دمای هوای ورزقان در آذربایجان شرقی به 30 درجه زیر صفر رسید

تبریز - ایرنا - بدنبال توقف فعالیت سامانه بارشی و ریزش هوای سرد، آذربایجان شرقی هم سردترین شب سال را پشت سر گذاشت به طوری که دمای هوای شب گذشته ورزقان به 30 درجه سانتی گراد زیر صفر رسید.

به گزارش ایرنا، بارش برف، کاهش محسوس دما، کولاک، یخبندان و اختلال در تردد جاده ای از پیامدهای نفوذ این سامانه بارشی در استان بوده و این وضعیت تا فردا (سه شنبه) تداوم دارد.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در پی بروز این پدیده دمای هوای 5 شهرستان استان به 20 درجه زیر صفر رسید و مردم ورزقان در سال جاری سردترین روز سال با 30 درجه سانتی گراد زیر صفر را تجربه کردند.

محمد اشجعی افزود: شهرهای بستان آباد با 24 درجه، سراب با 21 درجه و اهر و چاراویماق هر 2 با 20 درجه زیر صفر بعد از ورزقان سردترین شهرهای استان طی 24 ساعت گذشته بودند.

وی با بیان اینکه جلفا با 4 درجه سانتی گراد بالای صفر گرمترین شهر استان بود، اظهار کرد: دمای تبریز نیز در گرمترین زمان به یک ذرجه زیر صفر و در سردترین زمان به 13 درجه سانتی گراد زیر صفر رسید.

اشجعی ادامه داد: دمای فعلی تبریز 8 درجه زیر صفر بوده که نسبت به روز گذشته در همین ساعت 3 درجه کاهش یافته است.

آذربایجان‌شرقی، منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم‌بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشک به حساب می‌آید.

آب و هوای این استان به‌ طور کلی سرد و خشک است ولی به‌ علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تاثیر باد‌های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند درغرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره‌داغ درشمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان قرار دارد.