قطع 88 فیدر برق در سراسر کشور/برق 14 روستای زنجان قطع است

تهران- ایرنا- معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از قطعی 88 فیدر برق در سراسر کشور خبر داد و گفت: از 1400 فیدر شهر تهران، فقط 12 فیدر قطع است.

قطع 88 فیدر برق در سراسر کشور/برق 14 روستای زنجان قطع است

«محمود رضا حقی فام» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، به تشریح آخرین وضعیت شبکه برق کشور پرداخت و افزود: 12 فیدر در شهر تهران، 51 فیدر در استان تهران، 11 فیدر در استان البرز، 9 فیدر در استان مازندران، سه فیدر در استان گیلان، یک فیدر در استان قم و یک فیدر در استان قزوین در اثر بارش برف قطع شده است.

وی با اشاره به اینکه عمده قطعی های برق تهران بزرگ مربوط به مناطق غرب پایتخت است، گفت: در مناطقی مانند کهریزک و شهر ری نیز خاموشی هایی گزارش شده است.

«فیدر» تجهیزاتی در شبکه توزیع برق است که برق را از پست های فوق توزیع دریافت می کند و به ترانسفورماتورها تحویل می دهد تا برق «فشار متوسط» برای مصرف مشترکان به «فشار ضعیف» تبدیل شود.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در ادامه با اشاره به اینکه شبکه فشار ضعیف برخی مناطق نیز دچار مشکل است، گفت: بر اساس آخرین اطلاعاتی که از استان زنجان ارسال شده، برق 14 روستا در این استان قطع شده است.

معاون توانیر با بیان اینکه امکان دسترسی به این روستاها فعلا میسر نیست، گفت: اطلاعات شبکه برق فشار ضعیف در سایر استان ها نیز در حال دریافت است.

حقی فام در مورد دلایل این خاموشی ها گفت: بارش برف موجب خم شدن شاخه درختان روی شبکه برق شده است؛ این مساله در برخی نقاط موجب بروز اتصالی و در برخی نقاط نیز موجب پارگی سیم ها شده است.

به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر کشور، استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، سمنان، کرمانشاه، کردستان، گلستان، قزوین، زنجان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، همدان ، تهران، استان مرکزی، گیلان ، اصفهان، مازندران، خراسان رضوی و ارتفاعات محورهای کندوان، هراز و فیروزکوه شاهد بارش شدید برف هستند.

همچنین محور فیروزکوه (محدوده گدوک) دارای مه گرفتگی همراه با کاهش دید است و در استان آذربایجان شرقی (محورهای مراغه - هشترود و بستان‌آباد - زنجان)، در استان آذربایجان غربی(محورهای ارومیه - نقده و پیرانشهر)، در استان اردبیل (گردنه الماس) و در استان همدان(گردنه‌های آوج، اسدآباد و همه‌کسی) شاهد کولاک و یخ‌زدگی بوده و تردد خودروها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

با توجه به بارش شدید برف و کولاک و کاهش دید افقی زیر 200 متر تا اطلاع بعدی تمام پروازها در فرودگاهای امام خمینی (ره) و مهرآباد تهران، فرودگاه ایلام و چهار پرواز فرودگاه زاهدان لغو شده است.