وزرای امور خارجه ایران و چین یک هفته پس از سانحه نفت‌کش به صورت تلفنی گفت‌‌وگو کردند

وزیر امور خارجه چین در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه ایران با ابراز تاسف از بروز سانحه برای نفت‌کش ایرانی اعلام کرد نیرو‌های امدادی چینی همه تلاش خود را برای مهار آتش بکار گرفته و به کمک‌های خود ادامه خواهند داد.

خبرگزاری میزان- وزیر امور خارجه چین در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه ایران با ابراز تاسف از بروز سانحه برای نفت‌کش ایرانی اعلام کرد نیرو‌های امدادی چینی همه تلاش خود را برای مهار آتش بکار گرفته و به کمک‌های خود ادامه خواهند داد.

وزرای امور خارجه ایران و چین یک هفته پس از سانحه نفت‌کش به صورت تلفنی گفت‌‌وگو کردند

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، وزرای امور خارجه ایران و چین یک هفته پس از «سانحه نفت‌کش» به صورت تلفنی گفت‌‌وگو کردند.

در این تماس در خصوص اجرای برجام و لزوم انجام تعهدات همه طرف‌ها و نیز سانحه تاسف بار برای نفت‌کش ایرانی گفتگو شد.

وزیر امور خارجه چین با ابراز تاسف از بروز سانحه برای نفت‌کش ایرانی اعلام کرد نیرو‌های امدادی چینی همه تلاش خود را برای مهار آتش بکار گرفته و به کمک‌های خود ادامه خواهند داد.

همچنین امروز هدایت‌الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان ، با اشاره به آخرین اخبار از سرنوشت نفت‌کش ایرانی گفت: طبق آخرین اخبار مطلع شدیم که ژاپنی‌ها قرار است به نفت‌کش ایرانی کمک کنند. با این حال باید گفت متاسفانه ظرف چند روز گذشته کشور چین در این رابطه بد عمل کرد و شرایط بد آب و هوایی را دلیل  عملکرد خود دانست.

وی اضافه کرد: متاسفانه اطفاء حریق کشتی ایرانی خیلی طولانی شد یعنی نمی‌بایست این نفت‌کش در آب‌های بین‌المللی و آن هم در کنار و نزدیکی ژاپن و چین و کره این همه راحت می‌سوخت و تکلیف خدمه آن مشخص نمی‌شد.

عضو «کمیسیون انرژی» مجلس با بیان اینکه امیدواریم از ورود ژاپن به روند کمکی رسانی به نفت‌کش ایرانی نتیجه بگیریم، تاکید کرد: به هر حال واقعیت این است که امروز هم یک انفجار در نفت‌کش رخ داد که ناراحت کننده بود.

خادمی در ارزیابی از علل و عوامل برخورد نفت‌کش ایرانی گفت: چیزی که در حال حاضر عنوان می‌شود این است که دماغه یک نفت‌کش چینی به سمت چپ نفت‌کش ایرانی اصابت می‌کند و نهایتاً این نفت‌کش دچار حادثه می‌شود حالا این برخورد به چه شکلی بوده که واقعاً نفت­‌کشی به این بزرگی و شناور و آن هم نزدیک چین دچار حریق شده است، نیازمند بررسی است.

این نماینده مجلس اظهار کرد: کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، هفته جاری موضوع آتش سوزی نفت‌کش ایرانی را به صورت ویژه مورد بررسی قرار خواهد داد.

خادمی با اشاره به وضعیت خدمه نفتکش ایرانی و احتمال زنده ماندن آن‌ها گفت: نجات خدمه دیر شد و تنها در کمک رسانی‌ها توانستند یک نفر را پیدا کنند منتهی امیدواریم که خدمه در اتاقی تحت عنوان اتاق ایزوله و یا موتورخانه باشند. این شناور دارای کانتینر‌های مختلفی است، یعنی یکپارچه نیست و به حالت کانتینر، کانتینر است. با این حال هنوز می‌شود به زنده ماندن آنها امید داشت.