تهدید به قتل در فضای مجازی

دو مجرم اینترنتی که از فضای مجازی برای تهدید و انتقام‌جویی استفاده کرده بودند، دستگیر شدند.

روزنامه شرق: دو مجرم اینترنتی که از فضای مجازی برای تهدید و انتقام‌جویی استفاده کرده بودند، دستگیر شدند. یکی از این افراد با ظن اینکه مردی با زن برادرش رابطه نامشروع دارد، در فضای مجازی وی را تهدید به قتل کرد و سرانجام از سوی کارآگاهان جرائم رایانه‌ای پلیس فتای استان یزد شناسایی و دستگیر شد.

سرهنگ «مرتضی ابوطالبی»، رئیس‌پلیس فتای استان یزد، دراین‌باره گفت: در پی شکایت فردی به پلیس فتا مبنی بر اینکه مدتی است شخصی با هویت نامشخص و ادعاهای کذب، در فضای مجازی و با تماس تلفنی او را به قتل تهدید  می‌کند و مسبب سلب آرامش از او و خانواده‌اش شده است، رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس قرار گرفت.

وی افزود: مأموران پس از هماهنگی با مرجع قضائی، طی اقدامات فنی و تخصصی موفق شدند عامل تهدید به قتل شاکی را شناسایی و در اقدامی غافلگیرانه متهم را دستگیر کنند.

رئیس‌پلیس فتای استان یزد تصریح کرد: متهم با توجه به اعتیاد و مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی دچار شک شده و در یکی از شبکه‌های اجتماعی شاکی را تهدید به قتل کرده بود. او در اظهارات خود اعتراف کرد با مشاهده دو، سه مرتبه ورود و خروج شاکی به منزل برادرش و با توجه به اینکه زن برادرش عشق قبل ازدواجش بوده، دچار شک شد و با هویت مجهول در یکی از شبکه‌های اجتماعی و با فرستادن چندین عکس که شاکی در نزدیکی درِ منزل برادرش بوده، وی را تهدید به قتل کرده است.

سرهنگ ابوطالبی تأکید کرد: تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خصوصی فرد شود و خواه فرد تهدید‌کننده تقاضای مال به قصد اخاذی کرده باشد یا نه، خود به تنهایی یک جرم مستقل بوده و براساس ماده ٦٦٩ قانون مجازات اسلامی «٧٤ ضربه شلاق» یا «حبس از دو ماه تا دو سال» حسب مورد در نظر گرفته است.

در همین حال در پرونده‌ای دیگر مردی که در فضای مجازی، اقدام به ارسال پیام‌های توهین‌آمیز و سپس تهدید افراد می‌کرد، از سوی پلیس فتای استان کرمان دستگیر شد.  سرهنگ ستاد امین یادگارنژاد، رئیس‌پلیس فتای استان کرمان، دراین‌باره تصریح کرد: دو خواهر در شکایتی گفتند مدتی است که شخصی در فضای مجازی با ارسال پیام‌های توهین‌آمیز، اقدام به ایجاد مزاحمت و درنهایت تهدید ما کرده است که پرونده با موضوع مزاحمت در فضای مجازی در دستور کار پلیس قرار گرفت.  رئیس‌پلیس فتای استان کرمان اظهار کرد: با انجام تحقیقات علمی، پلیسی و با بررسی‌های به‌عمل‌آمده از سوی کارشناسان پلیس مشخص شد فردی که اقدام به ایجاد مزاحمت برای شاکیان  کرده بود، از اقوام آنها بوده است.

وی افزود: متهم پس از دستگیری به مقر پلیس منتقل شد. او ابتدا منکر هرگونه بزه بود، اما با وجود ادله کافی در بازجویی‌ها اعتراف کرد و مشخص شد که وی دچار بیماری روحی و روانی بوده و سابقه بستری شدن در بیمارستان اعصاب و روان را هم داشته است.

سرهنگ یادگارنژاد دراین‌باره گفت: پس از تکمیل پرونده، حسب دستور مقامات قضائی با توجه به اینکه متهم بیمار بود به بیمارستان اعصاب و روان اعزام شد.

این مقام انتظامی یادآور شد: هرگونه اعمال مجرمانه از سوی افراد خاطی در فضای مجازی به وسیله پلیس فتا پیگیری خواهد شد پس می‌طلبد که افراد نسبت به رفتارهای خود در فضای مجازی دقت بیشتری داشته و از انجام هرگونه جرمی خودداری کنند.

رئیس‌پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان کرمان تأکید کرد: اگر افراد بخواهند با انگیزه‌هایی مثل تفریح و سرگرمی، تسویه‌حساب شخصی، انتقام‌جویی و اخاذی عمل کنند، علاوه بر اینکه مشکل حل نمی‌شود، احتمال به‌وجودآمدن مشکلاتی بدتر نیز وجود دارد.

گزارش مشکل