ساخت 604 ستون سنگی صحن حضرت زهرا(س) در استان مرکزی پایان یافت

اراک - ایرنا - جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی گفت: کار ساخت 604 ستون سنگی تعهد شده در محلات برای صحن حضرت زهرا (س) پایان یافت و آخرین محموله آن روز چهارشنبه به جوار آستان مقدس امام علی(ع) در شهر نجف اشرف ارسال شد.

ساخت 604 ستون سنگی صحن حضرت زهرا(س) در استان مرکزی پایان یافت

خلیل نجفی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: آخرین محموله ارسالی ستون های سنگی برای صحن حضرت زهرا (س) شامل 104 قطعه سنگی بود.

وی ادامه داد: قیمت تمام شده هر یک از ستون های صحن حضرت زهرا(س) بالغ بر 170 میلیون ریال است که در مجموع 100 میلیارد ریال هزینه خرید سنگ از سوی یک خیر و 42 میلیارد ریال نیز به عنوان هزینه فرآوری و تراش ستون ها نیز از سوی کمک های مردمی تامین شد.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی بیان کرد: ساخت 604 ستون طبقه دوم صحن حضرت زهرا(س) نیز از تعهدات ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خراسان جنوبی است که این ستاد تاکنون تنها 170 ستون را آماده کرده و بقیه به ستاد بازسای عتبات عالیات استان مرکزی واگذار شده است.

وی بیان کرد: عملیات ساخت 434 ستون طبقه دوم صحن حضرت زهرا(س) در شهرستان محلات نیز آغاز شده و پیش بینی می شود تا پایان نیمه نخست سال آینده این محموله به نجف اشرف ارسال و در صحن مطهر نصب شود.

نجفی اضافه کرد: مردم استان مرکزی امسال 42 میلیارد ریال برای بازسازی عتبات عالیات کمک کردند که 12 میلیارد ریال از این کمک ها نقدی و بقیه غیرنقدی از قبیل انواع مصالح ساختمانی بوده است.

وی اضافه کرد: بیش از 50 درصد از این کمک ها، از سوی مردم موحد و مومن کلانشهر اراک انجام شده و بقیه توسط سایر شهروندان در شهرستان های تابعه استان پرداخت شده است.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی افزود: ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی در 2 بخش جمع آوری و جذب کمک های مردمی و امور فنی و مهندسی در عراق فعالیت می کند.

وی اضافه کرد: ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی نه تنها در بازسازی و گسترش حرم های اهل بیت (ع) در عتبات عالیات نقش سازنده ای ایفا می کنند بلکه در عملیات طراحی، کنترل و اجرای طرح های ستاد استان های دیگر نیز نقش موثری دارند.

نجفی اظهار کرد: ساخت باب الراس حضرت عباس(ع)، ضریح مطهر ابراهیم مجاب و سقاخانه های کاظمین، سامرا، کربلا و نجف و تامین سنگ صحن حضرت زهرا (س) از جمله خدمات ستاد باسازی عتبات عالیات استان مرکزی است.

وی گفت: شماری از فعالان ساختمانی از قبیل جوشکار، بنا، معمار، کچ کار، سنگ کار و برق کار از استان مرکزی به صورت داوطلبانه به عتبات عالیات اعزام شده اند و در شهر سامرا برای توسعه حرمین امامین عسگریین(ع) و صحن حضرت زهرا(س) در شهر نجف مشغول به کار هستند.

ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی از سال 1384، 2 سال پس از فعالیت ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور، کار خود را آغاز کرد.