آموزش، راه کاهش حوادث ناشی از کار

تهران - ایرنا - سالانه صدها نفر در ایران جان خود را در حوادث ناشی از کار از دست می دهند که دلایل وقوع اغلب این حوادث، آموزش ندیدن کارگران و شرایط نامساعد کار در کارگاه ها است.

آموزش، راه کاهش حوادث ناشی از کار

سازمان پزشکی قانونی کشور اخیرا اعلام کرد در هشت ماهه امسال یک هزار و 137 نفر در اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات یک هزار و 122 نفر بود، 1،3 درصد افزایش یافته است.

کارگاه های صنعتی، بهداشتی و معادن که بیشترین حوادث ناشی از کار در این مکان ها روی می دهد معمولا دارای ابزارآلات و تجهیزات و همچنین موادی هستند که افراد برای کار با آنها، نیازمند طی آموزش های مختلف هستند.

کار در این کارگاه ها چنانچه بدون آموزش همراه باشد در واقع به استقبال حوادث رفتن است، بنابراین نه تنها باید کارگران کارگاه های یاد شده قبل از شروع کار در دوره های آموزشی شرکت کنند بلکه همواره باید با جدیدترین فنون و راههای مقابله با حوادث کار آشنا شوند.

یکی از نکاتی که باید در فعالیت این گونه کارگاه ها به آن توجه کرد نظارت مستمر و دائم نهادهای ذی ربط از میزان رعایت ایمنی در این مکان ها است که باید به طور دائم نسبت به انجام آن اقدام کرد.

آموزش و نظارت قطعا هزینه های کمتری نسبت به آسیب ها، تبعات و پیامدهای وقوع حوادث ناشی از کار دارد، زیرا چنانچه کارگری در هر مرحله ای با حادثه ای روبرو شود جدا از اینکه سیستم درمانی و خانواده آسیب دیده با خسارات فراوان مالی و غیر مالی روبرو می شود، جامعه نیز یک نیروی متخصص و توانمند را از دست خواهد داد که دستکم برای خانواده جان باخته جبران ناپذیر خواهد بود.

بنابر این موضوع حوادث ناشی از کار با خسارات جبران ناپذیری که به همراه دارد نیازمند توجه بیشتر هم از سوی کارفرمایان و کارگران و هم از طرف نهادهای نظارتی جامعه است.

تشکیل کلاس های اجباری آموزش آشنایی با چگونگی مقابله با حوادث ناشی از کار در هر حرفه و شغلی، از ضرورت های کار در این مکان ها است زیرا جان باختن سالانه حدود هزار و 400 نفر از هموطنان در این حوادث و همچنین به همین نسبت قطع نخاع کارگران همین کارگاه ها، مصیبت و خسارات فراوانی به جامعه وارد می کند که برخی از این خسارات هرگز قابل جبران نیست.

حوادث ناشی از کار در کشورهای در حال توسعه بسیار بیشتر از کشورهای پیشرفته است در حالی که تعداد کارگاه ها و تولیدات کشورهای صنعتی و فراصنعتی چندین برابر کشورهای در حال توسعه است که این مساله نشان می دهد که موارد ایمنی همچنان در کشورهای در حال توسعه رعایت نمی شود.

نوسازی صنایع و کاهش یا از بین بردن سختی کار در کارگاه های صنعتی و غیر صنعتی از راه های کاستن یا از بین بردن این گونه حوادث است و باید همه نهادها و دستگاه های ذی ربط نسبت به رفع این مشکلات، تلاش های خود را مضاعف کنند.

* دبیر گروه اجتماعی ایرنا