دستفروش مترو چرا سارق مسلح شد؟

دو برادر که قصد سرقت مسلحانه از یک مرد موتورسوار را داشتند، در روند تحقیقات گفتند به خاطر بی‌پولی می‌خواستند پس از سرقت موتورسیکلت و خودرو به پاساژها دستبرد بزنند.

روزنامه شرق: دو برادر که قصد سرقت مسلحانه از یک مرد موتورسوار را داشتند، در روند تحقیقات گفتند به خاطر بی‌پولی می‌خواستند پس از سرقت موتورسیکلت و خودرو به پاساژها دستبرد بزنند.

این دو برادر پس از آنکه در اولین سرقت مسلحانه خود که قصد داشتند موتورسیکلتی را بدزدند، ناکام ماندند، با شکایت مرد موتور‌سوار و اجرای طرح مهار مأموران کلانتری ١٧٩ خلیج‌ فارس دستگیر شدند. شاکی پرونده ساعت ۱۵:۳۰ چهارشنبه هفته گذشته در خیابان خلیج فارس به واحد گشت مراجعه کرد و گفت: با موتورسیکلت مسافرکشی می‌کنم. در میدان آزادی دو نفر جوان را سوار کردم. خواستند آنها را به بیمارستان فیاض‌بخش ببرم. نزدیک بیمارستان بودیم که یکی از آنان با اسلحه من را تهدید کرد و گفت: به سمت باغ پرندگان حرکت کنم. من هم چاره‌ای نداشتم؛ اما وقتی به باغ پرندگان رسیدیم، با من درگیر شدند و من را کتک زدند. در همان حال دو نفر از راه رسیدند و به من کمک کردند تا از دست آنها رها شوم.

پس از دستگیری دو متهم مشخص شد آنها با هم برادر هستند و در لحظه دستگیری در بازرسی از آنها یک قبضه سلاح جنگی با ١٠ فشنگ، یک گاز اشک‌آور و یک دستگاه شوکر کشف شد. روز گذشته دو برادر در دادسرای جنایی تهران مورد تحقیق بازپرس جنایی قرار گرفتند. در تحقیقات مشخص شد متهمان ۳۰ و ۲۳‌ساله هستند و قصد داشتند پس از سرقت موتورسیکلت و یک خودرو از مراکز تجاری و شهروندان جلوی عابر‌بانک‌ها سرقت کنند.

برادر بزرگ‌تر در اعترافات خود گفت: من دست‌فروش مترو بودم و حدود دو هفته پیش بساط من را گرفتند. بعد از آن دیگر درآمدی نداشتم و نمی‌توانستم به شهر خودمان هم که زلزله‌زده است، بروم و کار کنم. برای همین به فکر سرقت افتادم و از‌آنجایی‌که اهل یکی از استان‌های غربی کشور بودیم، توانستم اسلحه تهیه کنیم. شوکر و گاز اشک‌آور هم خریدم. من این نقشه را پیش خودم کشیده بودم و آن روز به برادرم زنگ زدم و خبرش کردم. او اصلا از ماجرا خبر نداشت و من هم چیزی به او نگفتم. می‌خواستم بخش اول نقشه‌ام را اجرا کنم؛ بعد او را در جریان بگذارم که این اتفاق افتاد و دستگیر شدیم.

برادر کوچک‌تر نیز در ادامه گفت: من از نقشه برادرم خبر نداشتم؛ وگرنه با او نمی‌رفتم. من آشپز هستم و ماهی ١,٥ میلیون تومان در‌آمد دارم و عصرها هم دست‌فروشی می‌کنم و مشکل مالی نداشتم.

در‌حال‌حاضر هر دو برادر برای انجام تحقیقات پلیسی به دستور بازپرس در بازداشت هستند و مأموران آگاهی تهران وظیفه دارند تحقیقات کاملی درباره ادعای آنها انجام دهند.

این اتفاق در حالی رخ داد که سرهنگ رضا بستو، رئیس‌پلیس پیشگیری پایتخت، در روزهای گذشته با توجه به نزدیک‌شدن به روز‌های پایانی سال به شهروندان توصیه کرده بود هنگام حضور در مراکز تجاری تا حد امکان از حمل وجوه نقد خودداری کنند و به هنگام دریافت مبلغ از عابر‌بانک‌ها مراقب باشند.