تاثیر سفر استاندار تهران به ورامین/مردم خواهان اجرای مصوبات هستند

ورامین- هشتمین سفر شهرستانی استاندار تهران به ورامین بود، این سفر مصوباتی در خصوص تامین برخی مطالبات عمده مردم در خصوص حمل و نقل ریلی، اشتغال و ورزش داشت.

تاثیر سفر استاندار تهران به ورامین/مردم خواهان اجرای مصوبات هستند

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها- وحید محمدی یکتا: میل به حضور در شهرستان های استان و حل معضلات آن ها به یکی از فعالیت‌های محمد حسین مقیمی، استاندار تهران تبدیل شده است، استانداری که از سال‌های اول انقلاب اسلامی وارد عرصه های خدمت به مردم و جامعه خود شده است و بعدها مسئولیت های مدیریتی برجسته و متعددی در کشور گرفته و بعد از طی کلکسیونی از مسئولیت های مختلف و خاطرات مدیریتی پا به بالاترین نهاد سیاسی استان تهران گذاشته و از روز اول سفر به شهرستان ها را از جمله برنامه های اصلی خود معرفی کرده است.

سفرهایی که با سفر به ورامین به نیمه راه رسید و حالا مقیمی ۸ شهرستان از ۱۶ شهرستان استان تحت مدیریت خود را از نزدیک مورد بازبینی قرار داده، مطالبات آن ها را بررسی کرده و برای آن ها در شورای برنامه ریزی استان تهران در پی ایجاد راه حل بوده است.

این سفرها موافقان و مخالفانی دارد، برخی آن ها را تکرار سناریوی سفرهای استانی روسای جمهور قبلی و فعلی و نوعی مدیریت عمومی می دانند، اما بسیاری دیگر از افراد نیز سفرها را مفید و حتی لازم قلمداد می کنند.

یک راننده تاکسی در روز قبل از سفر استاندار تهران در خصوص سفر وی به ورامین به خبرنگار مهر گفت: به نظر من این سفرها بسیار ضروری است، مسئولین باید از پشت میزهای خود بیرون بیایند و وارد جامعه شوند، تا مشکلات مردم را حل کنند.

وی افزود: بسیاری از مشکلات موجود جامعه ما اطلاعات غلطی است، که اطرافیان از اوضاع به مسئولین می دهند، یک مسئول باید خودش برود و از نزدیک ببیند.

از نظر این راننده تاکسی به عنوان یک شهروند ورامینی که بگذریم، بررسی های خبرنگار مهر  در ورامین نشان داده است، که یک خوش بینی نسبی بین اکثریت مردمی که از سفر مقیمی به ورامین اطلاع داشتند، در خصوص خروجی های این سفر وجود دارد.

اما این سفر چه دستاوردهایی داشت و کدام مشکل اساسی مردم این منطقه با این سفر حل شده، برای حل کدام یک برنامه ای ارائه و یا راه حلی تدوین شده است و کدام مشکل و مطالبه مردمی مورد بررسی قرار نگرفت، چه ضعف ها و قوت هایی در این سفر به چشم می خورد، بهانه ای شد، که در این فرصت به آن ها بپردازیم.

اشتغال، مهم ترین مطالبه مردم ورامین

مهم ترین مطالبه مردم ورامین چه بود؟ سوالی که محمد حسین مقیمی، «اشتغال» را پاسخ آن می داند و در سومین کارگروه برگزار شده در این شهرستان و در حالی که از بازدید از کارخانه قند و کارخانه شیر ورامین باز می گشت، در جمع مدیران کل و مسئولان شهرستانی و استانی در فرمانداری این شهرستان به آن مقوله پرداخت و گفت: مهم ترین مطالبه ای که مردم ورامین در مسجد خواستار آن بودند، اشتغال و مطالبه بعدی آن ها قطار شهری ورامین بود.

وی افزود: اشتغال مطالبه ای است که مردم همه شهرستان ها از من دارند و معتقدم یکی از دلایل اعتراضات اخیر نیز بیکاری است، کسی که کار داشته باشد، قطعا برخی از اقدامات را انجام نمی دهد، باید با تمام توان در پی رفع بیکاری گام برداریم، همه مسئولیم تا پایان سال ۱۲۶ هزار شغل ایجاد کنیم، که از این تعداد ۹۰۰۰ شغل ایجاد شده و ۱۱۷ هزار تای دیگر باقی مانده است.

