یک مسئول: آنفلوآنزای مرغی موجب کاهش تخم مرغ و افزایش قیمت این محصول شده است

همدان- ایرنا- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: کاهش تخم‌مرغ به دلیل شیوع انفلوآنزای مرغی و کشته شدن مرغ‌های تخم‌گذار در برخی استان ها موجب افزایش قیمت این محصول شده است و با توجه به واردات، قیمت ها روند نزولی خواهد داشت.

یک مسئول: آنفلوآنزای مرغی موجب کاهش تخم مرغ و افزایش قیمت این محصول شده است

منصور رضوانی‌جلال روز یکشنبه در جلسه اعضای کمسیون تنظیم بازار همدان افزود: بیشتر محصولات کشاورزی در 2 ماه اخیر قیمت ثابتی داشته‌اند و واردات تخم مرغ به استان کاهش قیمت ها را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه معدوم شدن واحدهای مرغ تخم‌گذار برخی استان‌ها که به آنفلوانزا گرفتار شده بودند، موجب کاهش تخم‌مرغ در بازار شده است، افزود: برای دریافت سهمیه تخم مرغ استان به وزارتخانه مراجعه شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز در این جلسه گفت: 80 درصد تخم‌مرغ مورد نیاز کشور توسط هفت استان تامین می‌شودکه برخی از آنها دچار آلودگی به بیماری آنفولانزای مرغی شدند.

محمد نظر پور افزود: در استان همدان 80 درصد از واحدهای تخم‌گذار فعال بوده و 80 درصد از گله‌های تولید نیز در سنین میانی تولید قرار دارند که با این وجود به‌زودی شاهد توقف افزایش قیمت تخم‌مرغ خواهیم بود.

وی بیان کرد: در 9 ماهه امسال 12 هزار و 600 تن تخم‌مرغ در استان همدان تولید شده است که در مقایسه با سال گذشته 12 درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: دولت به دنبال افزایش قیمت تخم‌مرغ اقداماتی را در سطح ملی انجام داده به طوریکه توقف صادرات تخم‌مرغ و کاهش تعرفه واردات آن از 55 درصد به 5 درصد از جمله این اقدامات است.

گفتنی است، ظرفیت واحدهای مرغ تخمگذار در استان همدان یک میلیون و 575 هزار قطعه است که شهرستان ملایر با 12 واحد از نظر تعداد و تویسرکان با 451 هزار قطعه از نظر ظرفیت، رتبه های نخست را در استان همدان به خود اختصاص داده اند.

سه واحد تولیدی پودر تخم مرغ در کشور فعالیت می کنند که دو واحد از این تعداد در استان همدان قرار دارد، که این واحدها در شهرستان های همدان و تویسرکان واقع شده است.