برف و یخبندان؛ از لغو پروازها و تعطیلی مدارس تا بستن راه های کشور

استانها - ایرنا - بارش سنگین برف، کولاک، یخبندان و سرما برای سومین روز پیایی زندگی مردم بیشتر استانهای کشور را مختل و سبب بستن برخی راه ها، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، لغو پروازها، تاخیر در فعالیت دستگاه های اجرایی و رفت و آمد شد.

برف و یخبندان؛ از لغو پروازها و تعطیلی مدارس تا بستن راه های کشور

بارش برف و به دنبال آن سرما و یخبندان که از شامگاه جمعه در استانهای غرب، مرکز، جنوب غربی، شمال شرقی و شمال کشور آغاز شده بود، بسیاری از مدارس روستایی، شهری و نیز مراکز دانشگاهی را تعطیل و راه های دسترسی به بیشتر روستاهای این مناطق را بست.

یخبندان و کولاک همچنین همه مسیرها و راه های ارتباطی استانهای شمالی را به پایتخت بست و پیوند این استانها را با تهران و مرکز کشور قطع کرد.

یخبندان و سرما افزون بر این، پروازهای بسیاری از شهرهای کشور به مقصد فرودگاه های مهرآباد و امام خمینی (ره) و دیگر مناطق را برای دومین روز متوالی لغو کرد.

موج سرما و کولاک همچنین با لغزنده کردن بسیاری از جاده های استان های برفی رفت و آمد وسایل نقلیه و سفرهای عادی مردم را با اخلال مواجه و نیز شمار زیادی از مسافران را در راه ها متوقف و گرفتار سرما و یخبندان کرد.

یخبندان و سرما در برخی مناطق منجر به یخ زدگی شبکه و لوله های انتقال آب آشامیدنی و شکستگی آب نماها و قطع جریان آب شده است.

نیروهای خدمات رسان و امدادی از نخستین ساعت های بارش برف و وقوع یخبندان با حضور و استقرار در جاده ها و گردنه های سخت گذر، برف روبی مسیرهای اصلی و فرعی دسترسی به شهرها و روستاهای استان ها را آغاز کرده و همچنان در حال پاکسازی راه ها و آسان سازی رفت و آمد مردم و وسایل نقلیه هستند.

با وجود اخلال و سختی های ناشی از یخبندان و سرما، بارش برف پس از هفته ها خشکی هوا و انتظار بارندگی در سال آبی جاری مردم استان های کشور به ویژه کشاورزان را بسیار شادمان و خوشحال کرد.

گزارش خبرنگاران ایرنا به شرح ذیل می باشد:

**خراسان رضوی

تمام پروازهای صبحگاهی فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد به دلیل سرمای شدید هوا در روز دوشنبه تا ساعت 9 لغو شده و پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه با تاخیر انجام خواهد شد.

همچنین 48 مسافر پاکستانی گرفتار شده در برف، در مسیر تربت حیدریه - مشهد توسط امدادگران این جمعیت امدادرسانی شدند.

امدادرسانی به مسافران گرفتار آمده در برف، در محورهای مختلف استان خراسان رضوی توسط امدادگران هلال احمر همچنان ادامه دارد.

با نفوذ یک سامانه بارشی و باریدن برف، سرمای شدید هوا از ظهر یکشنبه بسیاری از مناطق استان خراسان رضوی را دربرگرفته است.

فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد پس از مهرآباد، دومین فرودگاه پرترافیک ایران است که بطور میانگین روزانه 180 پرواز و در ایام اوج سفرها تا 250 پرواز ورودی و خروجی روزانه در آن انجام می شود.

**مازندران

بارش همزمان برف و کولاک و یخبندان در استان مازندران و تهران سبب شده تا تمام محورهای ارتباطی این استان به پایتخت کشور مسدود شود .

هم اکنون ( صبح دوشنبه) محورهای هراز ( آمل- تهران ) ، کندوان ( چالوس - کرج ) و سوادکوه ( قائمشهر - تهران ) که سه محور اصلی ارتباط دهنده مازندران به پایتخت کشور هستند ، بسته است .

برف و یخبندان جاده ساری - سمنان را نیز مسدود کرده است اگر چه محورهای منتهی به تهران در حوزه های استحفاظی راهداری این استان به پایتخت باز است ، ولی بارش برف شدید و کولاک در حوزه پایتخت باعث انسداد راههای ارتباطی شمال کشور به تهران شده است.

گروههای راهداری مازندران برای تسریع در بازگشایی محورهای هراز ، کندوان و سوادکوه در حوزه استحفاظی استان تهران به کمک همکارانشان در پایتخت شنافتند.

همچنین طبق گزارش راهداری مازندران برف راههای ارتباطی روستاهای منطقه هزارجریب در شهرستان نکاء، بهشهر، گلوگاه ، چهاردانگه و دودانگه شهرستان ساری را مسدود کرد.

علاوه بر آن با تشدید بارش برف و باران در مازندران تعدادی از مدارس شهری و روستایی و همچنین دانشگاه پیام نور در برخی از نقاط این استان نیز به تعطیلی کشیده شد.

