لاریجانی: اجازه نمی‌دهیم فلسطین وجه المصالحه شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مزاحمت‌های اخیر آمریکایی‌ها در منطقه گفت: در این شرایط توسعه همکاری‌های اقتصادی ضروری است و اتحادیه بین المجالس نیز باید در این حوزه فعال شود.

خبرگزاری مهر: به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (دوشنبه، ۲۵ دی ماه) در حاشیه سیزدهمین کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با اسماعیل قهرمان رئیس مجلس ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

لاریجانی در این دیدار حضور رئیس مجلس ترکیه در کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی را ذی‌قیمت دانست و گفت: عمق روابط ایران و ترکیه دوستانه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی ها به دنبال برهم زدن اوضاع کشورهای منطقه هستند، اظهار داشت: آمریکایی ها در صدد شیطنت هایی در منطقه هستند و سرنخ های آن نیز مشهود است.

لاریجانی همچنین با بیان اینکه در عراق تروریست‌ها ضربه جدی خوردند و در سوریه آمریکایی‌ها همچنان دنبال ماجراجویی هستند، اظهار داشت: از این رو همکاری ایران و ترکیه در حوزه مسائل امنیتی منطقه بسیار ضروری است.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه همکاری های اقتصادی به خوبی پیش رفته است، ابراز داشت: حذف دلار از روابط تجاری و استفاده از ارزهای دو کشور برای مبادلات اقتصادی اقدام خوبی است همچنین باید روابط بانکی را توسعه داد که برای تجار دو کشور بسیار مهم است اما روابط بانکی سهل نیست و مانع روابط تجاری می شود که امیدواریم به آن توجه کنید ضمن اینکه تجار و توریست های زیادی میان ایران و ترکیه در رفت و آمد هستند که نیاز به این تقویت روابط بانکی دارند.

وی ادامه داد: آماده‌ایم تا هرگونه همکاری را توسعه دهیم همچنین بین المجالس باید در حوزه توسعه روابط اقتصادی فعال تر شود چنانچه در گذشته چندان فعال نبوده‌اند.

لاریجانی در ادامه تأکید کرد: از مردم فلسطین و قدس شریف باید حمایت شود چرا که آمریکایی ها می خواهند این موضوع را رفته رفته حذف کنند اما ما نباید اجازه دهیم مسأله فلسطین وجه المصالحه شود که نقش ترکیه در این زمینه بسیار مهم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با ابراز خرسندی از ارتباط گروه دوستی پارلمانی میان دو کشور، اظهار داشت: نگاه پارلمان ایران به ترکیه مثبت است و علاقمند به تقویت روابط هستیم که حضور شما در این کنفرانس آن را تثبیت می کند.

رئیس مجلس ترکیه: آمریکا برای مبارزه با یک گروه تروریستی از گروه تروریستی دیگری حمایت می‌کند

اسماعیل قهرمان نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام ویژه اردوغان ریاست جمهوری ترکیه به دکتر لاریجانی با بیان اینکه ما دو کشور بزرگ هستیم که در مجامع بین المللی درباره صلح نقش داریم، گفت: اتحاد و مقاومت ما بسیار مهم است البته کسانی بوده اند که قصد تخریب این روابط را داشته‌اند.

وی در ادامه ساختار فعلی سازمان ملل را مناسب برقراری صلح در جهان ندانست و افزود: یک تصمیم کلی از بالا به شورای امنیت می رسد و بعد بین ۵ کشور صحبت شده و حتی یک نفر می تواند آن را وتو کند.

قهرمان در ادامه با تأکید بر اینکه برادری و برابری شرایط خوبی میان دو کشور ایجاد می کند، اظهار داشت: برخی می خواهند با ترویج تروریسم مشکل ایجاد کنند که در این زمینه برقراری مراودات میان ایران و ترکیه برای مبارزه با آنها مثمر ثمر خواهد بود.

رئیس مجلس ترکیه در پایان تصمیمات آمریکا برای مقابله با تروریسم را اشتباه توصیف و خاطرنشان کرد: نمی توان برای مبارزه با یک گروه تروریستی از گروه تروریستی دیگری حمایت کرد.