توضیح درباره کمک ۴۵ میلیارد تومانی نجفی به نهادهای دلخواهش/انتقاد از عملکرد غیرکارشناسی شورا در بررسی بودجه ۹۷ شهرداری

ایلنا: معاون شهردار تهران با انتقاد از نحوه بررسی بودجه ۹۷ شهرداری در شورای شهر درباره کمک ۴۵ میلیارد تومانی نجفی به نهادهای دلخواهش توضیحاتی ارائه کرد.

معاون شهردار تهران در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

توضیح درباره کمک ۴۵ میلیارد تومانی نجفی به نهادهای دلخواهش/انتقاد از عملکرد غیرکارشناسی شورا در بررسی بودجه ۹۷ شهرداری

معاون شهردار تهران با انتقاد از نحوه بررسی بودجه ۹۷ شهرداری در شورای شهر درباره کمک ۴۵ میلیارد تومانی نجفی به نهادهای دلخواهش توضیحاتی ارائه کرد.

حجت‌الله میرزایی، معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به انتقاداتش از نحوه بررسی بودجه سال آینده شهرداری در شورای شهر، گفت: ساختار بودجه بر اساس منطق شکل گرفته است و بر مبنای اصول کار سازمانی، ماموریت‌ها و هدف‌گذاری‌ها تقسیم شده است، اما وقتی در یک زمان کوتاه تغییراتی غیرمتعارف در بودجه رخ می‌دهد، به این معناست که ملاحظات و فعالیت‌های کارشناسانه‌ای که بخشی از آن توسط خودِ اعضای شورا در کمیسیون‌ها صورت گرفته است، توسط اعضا در صحن نادیده گرفته می‌شود.

معاون شهردار تهران ضمن مخالفت با برخی تغییرات ایجاد شده در بودجه ۹۷ شهرداری است، افزود: منطق انسجام‌بخشی که در بودجه وجود داشته است در شورا نادیده گرفته می‌شود و من شخصا با این همه تغییرات جزئی و جابه‌جایی در بندها موافق نیستم، چراکه با روح بودجه‌ریزی تناقض دارد.

میرزایی در رابطه با انتقاداتی که به شهرداری و شورا درخصوص حفظ ردیف بودجه برای توسعه و تعمیر مساجد و اماکن مذهبی می‌شود، گفت: شهرداری برای ساخت برخی از این مساجد تعهد داده است و با یک پرداخت تکمیلی در سال آینده تمام می‌شود و درست نیست این تعداد پروژه ناتمام در شهر داشته باشیم.

او با اشاره به انتقاداتی که به این ردیف بودجه که زیرمجموعه بودجه معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تعریف شده است، ادامه داد: قرار بود در پرداخت اولویت‌بندی کنیم نه اینکه همه آن را حذف کنیم. تقریبا از ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار ساخت مساجد ۱۲۰ میلیارد کم شده و فقط ۳۰ میلیارد باقی مانده است.

معاون شهردار در ادامه در مورد تصویب ۴۵ میلیارد تومان (بودجه در اختیار شهردار) در شورای شهر که گمانه‌زنی‌هایی را ایجاد کرده است، گفت: این بودجه به نوعی کمک محسوب می‌شود، مدیران ملی، نهادها و موسسات معتبر ملی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی از شهردار پیگیری و درخواست کمک می‌کنند، بخش زیادی از این کمک‌ها از طریق پیگیری‌ همین مدیران است. این بودجه همواره متعارف بوده و آنچه اهمیت دارد این است که شهرداری شفاف باشد و در مقابل کمک‌های که پرداخت می‌کند به شورا پاسخ دهد. گزارش این کمک‌ها به شورا داده خواهد شد و چیز محرمانه‌ای وجود ندارد.

میرزایی با تاکید بر اینکه بودجه در اختیار شهردار محرمانه نیست، تصریح کرد: اینگونه نیست که شهرداری پنهانی این بودجه را تخصیص دهد. بودجه شفاف است و در همه جای دنیا وجود دارد و کاملا طبیعی است که شهرداری در همه جای دنیا به موزه‌ها، انجمن‌های علمی و تولید فیلم‌های فاخر کمک کند.

او ادامه داد: فیلم‌هایی تولید می‌شود که فیلم گیشه نبوده، اما برای جامعه ضروری است و شهرداری با تشخیص خود می‌تواند به آن کمک کند، اما باید گزارش آن ا به شورا بدهد و این پرداخت با تشخیص شخص شهردار است و هر شش ماه یکبار گزارشش به شورا ارائه خواهد شد.