دستگیری متهم سابقه‌دار برای شانزدهمین بار

فریدون که با عناوینی همچون مامور بانک، بیمه و ... به بهانه پرداخت مبالغی به خانه‌های افراد وارد می‌شد و اقدام به سرقت به عنف می‌کرد، برای شانزدهمین بار بازداشت شد.

«فریدون» که با عناوینی همچون مامور بانک، بیمه و ... به بهانه پرداخت مبالغی به خانه‌های افراد وارد می‌شد و اقدام به سرقت به عنف می‌کرد، برای شانزدهمین بار بازداشت شد.

خبرگزاری مهر: در مورخه ۹۶/۱/۲۰  از طریق مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰، وقوع یک فقره سرقت به عنف منزل در خیابان حبیب اللهی به کلانتری ۱۱۸ ستارخان اعلام شد.

با حضور مأمورین در محل و انجام تحقیقات اولیه مشخص شد مردی میانسال پس از ورود به خانه متعلق به یک خانم ۶۵ ساله و اطلاع از محل نگهداری اموال باارزش این خانم اقدام به سرقت بیش از ۸۰ میلیون تومان طلا و جواهرات و وجوه نقد داخل منزل وی کرده و از محل متواری شده است.

پرونده در پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت به عنف منزل و به دستور بازپرس شعبه چهاردهم دادسرای ناحیه ۲ تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

دستگیری متهم سابقه‌دار برای شانزدهمین بار

مالباخته پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: ساعت ۱۵  مورخه ۹۶/۱/۲۰ داخل خانه نشسته بودم که زنگ خانه به صدا در آمد؛ فردی خودش را مأمور بانک معرفی کرد و مدعی شد که من در قرعه کشی بانک برنده چند میلیون تومان پول شدم؛ به این بهانه این شخص که لباس سفید به تن داشت وارد خانه شد و پس از لحظاتی از من درخواست مدارک شناسایی کرد تا به قول خودش امور اداری جهت تحویل پول قرعه کشی را انجام دهـد.

برای آوردن مدارک شناسایی به سراغ کمددیواری داخل یکی از اتاق ها رفته بودم؛ ناگهان احساس کردم شخصی پشت سرم ایستاده! که به محض برگشتن با این شخص روبرو شدم؛ قصد اعتراض به حضور این شخص در داخل اتاق را داشتم که ناگهان به سمت من حمله ور شد و در حالیکه قدرت مقابله با او را نداشتم، تمامی طلا و جواهرات و پول هایم را از  داخل کمد دیواری سرقت کرد و از محل متواری شد.

وقوع سرقت‌های مشابه

کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با توجه به شیوه و شگرد سرقت به بررسی وقوع سرقت های مشابه پرداخته و اطلاع پیدا کردند که سرقت های مشابه دیگری در دیگر مناطق تهران دقیقا به همین شیوه و شگرد رخ داده است.

بررسی اظهارات مالباختگان جدید نشان داد که فردی با مشخصات یکسان و تحت عناوین «مأمور اداره بیمه» و یا «کارمند بانک» و به بهانه های مختلف «پرداخت حقوق مستمری» و یا «برنده شدن افراد در قرعه کشی بانک» به در منازلی که در تمامی آنها افراد سالخورده (عمدتا پیرزن) زندگی می کنند، مراجعه کرده، پس از ورود به منازل افراد، در صورت امکان به شیوه «کش‌روی» و در صورت اطلاع مالباختگان از هویت واقعی اش به شیوه «زورگیری» اقدام به سرقت وجوه نقد، طلا و جواهرات کرده و نهایتا با یک دستگاه موتورسیکلت طرح ویو آبی رنگ از محل متواری شده است.

شناسایی مجرم سابقه‌دار

کارآگاهان پایگاه دوم آگاهی با بهره گیری از اظهارات شکات و مالباختگان در خصوص مشخصات ظاهری سارق، شیوه و شگرد سرقت و نهایتا بهره گیری از سوابق مجرمین سابقه دار موفق به شناسایی یکی از مجرمین سابقه دار و حرفه ای به نام «فریدون. ن.» (متولد ۱۳۴۶) شدند.

