عراق: سلاح های بدون مجوز جمع آوری می شود

بغداد - ایرنا - وزارت کشور عراق، آغاز عملیات گسترده ای برای جمع آوری سلاح های بدون مجوز در تمامی خاک کشور را اعلام کرد.

عراق: سلاح های بدون مجوز جمع آوری می شود

به گزارش ایرنا، سرلشکر سعد معن سخنگوی وزارت کشور روز پنجشنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: تمامی نیروهای وابسته به وزارت کشور آماده شروع عملیات گسترده ای در تمامی نقاط کشور به منظور جمع آوری سلاح های بدون مجوز می باشند.

وی همچنین به پدیده شایع دیگری در عراق اشاره کرد و گفت: با کسانی که به دلیل اختلافات قبیله ای جملات تهدید به مرگ علیه افراد روی دیوارخانه ها می نویسند به عنوان تهدید تروریستی برخورد خواهد شد.

درگیری ها و تهدیدات عشائری یکی از شایعترین پدیده ها در نقاط مختلف عراق است. در اختیار داشتن اسلحه بویژه توسط عشائر یکی از موضوعات پیچیده اجتماعی است که از یک سو ریشه در فرهنگ و تاریخ عراق دارد و از سوی دیگر نقش آن در افزایش خشونت های اجتماعی، دولت را به فکر مهار آن انداخته است.

معن هدف از این عملیات را که به گفته وی بزودی آغاز می شود، توسعه امنیت ملی در سطح کشور خواند.

پدیده در اختیار داشتن سلاح بدون مجوز توسط افراد و استفاده از آن در جشن ها و مناسبت ها برای تیراندازی هوایی یکی دیگر از معضلات امنیتی در عراق است.

همچنین گفته می شود برغم ممنوعیت قانونی خرید و فروش اسلحه در عراق، این امر آزادانه در حاشیه برخی شهرها از جمله بغداد انجام می شود که وزارت کشور بتازگی اقداماتی در خصوص مقابله با این پدیده را آغاز کرده است.

در ماه گذشته و درجریان جشن های پیروزی نظامی بر داعش در مناطق مختلف عراق بر اثر تیراندازی بی رویه هوایی توسط افراد، چند نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

دولت حیدرالعبادی نخست وزیر عراق در ماههای گذشته بویژه پس از اعلام پایان نظامی داعش، اقدامات گسترده ای را برای تقویت امنیت اجتماعی و فراهم کردن زمینه های روانی و اجتماعی مناسب برای رشد و توسعه کشور در دستور کار قرار داده است.