قاتل خاموش در آلمان/ مرگ سالانه صدها نفر بر اثر گازگرفتگی

وین - ایرنا - هر ساله صدها نفر در آلمان بر اثر استنشاق گاز مونواکسیدکرین جان خود را از دست میدهند؛ در تازه ترین حادثه در این مورد یک خانواده چهار نفری در اشتوتگارت به کام مرگ رفت.

قاتل خاموش در آلمان/ مرگ سالانه صدها نفر بر اثر گازگرفتگی

به گزارش ایرنا ، اجساد این چهار عضو یک خانواده دوشنبه (دیروز) با اطلاع رسانی یکی از نزدیکان آنان در شهر 'اسلینگن' نزدیک اشتوتگارت پیدا شد. ماموران آتش نسانی با تجهیزات تنفسی از طریق تراس وارد خانه شدند و اجساد را بیرون آوردند. پلیس نیز اعلام کرد که هیچ نشانه ای از خودکشی یا قتل در دست نیست.

مونواکسید کربن گازی بدون رنگ و بدون بو است که بر اثر سوختن مواد بدون اکسیژن کافی تولید میشود. دستگاههای معیوب گرمایشی یا موتورهای تولید برق (ژنراتور) معمولا علت این سوانح در آلمان هستند و هر سال صدها تن در این کشور بر اثر استنشاق مونو اکسید کربن جان خود را از دست میدهند. در سال 2017مردی به علت سهل انگاری در استفاده از ژنراتور در شهر 'آرنشتاین' در ایالت بایرن موجب مرگ 6 نوجوان از جمله پسر و دختر خودش شد. نصب حسگرهای دود در آلمان اجباری است اما نصب حسگر مونو اکسید کربن اجباری نیست هر چند با هزینه کمی قابل تهیه و نصب در خانه ها است.

قاتل خاموش در ایران نیز هر سال قربانیانی میگیرد. بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی ، در هفت ماهه سالجاری 244 تن بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند. تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در مهر ماه امسال با 33.3 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 28 فوتی رسید. سازمان پزشکی قانونی به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تاکید و به هم میهنان توصیه می کند ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا،‌ به توصیه های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز منوکسیدکربن از دودکش این وسایل توجه کنند.