1200 خانوار کمیته امداد در سال جاری خودکفا شدند

بجنورد- ایرنا- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان شمالی گفت: طی 10 ماه امسال یک هزار و 200 خانوار زیر پوشش این نهاد در استان پس از رسیدن به توانمندی اقتصادی به خودکفایی رسیدند.

1200 خانوار کمیته امداد در سال جاری خودکفا شدند

عباس اهرابی شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: به طور میانگین سالانه 2 هزار نفر در استان از چرخه حمایت کمیته امداد خارج می شوند.

وی ادامه داد: از سال 90 تاکنون با تعداد طرح های اشتغال به بهره برداری رسیده، 17 هزار خانوار در کمیته امداد خودکفا شدند.

وی با ذکر اینکه وام‌های اشتغال این نهاد به‌صورت کارشناسی همراه با نظارت دقیق پرداخت می‌شود اظهارکرد: این اقدامات باعث پیشگیری از هدر رفت منابع و کمک به ایجاد شغل پایدار در این نهاد شده است.

اهرابی بابیان اینکه راه برون ‌رفت از وضعیت بیکاری مددجویان این استان سرعت بخشی به اجرای مشاغل خرد و خانگی است، افزود: طی 10 ماهه امسال هزار و 687 طرح اشتغال خرد برای مددجویان تحت حمایت این نهاد به اجرا رسیده است.

وی با اشاره به پرداخت بیش از 350 میلیارد ریال تسهیلات برای اجرای این طرح‌ها بیان کرد: از این میزان 85 میلیارد ریال آن از محل منابع کمیته امداد،218 میلیارد ریال از محل منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها، 16 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی و 9 میلیارد و 100 میلیون ریال از محل تلفیقی به مددجویان پرداخت‌شده است.

اهرابی با اشاره به خروج یک هزار و 200 خانوار زیر پوشش این نهاد پس از رسیدن به خودکفایی از بدنه کمیته امداد طی 10 ماهه امسال گفت: خروج این خانوارها از چرخه حمایتی، زمینه ورود سایر افراد نیازمند به این نهاد حمایتی را فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر همکاری بانک‌های عامل برای پرداخت به‌موقع و آسان تسهیلات اشتغال‌زایی و به تبع تحقق فرآیند توانمندسازی خانوارها افزود: گسترش این همکاری زمینه ورود مددجویان به عرصه کار و فعالیت و تبدیل‌شدن آنها به افرادی مولد در جامعه را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه کمیته امداد خراسان شمالی در سال 96 برای 540 میلیارد ریال بودجه اختصاصی به اشتغال مددجویان این نهاد دو هزار و 500 فرصت شغلی را هدف‌گذاری کرد، گفت: ظرفیت کمیته امداد خراسان شمالی در صورت همکاری بانک‌های عامل، تولید و اشتغال بیش از رقم ذکرشده است.

اکنون 33 هزار خانواده محروم با جمعیت 53 هزار نفر زیر پوشش کمیته امداد خراسان شمالی هستند که بیش از 47 درصد از این خانوار ها یعنی حدود 16 هزار نفر در مناطق محروم ساکن هستند.