهده می کنیم. مهیا کردن جشن های جمعی در پارک ها، اماکن عمومی و محلات شاید یکی از نسخه های رفع این مشکل باشد. جامعه ما همانطور که گفته شد با یک جامعه با نشاط و شاداب فاصله دارد از این رو نه تنها در چهارشنبه آخر سال بلکه باید در سایر اعیاد و جشن ها، برنامه های جمعی نشاط آور برای جوانان و سایر اقشار برپا شود.

فراموش نکنیم جامعه شاداب و بانشاط از خیلی از عوارض زیانبار از جمله افسردگی، بیماری، بزه کاری و سایر آسیب های اجتماعی فاصله خواهد گرفت و با سرعت بیشتری در راه توسعه و پیشرفت گام بر خواهد داشت.

* خبرنگار