احتمال نشست و یا ریزش ساختمان برق حرارتی وجود دارد/ ابلاغ 3 اخطار ایمنی به ساختمان

تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: با وجود عمق شکاف ها در ورودی پارکینگ و بنای ساختمان 10 طبقه برق حرارتی، احتمال نشست و یا تخریب بخشی از این ساختمان وجود دارد.

احتمال نشست و یا ریزش ساختمان برق حرارتی وجود دارد/ ابلاغ 3 اخطار ایمنی به ساختمان

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمد علی نجفی شامگاه سه شنبه در جریان بازدید از مراحل اطفای حریق ساختمان برق حرارتی در محدوده میدان ولی عصر(عج) در جمع خبرنگاران افزود: ممکن است یک بخشی از ساختمان به صورت کامل دچار ریزش شده و یا نشست جدی در ساختمان صورت گیرد و یک ریزش ‏مختصر در بخش دیگری از ساختمان را شاهد باشیم.

وی اظهار کرد: آتش 100 در صد کنترل نشده و بخشی از قسمت غربی ساختمان هم کمی نشست کرده و ترک‌هایی در ورودی پارکینگ ساختمان ‏به چشم می‌خورد.

شهردار تهران گفت: پس از گذشت 32 ساعت از زمان وقوع حادثه آتش سوزی، نیروهای آتش نشان همچنان در محل حضور داشته و مشغول عملیات اطفای حریق هستند.

وی با بیان اینکه کانون اصلی آتش در طبقه منهای چهارم ساختمان است، افزود: دستیابی به این طبقه(محل بایگانی) به عنوان کانون آتش سوزی مشکل است و به دلیل حجم زیاد کاغذ و مقوا و سایر لوازم دیگر حجم آتش و میزان حرارت بسیار زیاد است.

به گفته نجفی، آتش نشانان نمی‌توانستند مستقیماً به کانون آتش سوزی دسترسی پیدا کنند به همین دلیل مجبور بودند از طریق حفره‌هایی که از ‏طبقات دیگر ایجاد کردند، شروع به کنترل آتش کنند.‏

وی گفت: به علت احتمال فرو ریختن بخشی از ساختمان، ساختمان های مجاور مانند هتل کوثر، خوابگاه دانشجویی و ادارات بطور کامل تخلیه شده اند.

نجفی تصریح کرد: ساختمان‌های اطراف در ضلع جنوبی غربی و شرقی به خصوص خوابگاه دانشجویان شهید بهشتی با حدود 150 نفر دانشجو ‏بلافاصله تخلیه شده است و در بقیه موارد نیز ساکنان به محل‌های امن و هتل‌ها منتقل شدند.

شهردار تهران افزود: در حال حاضر دمای طبقه منفی چهار ساختمان که مرکز اصلی آتش‌سوزی به شمار می‌رود مقداری پائین آمده، چرا که صبح دمای آتش در طبقه به 420 تا 430 درجه هم رسید اما اکنون دمای این طبقه زیر 200 درجه است.

نجفی گفت: درباره اینکه آیا می‌توانیم طی ساعات آینده به صورت کامل اطفای حریق کنیم نمی‌توان به طور قطع چیزی اعلام کرد.

وی افزود: امروز صبح که از این محل بازدید کردم، شکاف‌هایی در ورودی پارکنیگ اصلی ساختمان دیده می شد که نشان می دهد سازه ساختمان دچار مشکل شده، اما امشب که مجددا برای بازدید حضور پیدا کردم، این شکاف‌ها مقداری بیشتر شده بود بنابر این بیم فرو پاشی بخشی از ساختمان هم وجود دارد.

شهردار تهران اظهار کرد: هنوز منشا آتش سوزی معلوم نیست، باید احصای کامل انجام شود و سپس کارشناسان وارد طبقه منفی چهار شوند تا منشا را کشف کنند.

به گفته وی، کارشناسان پس از ورود می توانند تشخیص دهند آیا اتصال برق یا یک عامل طبیعی و بیرونی منجر به آتش سوزی شده است یا یک نقشه عمدی برای آتش وجود داشته است.

عملیات امدادی نیروهای آتش نشان برای مهار حریق ساختمان اداری واقع در خیابان ولی عصر(عج) که ساعت 10 صبح روز گذشته روی داد، به رغم گذشت بیش از 30 ساعت از وقوع حادثه، همچنان ادامه دارد.