بارش برف در مازندران از روز شنبه هفتم بهمن ماه جاری شروع و همچنان نیز ادامه دارد.

بر اساس اعلام هواشناسی مازندران دمای هوا در اکثر مناطق استان زیر صفر است .

اکنون مردم ساری و شهرهای مرکزی استان شاهد بارش سنگین برف هستند .

همچنین برق تعدادی از روستاهای بخش چمستان نور و کجور نوشهر که براثر برف سنگین و درپی آن پارگی سیم ها قطع شده بود با تلاش های اکیپ های برق این خاموشی ها برطرف شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق غرب مازندران گفت که براساس گزارش های دریافتی برق پنج روستای بخش کجور نوشهر به علت حجم سنگین برف و در پی آن برخورد و پارگی شبکه ها قطع شده بود که اکیپ های برق برای ترمیم این شبکه ها و برقدار کردن این روستاها ناگزیر بودند که برق 30 روستای دیگر را قطع کنند.

دستکم 120 اکیپ اجرایی برای رفع مشکلات احتمالی ناشی از برف درامورهشتگانه توزیع برق غرب مازندران به صورت آماده باش هستند.

**خراسان جنوبی

به دلیل برودت شدید هوا، یخبندان و لغزندگی معابر، مدارس هر سه مقطع تحصیلی در شهرستان های درمیان، قاینات و زیرکوه امروز (دوشنبه) تعطیل است و مدارس تمام مقاطع تحصیلی شهرستان سربیشه با یک ساعت تاخیر آغاز شده است.

سطح جاده های این استان اکننون یخ زده و لغزنده گزارش شده اما بنابر اعلام پلیس راه همه راه های استان خراسان جنوبی باز است.

**خراسان شمالی

به دلیل سرما و بارش برف مدارس بخشی از شهرستان های استان خراسان شمالی امروز دوشنبه نهم بهمن تعطیل است.

بارش برف و کولاک از شامگاه یکشنبه خراسان شمالی را در برگرفته که این وضعیت موجب کندی تردد خودروها در محورهای ارتباطی استان شده است.

طبق اعلام هواشناسی استان خراسان شمالی دمای هوا دراستان تا 12درجه کاهش می یابد.

رئیس پلیس راه خراسان شمالی به علت برف و کولاک و نیز لغزندگی سطح جاده ها، از ممنوعیت تردد کشنده ها در مسیر بجنورد- جنگل گلستان و بجنورد- اسفراین تا اطلاع ثانوی خبر داد.

**یزد

بارش برف و سرمای هوا برخی مدارس استان یزد را تعطیل کرد

تمام واحدهای آموزشی پیش دبستانی و دبستان های شهرستان های یزد، اردکان، میبد، اشکذر، شهر تفت و اسلامیه و بخش زارچ در نوبت صبح امروز تعطیل است.

بارش برف که شب گذشته در استان یزد آغاز شده تا صبح امروز ادامه داشته است.

**همدان

مدارس استان همدان نیز برای دومین روز متوالی تعطیل شده وادارات دولتی استان به جز دستگاه های امدادی، خدماتی و بانک ها با 2 ساعت تاخیر آغاز بکار می کند

دمای هوای این استان هشت تا 12 درجه سانتیگراد کاهش یافته است.

**اردبیل

کاهش شدید دمای هوا در استان اردبیل طی روز دوشنبه ، مدارس اغلب شهرستان ها را برای سومین روز متوالی تعطیل کرده و موجب تاخیر در شروع به کار ادارات و نیز دانشگاههای استان شد.

با توجه به برودت هوا ، یخبندان و کولاک مقطعی در جاده ها لازم است رانندگان در گذر از راه های استان زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند.

اداره کل هواشناسی استان اردبیل هم اعلام کرد که با توقف بارش برف، هوایی سرد براستان حاکم شده و دمای هوا در تمامی مناطق در حال سردتر شدن است

بر این اساس دمای هوا در شهرستان های مختلف استان در یکشنبه شب بین 2 درجه زیر صفر و 21 درجه زیر صفر در نوسان می باشد.

بارش برف و باران در استان اردبیل از روز پنجشنبه گذشته شروع شده و تا ظهر یکشنبه در جریان بود، در این مدت ارتفاع برف در برخی مناطق کوهستانی به 75 سانتیمتر نیز رسید.

**چهارمحال و بختیاری

مدارس مقاطع مختلف تحصیلی شهرستانهای 9 گانه استان به دلیل بارش برف همراه با کولاک و لغزندگی معابر تعطیل امروز دوشنبه نیز تعطیل است.

بارش برف همراه با کولاک از روز شنبه تاکنون در بیشتر مناطق استان چهارمحال و بختیاری جریان دارد، این بارش ها طی 2 روز گذشته تاکنون در شهرهای استان تا 10 سانتی متر و در ارتفاعات و مناطق کوهستانی حدود 40 سانتی متر گزارش شده است.