بررسی سوابق «فریدون. ن.» حکایت از آن داشت که این شخص از مجرمین سابقه دار و حرفه ای با ۱۵ سابقه دستگیری و زندان است که در این ۱۵  فقره بارها به اتهام ارتکاب جرایم مختلف کلاهبرداری، قاپ زنی و سرقت منزل از سوی پایگاه های مختلف آگاهی دستگیر و روانه زندان شده و در بسیاری از پرونده سرقت های خود نیز دقیقا به همین شیوه و تحت عناوین «مأمور اداره بیمه» و یا «کارمند بانک» اقدام به سرقت از افراد سالخورده کرده است.

پرونده های مشابه این بار در پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ

همزمان با ادامه تحقیقات جهت دستگیری «فریدون. ن.» از سوی کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی، پرونده های مشابه دیگری اینبار در شعبه ۵ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳ تهران تشکیل و پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی قرار گرفت که در پرونده های اخیر مجددا فریدون مورد شناسایی قرار گرفت.

در یکی از این پرونده ها، مالباخته (یک خانم) در اظهاراتش به کارآگاهان گفت:  ساعت ۱۲ مورخه ۹۶/۶/۵ فردی ناشناس، حدودا ۴۵ ساله با موتورسیکلت به درب منزل ما در محدوده قلهک مراجعه کرد؛ این شخص خودش را به عنوان کارمند اتحادیه فرش فروشان معرفی کرد و مدعی شد که جهت پرداخت حقوق بازنشستگی پدرم آمده است.

پس از مراجعه پدرم، به بهانه آوردن مدارک مرا به طبقه بالا فرستاد؛ زمانی که من به طبقه بالا رفته بودم، این شخص با پدرم وارد منزل شد و گویا با نشان دادن یک بسته تراول ۵۰ هزار تومانی، با حیله و ترفند پدرم را فریب داد تا پول هایی را که ساعتی قبل از شعبه بانک دریافت کرده بود به وی نشان دهد که در ادامه اقدام به قاپیدن مبلغ ۴ میلیون تومان پول از پدرم کرده و با موتور سیکلت از محل فرار کرده است.

دستگیری متهم

با توجه به افزایش تعداد شکات و مالباختگان که همگی آنها توسط فریدون تحت عناوین مختلف مأمور «اداره بیمه»، «کارمند بانک» و ... عمدتا در پوشش پرداخت حقوق بازنشستگی و ... مورد سرقت پول و طلاجات قرار گرفته بودند، دستگیری وی به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و سرانجام «فریدون» در ساعت ۲۲ مورخه ۹۶/۱۰/۲۷ در خیابان پیروزی میدان شکوفه دستگیر و در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

کشف نزدیک به یک میلیارد تومان پول و طلاجات مسروقه

با دستگیری فریدون و اعتراف صریح وی به دهها فقره سرقت به شیوه فوق، محل نگهداری قسمتی از وجوه و طلاجات مسروقه در داخل یک دستگاه خودرو ۲۰۶ پارک شده در داخل یک پارکینگ عمومی شناسایی، خودرو ۲۰۶ مذکور به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل و در بازرسی از محل پیش بینی شده جهت نگهداری وجوه و طلاجات مسروقه در داخل خودرو ۲۰۶، نزدیک به یک میلیارد تومان پول و طلاجات کشف شد.

سرهنگ کارآگاه محمد نادربیگی، رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به گستردگی جغرافیایی جرایم ارتکابی متهم در سطح شهر تهران، پرونده های متعددی در دادسراهای مختلف تهران از جمله در دادسرای ناحیه ۳ تهران علیه متهم در حال رسیدگی است.

سرهنگ محمد نادربیگی با اعلام خبر انتشار بدون پوشش تصویر متهم عنوان کرد: با توجه به سوابق متعدد متهم در ارتکاب جرایم مختلف و تحت تعقیب قرار داشتن وی از سوی شعبات مختلف دستگاه محترم قضایی، اعتراف صریح متهم به دهها فقره سرقت در پوشش مأمور اداره بیمه و کارمند بانک، گستردگی جغرافیایی ارتکاب سرقت ها در سطح شهر تهران و احتمالا سایر شهرها و استان ها، شناسایی صریح متهم توسط دهها مالباخته و به منظور شناسایی سایر شکات و مالباختگان، دستور انتشار بدون پوشش تصویر متهم از سوی بازپرس محترم شعبه پنجم دادسرای ناحیه ۳ تهران صادر شده است.

از کلیه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهم شدند دعوت می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در سهروردی شمالی خیابان خرمشهر میدان نیلوفر مراجعه کنند.