دستگیری سارق ‌میلیاردی برای شانزدهمین بار

سارق حرفه‌ای که از راه دزدی‌های سریالی بیش از یک‌میلیارد تومان به دست آورده بود، بار دیگر دستگیر و روانه زندان شد.

سارق حرفه‌ای که از راه دزدی‌های سریالی بیش از یک‌میلیارد تومان به دست آورده بود، بار دیگر دستگیر و روانه زندان شد.

به گزارش شرق، روز ٢٠ فروردین امسال از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی ١١٠، وقوع یک فقره سرقت به عنف منزل در خیابان حبیب‌اللهی به کلانتری ستارخان اعلام شد و با حضور مأموران در محل و انجام تحقیقات اولیه مشخص شد که مردی میانسال پس از ورود به خانه زنی ٦٥ ساله و اطلاع از محل نگهداری اموال باارزش او، اقدام به سرقت بیش از ٨٠‌میلیون تومان طلا و جواهرات و وجوه نقد داخل منزل کرده و از محل متواری شده است.

مال‌باخته پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «ساعت ١٥ روز حادثه، داخل خانه نشسته بودم که زنگ به صدا درآمد. فردی خودش را مأمور بانک معرفی کرد و مدعی شد من در قرعه‌کشی بانک برنده چند‌میلیون تومان پول شده‌ام. به این بهانه، این شخص که لباسی سفید به تن داشت، وارد خانه شد و پس از لحظاتی از من درخواست مدارک شناسایی کرد تا به قول خودش امور اداری برای تحویل پول قرعه‌کشی را انجام دهـد. برای آوردن مدارک شناسایی سراغ کمد دیواری داخل یکی از اتاق‌ها رفته بودم که ناگهان احساس کردم شخصی پشت‌سرم ایستاده است. به محض برگشتن با این شخص روبه‌رو شدم؛ قصد اعتراض به حضور این شخص در اتاق را داشتم که ناگهان به سمت من حمله‌ور شد و درحالی‌که قدرت مقابله با او را نداشتم، تمامی طلا و جواهرات و پول‌هایم را از داخل کمد دیواری سرقت کرد و از محل متواری شد».

کارآگاهان با توجه به شیوه و شگرد سرقت به بررسی وقوع ‌دزدی‌های مشابه پرداختند و اطلاع پیدا کردند سرقت‌هایی در دیگر مناطق تهران دقیقا به همین شیوه رخ داده است.

بررسی اظهارات مال‌باختگان جدید نشان داد فردی با مشخصات یکسان و تحت عناوین «مأمور اداره بیمه» یا «کارمند بانک» و به بهانه‌های مختلف «پرداخت حقوق مستمری» یا «برنده‌شدن افراد در قرعه‌کشی بانک» به در منازلی که در تمامی آنها افراد سالخورده (عمدتا زنان سالخورده) زندگی می‌کنند، مراجعه کرده و پس از ورود به منازل افراد، در صورت امکان به شیوه «کش‌روی» و در صورت اطلاع مال‌باختگان از هویت واقعی‌اش به شیوه «زورگیری» اقدام به سرقت وجوه نقد، طلا و جواهرات کرده و نهایتا با یک دستگاه موتورسیکلت طرح ویو آبی‌رنگ از محل متواری شده است.

کارآگاهان با بهره‌گیری از اظهارات شکات و مال‌باختگان درباره مشخصات ظاهری سارق، شیوه و شگرد سرقت و همچنین استفاده از سوابق مجرمان سابقه‌دار موفق به شناسایی یکی از مجرمان حرفه‌ای به نام «فریدون. ن» (٥٠ ساله) شدند.

