مواظب سایه های پشت سرتان باشید

تهران - ایرنا - این روزها بازار خرید های عید گرم است و بهانه برای آمدن به خیابان و وسائل مغازه ها را دیدن بسیار است اما نباید غافل شد که در عین گرمی بازار خرید، بازار فرصت طلبان و سارقان نیز گرم گرم است.

مواظب سایه های پشت سرتان باشید

در هیچ شرایط و موقعیتی نمی توان از شر فرصت طلبان رها شد. همواره در هر موقعیتی سارقان و افراد سودجود از فرصت ها و بی دقتی و غفلت افراد بهترین استفاده را می کنند. مترو، اتوبوس و مغازه های مملو از جمعیت بهترین فرصت برای سارقانی است که طعمه هایشان را از این مکان ها انتخاب کنند.

هریک از سارقان شیوه خود را برای رسیدن به مقصود اجرایی می کنند، برخی تک نفره و برخی دیگر در قالب تیم عمل می کنند اما نکته قابل تامل در مورد همه آن ها این است که سارقان، نقاط ضعف طعمه های خود را می شناسند.

طی سال های گذشته تیم سه نفره ای از سارقان توسط پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شد این تیم سه نفره در بازار تهران کار می کردند و در ایام نزدیک به پایان سال فعالیت هایشان مضاعف می شد، این تیم به عنوان «سیاه کن، دزد و ببر» معروف بود. این تیم به این شکل کار می کرد که یکی از سارقان طعمه خود را با حرف زدن و پرت کردن هواسش، سرگرم کرده و نفر دوم جیب طعمه اش را خالی می کرد و نفر سوم نیز مال دزدیده شده را گرفته و به سرعت فرار می کرد تا به این شکل چنانچه یکی از دو نفر از سارقان قبلی به دام پلیس افتادند مالی از آن ها به دست نیاید تا به عنوان سارق به دام بیفتند.

سارقین همواره شیوه های مختلفی را برای سرقت در پیش می گیرند و گاه برای آن ها فرقی نمی کند که پول یا گوشی تلفن همراه یا هر چیزی دیگری که دارای قیمتی باشد را از طعمه های خود به سرقت ببرند. براین اساس شناخت فرصت هایی که سارقان برای سرقت به آن نیاز دارند در کاهش آسیب شهروندان در زمینه سرقت آن هم در روزهای پایانی سال بسیار حائز اهمیت است.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که سرقت‌ها از نوع جیب‌ بری در خطوط اتوبوس ‌های تندرو و ایستگاه‌ های مترو یا مکان های شلوغ مثل بازارهای خرید اتفاق می‌افتد به همین دلیل پلیس همواره توصیه می کند که شهروندان برای هر گونه خریدی بویژه در این ایام از بردن وجه نقد خودداری کرده و از کارت های عابر بانک استفاده کنند و در صورت استفاده از عابر بانک، خودشان رمز کارت را وارد کنند.

در صورتی که افراد مجبور به بردن وجه نقد برای خرید هستند آن را به راحتی در جیب خود قرار ندهند بلکه آن را در جیب های زیپ دار قرار دهند چرا که سارقان در مکان های شلوغ اقدام به تنه زنی کرده تا به راحتی جیب بری کنند.

در برخی از پرونده های سرقت دیده شده که سارق از تیغ موکت بری برای سرقت استفاده می کند به این ترتیب که سارقان که در این شیوه بیشتر طعمه های خود را از بین بانوان انتخاب کرده در مکان های شلوغ اقدام به بریدن بدنه کیف طعمه کرده تا به راحتی محتویات آن را به سرقت ببرد.

**با کارت اعتباری در مکان شلوغ خرید کنید

سرهنگ رضا موذن معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی به شهروندان توصیه می کند که در ایام پایانی سال و ضمن خرید از مراکز تجاری و مکان های شلوغ حتما با کارت های اعتباری، خرید کنند.

وی اضافه می کند: شهروندان باید مراقب تماس بدنی افراد ناشناس در اماکن پرتردد باشند؛ در صورت امکان به اندازه خرید، وجه نقد با خود همراه داشته باشند و سعی کنند وجوه نقد را داخل چند جیب لباس تقسیم کنید.

این مقام انتظامی با بیان اینکه شهروندان هنگام خرید در مراکز فروش از کارت­ های اعتباری و عابر بانک برای خرید استفاده کرده و از قرار دادن رمز در کنار آن خودداری کنند، می گوید: در فروشگاه هایی که امکان پرداخت الکترونیکی وجود دارد، از دادن اطلاعات کارت به فروشنده خودداری و شخصاً رمز عبور و مبلغ پرداختی را خودشان وارد کنند.