تاثیر سفر استاندار تهران به ورامین/مردم خواهان اجرای مصوبات هستند

استاندار تهران به کمبود زمان تا پایان سال اشاره کرد و خطاب به مسئولان استان تهران و شهرستان ورامین گفت: باید میزان شغلی که هر بخش و هر شهرستان موظف به ایجاد آن است، را مانند جدول ضرب حفظ و روی آن تمرکز کنید، زمانی که به هم می رسید، به جای سلام و احوال پرسی تعداد اشتغال ایجاد شده و تعداد مانده را از یکدیگر بپرسید.

مقیمی که البته راه حل خاصی جز تاکید بر جذب سرمایه گذار و از سر راه برداشتن موانع تولید را برای اشتغال زایی مطرح نمی کرد، ادامه داد: ایجاد شغل در استان تهران محدودیت استقرار برخی از صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران را نیز دارد، نباید برای حل مشکل بیکاری تنها به ساعات اداری و کاری بسنده کرد، باید شب وروز کار کنیم.

وی که در بدو ورود به ورامین اقدام به افتتاح یک واحد تولیدی چرم با اشتغال زایی ۱۰۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم کرده بود، در خصوص مشکلات متعدد اخیر و تعدیل کارگران کارخانه شیر ورامین نیر صحبتی نداشت، مشکلی که بسیاری از کارگران بیکار شده امید داشتند، در سفر استاندار تهران مورد بررسی و حل قرار بگیرد.

فرماندار ورامین اشتغال روستایی را از موارد مورد تاکید در سفر استاندار تهران دانست و گفت: تا روز گذشته ۱۳۲ طرح اشتغال روستایی سامان دهی و وارد سامانه «کارا» شده است و هر روستا در ورامین تقریبا یک طرح اشتغال زایی دارد و منابع این طرح ها از طریق معاونت مناطق روستایی ریاست جمهوری اسلامی تامین می شود.

جای خالی امام جمعه و حضور کم رنگ نماینده ورامین در جلسات سفر استاندار تهران

نماینده شهرستان های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر مجلس در شورای برنامه ریزی استان تهران که در این سفر همراه با استاندار تهران حضور داشت، در خصوص مشکلات موجود ورامین به خبرنگار مهر گفت: در این سفر جلسات دوره ای بسیار مفید با مدیران کل استان تهران و استاندار و معاونین برگزار شد، شنیدن درد دل مردم و ناراحتی و نارضایتی های آن ها در مسجد جامع شهر بسیار مفید بود.

قاسم میرزایی نیکو ادامه داد: دیدن کارخانه قند ورامین، قدیمی ترین کارخانه با عظمت که نیاز به کمک دارد و کارخانه شیر و لبنیات وارنا با انباشت بدهی و سرگردانی از دیگر اقداماتی بود، که در این سفر انجام گرفت.

تاثیر سفر استاندار تهران به ورامین/مردم خواهان اجرای مصوبات هستند

وی بهترین جلسات در سفر استاندار را جلسات فیروزکوه دانست و گفت: در این ٨ شهرستان، در باب روشن بودن مسایل، فیروزکوه برتر بود و مشکلات و مطالبات به وضوح روشن مطرح و تصمیمات اتخاذ شد.

عضو ناظر مجلس در شورای برنامه ریزی استان تهران نفس سفر استاندار تهران به شهرستان های این استان را مناسب ارزیابی کرد و گفت: این که عالی ترین مقام اجرایی یک استان به شهرستان ها سفر کرده و از نزدیک با مسئولین این شهرستان ها و مشکلات آن ها آشنا می شود، یک امتیاز است.

بخشی از این عدم وضوح در بیان مشکلات و مطالبات ناشی از عدم حضور امام جمعه ورامین و حضور کم رنگ نماینده مردم ورامین در مجلس بود، که پیگیر دلیل آن شدیم.

