گروگانگیری عجیب دو پسر نوجوان ایرانی توسط مرد افغانی و انتقال آنها به آنکارا

آفتاب‌‌نیوز :

11 آذر، مرد میانسالی با مراجعه به پلیس آگاهی تهران از ناپدید شدن پسر 15 ساله‌اش به نام امیرحسین خبر داد.

او به مأموران گفت: ساعت 12 ظهر پسرم برای دیدن دوستش «محمد امین» از خانه خارج شده و دیگر خبری از او نداریم. حتی تلفنش هم خاموش است.»

با طرح این شکایت تحقیق برای یافتن پسر نوجوان آغاز شد و کارآگاهان پس ازبررسی‌های مقدماتی دریافتند «محمدامین» نیز ناپدید شده است. این همزمانی نشان می‌داد که آنها با هم هستند.

سرنخ‌هایی از آدم ربایی

کارآگاهان برای یافتن ردی از دو پسر گمشده، تحقیقات تخصصی گسترده‌ای شروع کردند اما هیچ رد و سرنخی از دو پسر نوجوان به‌دست نیامد. در حالی که تجسس‌ها با بن‌بست روبه‌روشده بود، یکی از دوستان «امیرحسین» نزد مأموران رفت و گفت: «امیرحسین و محمد امین با یک مرد افغان به نام احمد دوست بودند. احمد دریک ساختمان نیمه ساز در خیابان نامجو نگهبان است. ما هم هر چند روز یکبار به دیدن احمد می‌رفتیم. یک روز که من و امیرحسین و محمدامین و چند نفر از دوستانمان به ساختمان نیمه ساز رفته بودیم احمد گفت می‌تواند ما را به ترکیه ببرد و در آنجا کار و کاسبی خوبی برایمان دست و پا کند.همان موقع من به احمد اعتراض کردم. حالا هم فکر می‌کنم او بداند امیرحسین و محمدامین کجا هستند.»

با سرنخی که پسر جوان در اختیار مأموران قرار داده بود، آنها به سراغ احمد رفتند اما مشخص شد مرد افغان نیز از چند روز قبل به‌طورمرموزی ناپدید شده است.

در حالی که تلاش برای شناسایی مرد افغان آغاز شده بود، مرد جوانی نزد پلیس رفت و گفت: «چند ماه قبل با احمد آشنا شدیم. او گفته بود می‌تواند برای ما کار خوبی در ترکیه فراهم کند. با این ترفند من و یکی از دوستانم به سمت مرزهای ترکیه رفتیم. لب مرز فردی منتظر ما بود اما متوجه شدم پول می‌خواهد. اما به اوگفتیم پول‌ها را به احمد داده‌ایم. زمانی که با او تماس گرفتیم تلفن را جواب نداد و خانواده‌ام به ناچار از تهران به حساب قاچاق‌بر، پول واریز کردند و توانستیم به استانبول برویم. 4 ماه در آنجا ماندیم و چون نتوانستیم کار درست و حسابی دست و پا کنیم به ایران برگشتیم.»

آزادی به شرط پرداخت 50 هزار دلار

ازسوی دیگرکارآگاهان در بررسی اتاق یکی از پسران نوجوان، گوشی تلفن همراه او را به دست آوردند و با شکستن قفل گوشی‌اش توانستند مکالمه او با «احمد» را درباره سفر ترکیه پیدا کنند.تمام شواهد نشان می‌داد احمد، دو پسر نوجوان را فریب داده و آنها را به ترکیه برده است. درحالی که بررسی‌ها برای دستگیری احمد و نجات دو پسر نوجوان ادامه داشت، مرد ناشناسی با خانواده «امیرحسین» و «محمدامین» تماس گرفت و گفت: پسرهایتان در افغانستان هستند و اگر می‌خواهید آنها را زنده ببینید هر چه زودتر 50 هزار دلار آماده کنید.»

رهایی دو پسر نوجوان

با این تماس در حالی که ماجرای آدم ربایی ثابت شده بود، با دستور بازپرس «رضوانی» از شعبه هشتم دادسرای امور جنایی تهران، تصاویر دو پسر ناپدید شده در اختیار پلیس بین‌الملل- اینترپل- و پلیس ترکیه قرار داده شد.در ادامه تحقیقات دو پسر نوجوان در شهر«آنکارا»ی ترکیه شناسایی شده و تحویل مقامات سفارت ایران شدند. سرانجام قرار شد آنها شامگاه سه‌شنبه با پروازی راهی ایران شوند.

شناسایی متهم درآنکارا

برادر امیرحسین  گفت: «برادرم و محمدامین هم مدرسه‌ای هستند، آنها در مدرسه‌شان با پسری افغان دوست شده و بواسطه او به «احمد» معرفی شده بودند. احمد هم با این بهانه که در ترکیه کافه‌ای دارد و می‌تواند به‌عنوان خدمتکار برادرم و دوستش را در آنجا مشغول کند آنها را برای این سفر پنهانی راضی کرده بود. بعد از ناپدید شدن برادرم و دوستش، عکس آنها و احمد – متهم این پرونده- را در فضای مجازی منتشر کردیم وانگار 4 افغانی ساکن آنکارا، عکس احمد را در فضای مجازی دیده و او را شناسایی کرده بودند. آنها مخفیانه احمد را تعقیب کرده و زمانی که او وارد خانه‌اش شده بود به او حمله کرده و در خانه حبسش کردند. همان موقع هم برادرم و دوستش را نجات دادند. اما احمد توانسته بود درفرصتی مناسب فرار کند. مردان افغان، برادرم و دوستش را به خانه خودشان بردند و فردای آن روزهم آنها را به سفارت ایران در ترکیه تحویل دادند. البته روزسه‌شنبه و قبل از اینکه آنها سوار هواپیما شوند، تلفنی با برادرم صحبت کردم که او فقط گریه می‌کرد.»

درحال حاضرتحقیقات ویژه مأموران پلیس ترکیه ومأموران پلیس بین‌الملل برای دستگیری «احمد» ادامه دارد.

منبع: ایران