**گیلان

بارش برف و قطع برق ایستگاه های پمپاژ، آب 10 روستای استان گیلان بویژه در شهرستان رودبار شامگاه یکشنبه قطع شده بود که با تلاش ماموران شرکت های آب و فاضلاب روستایی و توزیع برق، آب 9 روستا وصل شد.

فقط آب آشامیدنی روستای شاه شهیدان شهرستان رودبار به علت بارش بیش از یک متر برف و قطعی برق هنوز وصل نشده که ماموران شرکت برق در تلاشند برق این روستای 50 خانواری را وصل کنند تا مردم از آب آشامیدنی هم برخوردار شوند.

**آذربایجان شرقی

قطارهای مسیر تبریز - تهران بعد از ایستگاه زنجان در انتهای مسیر و ورودی تهران به علت بارش سنگین برف با تاخیر میانگین یک ساعت انجام می شود.

**قزوین

مدارس قزوین هم تعطیل است و ادارات این استان با 2 ساعت تاخیر آغاز به کار می کنند.

براساس اعلام پلیس راه، اکنون تمامی مسیرهای ارتباطی استان قزوین بدلیل کولاک شدید مسدود است.

**استان تهران

12 هزار کنسرو و پتو میان مسافران گرفتار در برف محورهای استان تهران نیز بین مردم توزیع شده است .

بارش برف سنگین در برخی محورهای ارتباطی استان تهران از جمله محور قم - تهران باعث شده که تمام ادارات برق، آب، گاز، هلال احمر، اورژانس و دانشگاه های علوم پزشکی نیز برای ارائه خدمات امدادی، رفاهی و درمانی موردنیاز به مردم در آماده باش باشند.

مدارس تمام مقاطع تحصیلی و همه دانشگاه های استان تهران امروز دوشنبه در هر دو شیفت صبح و عصر به دلیل بارش برف، سرما و یخبندان تعطیل است.

** ایلام

به دلیل بارش سنگین برف در تهران طی روز گذشته و یخ زدگی باند فرودگاه مهرآباد پروازهای شرکت هواپیمایی آسمان امروز دوشنبه به شماره 840 و 841 تهران - ایلام - تهران لغو شده اند.

تاکنون در خصوص لغو 2 سورتی پرواز نوبت بعد ظهر شرکت هواپیمایی ماهان اظهار نظری نشده است.

از زمان بارش برف هیچ گونه پروازی از فرودگاه مهرآباد انجام نشده است و در صورت مساعد بودن شرایط جوی فرودگاه مهرآباد، پرواز ساعت 13:15 نوبت بعد ازظهر شرکت هواپیمایی ماهان انجام خواهد شد.

**زنجان

همه مدارس مناطق و نواحی 14گانه استان زنجان شیفت صبح دوشنبه تعطیل اعلام شد.

**کرمانشاه

مدارس استان کرمانشاه به جزء شهرستان قصرشیرین در مقاطع مختلف تحصیلی (دوشنبه) در نوبت صبح تعطیل است.

ادارات دولتی بجز مراکز امدادی با 2 ساعت تأخیر آغاز به کار می کند.

**قم

مدارس قم نیز امروز دوشنبه تعطیل اعلام شد وساعت آغاز به کار ادارات و بانک ها به غیر از دستگاههای امدادی و خدماتی ساعت 9 صبح بوده است.

با توجه به بارش برف و باران و مسدود شدن راه های مواصلاتی قم، از شب گذشته تاکنون بیش از یک هزار و 500 خودرو توسط جمعیت هلال احمر استان رهاسازی و امدادرسانی شد.

با توجه به اهمیت تسریع در خدمات تیم های جمعیت هلال احمر قم در اتوبان قم تهران و جاده قدیم قم تهران و سلفچگان اصفهان مستقر شدند.

29 تیم در قالب 38 پرسنل و 61 داوطلب نیز در این جاده ها استقرار یافتند و به کمک افراد گرفتار در جاده شتافتند.

همچنین 11 دستگاه آمبولانس، 6 خودروی نجات، 6 دستگاه خودروی کمک دار و 2 خودروی سوخت رسان نیز به این مسیر اعزام شدند و 700 لیتر سوخت در شرکت نفت با هماهنگی های لازم تامین شده شد تا مشکل سوخت رفع شود.

2 هزار و 500 بسته بیسکوئیت،200 بسته نان، 750 بطری آب معدنی، 200 بسته خرما، 528 قطعه انواع کنسروهای در میان افراد گرفتار در جاده توزیع شده است.

**البرز

مدارس استان البرز نیز برای دومین روز در نوبت صبح و عصر تعطیل است و ادارات و بانک ها با ۲ ساعت تاخیر اغاز به کار می کنند.

**آذربایجان غربی

سرمای هوا و لغزنده بودن معابر عمومی در برخی شهرستانهای آذربایجان غربی موجب شد تا مدارس برخی مناطق در نوبت صبح امروز /دوشنبه 9 بهمن ماه/ تعطیل اعلام شود.

**تهیه و تنظیم :گروه اخبار استانها