امام جمعه موقت ورامین عدم دعوت را علت غیبت در این جلسات می دانست و در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: این اولین باری پس از انقلاب اسلامی است، که در چنین جلساتی از امام جمعه و نماینده ولی فقیه دعوت به عمل نیامده است، مردم به این جلسات امید دارند، نباید با سیاست بازی مقدمات عدم بیان مطالبات مردمی را ایجاد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید محسن محمودی که در مسجد صاحب الزمان(عج) نیز این انتقاد را مطرح کرده بود، ادامه داد: امیدوارم استاندار فهیم، با ریشه یابی این گونه سیاسی کاری ها با عوامل آن برخورد کند.

اما جای خالی نماینده ورامین در مجلس نیز در اکثر ساعات این سفر حس می شد، وی نهایتا در ۴ ساعت از این سفر ۱۶ ساعته در جلسات حضور داشت.

از قطار شهری تهران-قرچک-ورامین و پیشوا چه خبر؟

تاثیر سفر استاندار تهران به ورامین/مردم خواهان اجرای مصوبات هستند

راه اندازی قطار شهری تهران- ورامین مطالبه دوم مردم ورامین، از نظر استاندار تهران بود، قطار شهری که بارها افتتاح شده اما دردی از مردم منطقه درمان نکرده است، قطاری که مدیرعامل وقت شرکت راه‌آهن در ۱۷ مهر ۹۵ در خصوص آن در جمع خبرنگاران گفته بود:  ۴ خطه شدن مسیر قطار حومه‌ای ورامین به تهران را دنبال می‌کنیم که در صورت تکمیل خطوط ۳ و ۴ حومه‌ای هر ۱۰ دقیقه یک قطار از ورامین به تهران خواهیم داشت.

اما در حالی که ریل های این خطوط نیمه تمام بود افتتاح پروژه قطار تهران- گرمسار توسط رییس جمهور در فروردین ۹۶ باعث حیرت مردم شهرستان های جنوب تهران شد، سوالی در اذهان بود که چه اتفاق جدیدی افتاده است، که باعث شده رییس جمهور پروژه را تکمیل دانسته و نسبت به افتتاح آن اقدام کند، حالا قطارها نه ۱۰ دقیقه یک بار که روزی ۴ یا ۵ بار به تهران رفته و همین تعداد دفعات هم از تهران به سوی ورامین، پیشوا و یا بعضا گرمسار باز می گردند.

این تعداد آن قدر کم است، که عملا نتوانسته مشکلی از حمل و نقل جنوب تهران به سوی پایتخت حل کند، حالا سفر مقیمی به ورامین چه تاثیری در راه اندازی واقعی قطار تهران-ورامین داشته، سوالی است، که فرماندار ورامین در گفتگو با خبرنگار مهر این گونه به آن پاسخ می دهد: در خصوص قطار حومه ای تهران-پیشوا باید بگویم، که از ۳۳ پروژه که باید در مسیر این قطار از تهران تا پیشوا اقدام شود، ۱۸ عدد به طور کامل انجام شده  و ۵ عدد نیز اقدامی نشده است، اما باید بگویم، که در حوزه ورامین، هیچ مشکلی روی زمین نمانده و تمام اقدامات در جهت اجرای این پروژه به خوبی انجام شده است.

یوسفی گفت: در پیشوا، قرچک و ری برخی مشکلات وجود دارد، اما در ورامین در مواردی مانند پل امام رضا(ع) ، پل ۱۵ خرداد و دیگر موارد کارها انجام شده است، مشکلات دیگر شهرستان ها نیز قرار شد، با پیگیری آقای استاندار از طریق آقای نوبخت و مدیرکل راه آهن جمهوری اسلامی رفع مشکل شود.

معضل ۲۰ ساله زمین های فرهنگیان با الحاق به بافت شهری حل شد

زمین های فرهنگیان در انتهای خیابان طالقانی و نیز زمین های بازنشستگان سپاه در ابتدای جاده قلعه سین، از دیگر معضلاتی است، که جمع کثیری از مردم و بازنشستگان فرهنگی و سپاهی ورامین با آن دست و پنجه نرم می کنند، فرماندار ورامین در خصوص رفع این مشکل به خبرنگار مهر گفت: معضل این زمین ها پس از ۲۰ سال، که بر زمین مانده بود حل و در سفر اخیر استاندار تهران به ورامین مجوز الحاق این زمین ها به بافت شهری گرفته شد.