وی با اشاره به اینکه اشیاء خریداری شده را در معرض دید افراد ناشناس قرار ندهید، گفت: هنگام خرید از وجوه نقد، چک های مسافرتی و لوازم با ارزش ، داخل جیب لباس های خود ، مراقبت کنید.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی ادامه داد: از به همراه داشتن طلا و جواهر و سایر اشیاء غیر ضروری گرانقیمت اجتناب کنید.

وی می گوید:در هر صورت شهروندان بیشتر از نیاز روزانه وجه نقد به همراه نداشته باشید و از به همراه داشتن طلا و جواهر و اشیاء غیر ضروری و گرانقیمت پرهیز کنند.

**در اماکن پرتردد مراقب تماس بدنی افراد ناشناس باشید

سرهنگ موذن با بیان اینکه در اماکن پرتردد مراقب تماس بدنی افراد ناشناس با خود باشید، گفت: شهروندان باید کیف­ خود را نزدیک بدن­ شان و یا در دستی که آزاد است، نگه دارند، در مجموع سعی شود زمان خرید را مدیریت کرده و حتی الامکان در مواقع ازدحام و شلوغی بازار و معابر اقدام به خرید نکنند.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا در توصیه به شهروندان برای خرید آخر سال از تشدید اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای با سرقت در سراسر کشور خبر داده و می گوید: با توجه به خریدهای آخر سال، پلیس در مقابل اماکن، مراکز خرید و همچنین مناطق آلوده و جرم خیز با گشت زنی های خودرویی و پیاده حضور فعالیت خواهد داشت.

موذن ادامه می دهد: برای ارتکاب سرقت، سه عامل، سارق بالقوه با انگیزه، بزه دیدگان بالقوه مناسب و محیط، اوضاع و احوال مساعد ارتکاب سرقت لازم است که عوامل مذکور در روزهای پایانی سال با هم جمع و مقدمات وقوع سرقت را فراهم می کنند.

وی با بیان اینکه در ماه های آخر سال، مراجعه شهروندان به مراکز تجاری و بازارها برای انجام خرید آخر سال، افزایش می یابد، می گوید: در اینگونه مواقع سارقان به ارتکاب انواع سرقت نظیر زورگیری، کیف قاپی، سرقت های تحت پوشش مسافر و مسافربر یا تحت پوشش ماموران انتظامی مبادرت می ورزند.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با اشاره به اینکه گروه های در معرض سرقت بیشتر زنان، کودکان و افراد کهنسال هستند، می افزاید: شهروندان می توانند با رعایت توصیه های پلیسی، از جمع شدن عوامل موثر در سرقت جلوگیری کرده و با ناکام گذاشتن سارقان از ارتکاب سرقت، خود را در مقابل آسیب های مادی و جانی حفظ کنند.

وی تصریح می کند: از سوی دیگر، وقوع سرقت اماکن و منازل در این روزها به لحاظ شرایط خاص همانند خالی از سکنه بودن افزایش پیدا می کند برهمین اساس هموطنان عزیز باید برای جلوگیری از سرقت توصیه و هشدارهای پلیس را مد نظر خود قرار دهند.

سرهنگ موذن از تقویت و حضور فعال گشت های خودرویی و پیاده پلیس به صورت محسوس و نامحسوس در مقابل اماکن تجاری، طلافروشی ها، صرافی ها، بانک ها، و مناطق آلوده و جرم خیز در سراسر کشور خبر داده و می گوید: براساس هماهنگی های انجام شده با مقامات قضائی سراسر کشور خصوصا در تهران ترتیبی اتخاذ خواهد شد که از آزادی سارقان دستگیر شده در این ایام خودداری شود.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا به عدم حمل زیورآلات و وسایل گران قیمت و یا عدم نمایش آن در انظار عمومی اشاره و به شهروندان توصیه می کند: حتی الامکان از وسائط نقلیه عمومی استفاده کرده و در صورت استفاده از خودروهای شخصی به هنگام خرید، خودروی خود را در پارکینگ عمومی قرار دهند و از قرار دادن اشیای با ارزش روی صندلی ها خودداری کنند.

وی می گوید: شهروندان در صورت عدم دسترسی به پارکینگ، خودرو خود را در محل ­های قابل دید و جاهای مطمئن با نور کافی پارک کرده و از تجهیزات ایمنی و تأخیری همانند قفل پدال و فرمان استفاده کنند.

با شنیدن و از همه مهم تر عمل به توصیه های پلیس می توان از گزند سارقان در امان بود و سالی پر از شادی را برای خود و خانواده خود رقم زد چرا که سارقان همواره برای عملی کردن مقصود خود اصل را بر بی دقتی و عدم آگاهی و در نهایت سرعت عمل خود می گذارند و به راحتی اموال مردم را به سرقت می برند در صورتی که با دانستن این اصول می توان آنها را در رسیدن به اهدافشان ناکام گذاشت.

گزارش:آرزو نیکنام