بررسی سوابق «فریدون» حکایت از آن داشت که این شخص از مجرمان سابقه‌دار و حرفه‌ای با ١٥ مرتبه سابقه دستگیری و زندان است که در این ١٥ فقره بارها به اتهام ارتکاب جرائم مختلف کلاهبرداری، قاپ‌زنی و سرقت منزل از سوی پایگاه‌های مختلف آگاهی دستگیر و روانه زندان شده و در بسیاری از پرونده‌ها دقیقا به همین شیوه و تحت عناوین «مأمور اداره بیمه» یا «کارمند بانک» اقدام به سرقت از افراد سالخورده کرده است.

هم‌زمان با ادامه تحقیقات برای دستگیری «فریدون» پرونده‌های مشابه دیگری این‌بار در شعبه پنج بازپرسی دادسرای ناحیه سه تهران تشکیل شد و برای رسیدگی در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی قرار گرفت که در پرونده‌های اخیر مجددا «فریدون. ن» به‌عنوان سارق شناسایی شد.

در یکی از این پرونده‌ها، زن مال‌باخته به کارآگاهان گفت: «ساعت ١٢ روز حادثه فردی ناشناس، حدودا ٤٥ ساله، با موتورسیکلت به در منزل ما در محدوده قلهک آمد. این شخص خودش را به‌عنوان کارمند اتحادیه فرش‌فروشان معرفی کرد و مدعی شد برای پرداخت حقوق بازنشستگی پدرم آمده است. پس از مراجعه پدرم، به بهانه آوردن مدارک مرا به طبقه بالا فرستاد. زمانی‌که من به طبقه بالا رفته بودم، این شخص با پدرم وارد منزل شد و گویا با نشان‌دادن یک بسته تراول ٥٠‌هزار تومانی، با حیله و ترفند پدرم را فریب داد تا پول‌هایی را که ساعتی قبل از شعبه بانک دریافت کرده بود، به او نشان دهد که در ادامه اقدام به قاپیدن مبلغ چهار میلیون تومان پول از پدرم کرد و با موتورسیکلت از محل گریخت».

با توجه به افزایش تعداد شکات که همگی آنها از سوی «فریدون» تحت عناوین مختلف مأمور «اداره بیمه»، «کارمند بانک» و...، عمدتا در پوشش پرداخت حقوق بازنشستگی و... مورد سرقت پول و طلا قرار گرفته بودند، دستگیری او به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و سرانجام این مرد در خیابان پیروزی-میدان شکوفه به دام افتاد و در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با دستگیری «فریدون» و اعتراف صریح او به ده‌ها فقره سرقت، محل نگهداری قسمتی از وجوه و طلاهای مسروقه در یک دستگاه خودروی ٢٠٦ پارک‌شده در داخل پارکینگی عمومی شناسایی شد. خودروی مذکور به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل و در بازرسی آن نزدیک به یک‌میلیارد تومان پول و طلا کشف شد.

سرهنگ کارآگاه محمد نادربیگی، رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با تأیید این خبر گفت: «با توجه به گستردگی جغرافیایی جرائم ارتکابی متهم در سطح شهر تهران، پرونده‌های متعددی در دادسرهای مختلف تهران، از جمله در دادسرای ناحیه سه تهران علیه متهم در حال رسیدگی است».

سرهنگ نادربیگی افزود: «با توجه به سوابق متعدد متهم در ارتکاب جرائم گوناگون و تحت تعقیب قرار داشتن او از سوی شعب مختلف دستگاه قضائی، اعتراف صریح متهم به ده‌ها فقره سرقت در پوشش مأمور اداره بیمه و کارمند بانک، گستردگی جغرافیایی ارتکاب سرقت‌ها در سطح شهر تهران و احتمالا سایر شهرها و استان‌ها و شناسایی صریح متهم از سوی ده‌ها مال‌باخته، به منظور شناسایی سایر شکات و مال‌باختگان، دستور انتشار بدون پوشش تصویر متهم از سوی بازپرس شعبه پنجم دادسرای ناحیه سه تهران صادر شده است و از مال‌باختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهم شده‌اند دعوت می‌شود برای پیگیری شکایات خود به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در سهروردی شمالی، خیابان خرمشهر، میدان نیلوفر مراجعه کنند».