خشک شدن تالاب نیمه جان «بند علیخان» دیگر مشکلی است، که در حال تبدیل به یک بحران است، فرماندار ورامین در جلسه شورای برنامه ریزی استان تهران در این شهرستان، هزینه احیای تالاب بندعلیخان برای دولت را ۴ هزار میلیارد تومان دانست و گفت: تالاب بندعلیخان بیش از ۸۰ نوع پرنده داشته، اما هم اکنون تعداد پرندگان این تالاب به انگشتان دو دست رسیده است، خشک شدن بندعلیخان فاجعه محیط زیستی فراوانی برای شهر تهران و استان ایجاد می کند.

تاثیر سفر استاندار تهران به ورامین/مردم خواهان اجرای مصوبات هستند

محمدرضا یوسفی افزود: احیا تالاب بندعلیخان، جانی دوباره به اکوسیستم گیاهی و جانوری منطقه را سبب می شود، ۹۰۰۰ نفر از مردم و کشاورزان و عشایر منطقه ضربه شدیدی از عدم تخصیص حق آبه بندعلیخان خورده اند.

وی در خصوص تصمیمات اخذ شده در سفر استاندار تهران به شهرستان ورامین در خصوص تالاب بندعلیخان گفت: مقرر شد، تالاب بندعلیخان به مساله ای ملی مطرح شود، چرا که شهر ورامین و استان تهران به تنهایی نمی تواند در زمین احیا این تالاب گام بردارد، رایزنی هایی با رییس سازمان محیط زیست کشور و رییس امور عشایری در خصوص این تالاب انجام شده، که کمک کنند، تا برای تالاب بندعلیخان کدی در سطح ملی گرفته شود.

یوسفی ادامه داد: در همین هفته نیز جلسه ای در این خصوص داریم، ۳۰ درصد آب برای تالاب بندعلیخان است و دستگاه ها باید مکلف شوند، در هر شرایطی اجازه دهند این ۳۰ درصد آب به تالاب برسد و قم و ری اجازه دهند تا این میزان ۳۰ درصد آب به تالاب برسد.

در خصوص ابلاغ فرمانداری ویژه ورامین در سفر استاندار تهران بحث نشد

مطالبه دیگری که در این گزارش به پیگیری آن می پردازیم، ابلاغ فرمانداری ویژه ورامین است، اتفاقی که عدم تحقق آن سبب واکنش حجت الاسلام محمودی، امام جمعه موقت ورامین شد، وی در مسجد صاحب الزمان(عج) و خطاب به استاندار تهران گفت: به ورامین وعده داده شد که هم زمان با جدایی پیشوا از ورامین فرمانداری ویژه ورامین ابلاغ شود، اما پس از گذشت سال ها هنوز این اتفاق نیافتاده است.

جالب این جا است، که مرتضی تمدن، استاندار وقت تهران در دیدار خود با آیت الله سید مرتضی محمودی گلپایگانی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در شهرستان ورامین در سال ۱۳۸۹، از تصویب فرمانداری ویژه ورامین و ابلاغ آن طی یکی ۲ هفته خبر داد، اما واقعیت این بود، که هنوز فرمانداری ویژه ورامین مصوب نشده بود.

مردم ورامین بعد از گذشت ۷ سال، هنوز نصب بنرهای متعدد در این شهرستان برای تبریک فرمانداری ویژه ورامین که توسط فرمانداری نصب شده بود، را به خاطر دارند، بنرهایی که به تبریک موضوعی می پرداخت که هنوز اتفاق نیفتاده بود.

تاثیر سفر استاندار تهران به ورامین/مردم خواهان اجرای مصوبات هستند

آیا سفر محمدحسین مقیمی به ورامین، تاثیری در تحقق این مطالبه ۷ ساله این مردم و نیز وعده مسئولین داشته، یا خیر، سوالی است، که فرماندار ورامین در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به آن اظهار داشت: در خصوص فرمانداری ویژه ورامین در سفر استاندار تهران مبحثی مطرح نشد.

