توفیق اجباری پرسپولیس؛ لوزی بدون ربیع‌خواه

پرسپولیس اگرچه مشکی‌پوشان را با گل دقیقه90 علی علیپور شکست داد، اما هر دو‌هافبک دفاعی اصلی این روزهایش با دریافت کارت‌زرد سوم در این مسابقه، از حضور در دیدار بعدی محروم شدند.

همشهری ورزشی: پرسپولیس اگرچه مشکی‌پوشان را با گل دقیقه90 علی علیپور شکست داد، اما هر دو‌هافبک دفاعی اصلی این روزهایش با دریافت کارت‌زرد سوم در این مسابقه، از حضور در دیدار بعدی محروم شدند. هم محسن ربیع‌خواه و کمال کامیابی‌نیا تا پیش از این بازی دو‌اخطاره بودند و هر دو با دریافت کارت سوم، حضور در دیدار با گسترش‌فولاد را از دست دادند. جالب است که ربیع‌خواه هیچ‌وقت هیچ مشکلی برای بازی ندارد، غیر از زمان‌هایی که تیم از نظر نفری به او محتاج است! پیش از داربی برگشت فصل گذشته هم که کامیابی‌نیا در دقایق آخر بازی با تراکتورسازی از زمین بازی اخراج شد، ربیع‌خواه مصدوم بود و برانکو به ناچار از حسین ماهینی در پست‌هافبک دفاعی برابر استقلال استفاده کرد.

البته برای بازی با گسترش، پرسپولیسی‌ها خیلی امیدوارند کار به آنجا نکشد و بالاخره کارت پایان‌خدمت احمد نوراللهی صادر شود. نکته اما اینجاست که چه احمد اجازه بازی پیدا کند و چه این اتفاق رخ ندهد، حالا برانکو مجبور است بعد از 12بازی لیگی بار دیگر به سیستم 2-4-4 لوزی برگردد.

بلافاصله بعد از باخت 4گله به الهلال عربستان در بازی رفت نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا بود که برانکو تصمیم گرفت سیستم موفق لوزی در خط میانی تیمش را کنار بگذارد و با استفاده از دو‌هافبک دفاعی، چینش 2-4-4 خطی را مورد استفاده قرار دهد. در این مدت بسیاری از هواداران و منتقدان پرسپولیس از این سیستم احتیاط‌آمیز گلایه کردند و مدعی شدند استفاده از دو‌هافبک دفاعی از طراوت و شادابی این تیم کاسته است.

با این همه گوش برانکو بدهکار نبود و او در آسان‌ترین مسابقات هم مثل دیدار با نفت قعر جدولی از همین سیستم سود می‌برد. با این وجود حالا نه کمال برای بازی پنجشنبه با گسترش امکان بازی دارد و نه ربیع‌خواه؛ بنابراین پرسپولیس بعد از 3ماه بار دیگر باید با3هافبک تهاجمی بازی کند. اتفاقا این هفته بهترین فرصت برای بازگشت به این سیستم است؛ چرا که وحید امیری و فرشاد احمدزاده در بهترین فرم ممکن هستند و در مشهد هم عالی بازی کردند.

محسن مسلمان هم به‌عنوان بهترین گل‌ساز لیگ، با رفع محرومیت در این دیدار حاضر خواهد بود. پیش‌بینی می‌شد کیفیت نمایشی که سرخ‌ها برابر تیم احیا شده فیروز کریمی ارائه می‌دهند و  نوع نتیجه‌ای که به‌دست می‌آورند، می‌تواند نقش مهمی در تصمیم‌گیری برانکو برای آینده لیگ داشته باشد؛ اینکه پرسپولیس را تهاجمی نگه دارد یا به همان فرم ملال‌آور بازی با دو هافبک دفاعی برگردد؟