فرماندار ورامین اجرای کامل کمربندی جنوبی را از مصوبه های مناسب سفر استاندار تهران به این شهرستان دانست و گفت: ۲ جلسه بعد از سفر استاندار تهران توسط معاون عمرانی وی برگزار شد و موانع اجرای آن مورد بررسی قرار گرفت، در این راستا هماهنگی هایی نیز با شهرستان قرچک صورت گرفته است.

ورزشگاه ۵۰۰۰ نفری ورامین تیرماه ۹۷ افتتاح می شود

یوسفی در خصوص ورزشگاه ۵۰۰۰ نفری ورامین و تعیین تکلیف آن در این سفر نیز گفت: در جلسه ای که استاندار تهران نیز حضور داشت، به ما قول داده اند، که استادیوم ۵۰۰۰ نفری ورامین تا تیر ماه آماده و تحویل شود.

وی گفت: این ورزشگاه در جاده «آبباریک» آماده می شود.

فرماندار ورامین از جلسه با حسن کریمی، معاون وزیر ورزش در خصوص ورزشگاه ۵۰۰۰ نفری ورامین خبر داد و گفت: مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران و پیمانکار در این جلسه حضور داشتند و وعده تحویل ورزشگاه تا تیرماه داده شد، بنا شد بین روستای «خورین» و «خیرآباد» نیز یک سالن ورزشی ۵۰۰۰ نفری سرپوشیده ساخته شود، که در این راستا جلساتی با شورای روستا برگزار شد و قرار شد، با توجه به آماده بودن منابع مالی ورزشگاه، اقدام برای دریافت نقشه های تیپ مورئ نیاز و طی مراحل اداری برای آغاز مراحل اجرایی کنند.

تامین آب کشاورزی ورامین به عنوان قطب کشاورزی استان تهران یکی از مطالبات مردم این شهرستان است، این که سفر استاندار تهران به ورامین چه تاثیری در تامین آب کشاورزی داشته است، سوالی است، که کشاورزان زحمت کش منطقه مطرح می کنند.

تاثیر سفر استاندار تهران به ورامین/مردم خواهان اجرای مصوبات هستند

فرماندار ورامین در پاسخ به این سوال به خبرنگار مهر گفت: سهم ورامین از آب های روان عشایر و کشاورزان که از تهران می آید، ۷۰ درصد است، که قرار است، جلسه ای با حضور معاون عمرانی استاندار تهران، بنده، معاون قضایی دادگستری استان تهران  و فرماندار ری هفته آینده برگزار شود.

وی افزود: در این جلسه سهم ۷۰ درصدی ورامین و ۳۰ درصدی ری تصویب خواهد شد.

احداث پارک و اردوگاه ۵۰ هکتاری در ورامین

یوسفی احداث اردوگاه یا پارک ۵۰ هکتاری در ورامین را از دیگر ثمرات سفر استاندار تهران به ورامین دانست و گفت: شهرداری ورامین مکلف شد، ۵۰ هکتار زمین در حوزه «آبباریک» از منابع طبیعی تحویل گرفته و اردوگاه چند منظوره جنوب شرق استان تهران را در آن برپا کند.

وی گفت: دبیر جمعیت هلال احمر نیز بر احداث این اردوگاه تاکید دارد.

بررسی ها نشان می دهد، که سفر استاندار تهران به شهرستان ورامین در حد یک سری مصوبات، وعده ها، بازدیدها و آشنایی با این شهرستان بوده است، به همین دلیل بر خود لازم می دانیم ۶ ماه دیگر، تحقق وعده ها، اجرای مصوبات، اثرات بازدیدها و نیز آشنایی با ورامین را بررسی کرده و ببینیم، سفر استاندار چه اثراتی بر زندگی ساکنان دیار ۱۵ خرداد داشته است.

باید منتظر ماند و دید وعده های زیبا و مصوبات قابل توجه در حصار کاغذها باقی می مانند و یا اجرایی شده و موجب بهبود شاخص های زندگی مردم مومن، ولایی و صبور ورامین خواهد شد.