تفاوتی بین شیعه و سنی در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: در جمهوری اسلامی ایران بین زن و مرد یا شیعه و سنی تفاوتی وجود ندارد و مسلمان و غیر مسلمان و اقوام و مذاهب مختلف زندگی مسالمت آمیزی با هم دارند.

تفاوتی بین شیعه و سنی در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری، محمدرضا صالحی روز شنبه در دیدار هیات نمایندگان علمای لبنانی با وی خاطرنشان کرد: ما آموخته ایم که یاور مظلوم باشیم و اگرچه با کسی سر جنگ نداریم، اما در مقام دفاع تا آخر ایستاده ایم و از همه مظلومان عالم به خصوص مسلمانان دفاع می کنیم.

وی ادامه داد: 8 سال دفاع مقدس ایران اسلامی ثابت کرد که ما برای دفاع در برابر هجوم همه دنیا هم آمادگی داریم و در این راه، شیعه و سنی و حتی غیرمسلمانان شهدای زیادی تقدیم کردند.

وی افزود: در حالی که ما در جمهوری اسلامی متحمل بیشترین خسارت از ناحیه تروریسم کور شده ایم اما آمریکا سعی دارد ما را حامی تروریسم معرفی کند.

استاندار خراسان شمالی با گرامی داشت یاد شهدای مقاومت اسلامی به ویژه شهید عماد مغنیه گفت: اکنون نیز که آمریکا در جریان قضیه داعش دچار شکست شد، با راه اندازی توطئه دیگری یعنی به رسمیت شناختن قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی تلاش دارد وحدت مسلمانان را بر هم زند در حالی که شاهد بودیم در سراسر جهان اسلام شیعیان و اهل تسنن پس از نماز جمعه به خیابان ها آمدند و این حرکت را محکوم کردند.

صالحی با بیان این که در ایران اسلامی وحدت کاملی بین شیعه و سنی حاکم است، خاطرنشان کرد: در هفته وحدت نیز مراسم نمادین مختلفی با حضور علما و مردم در نقاط مختلف برگزار می شود و در خراسان شمالی نیز به همین مناسبت دو مراسم، یکی در مرکز استان و دیگری در روستای 'بچه دره' از توابع شهرستان مرزی راز و جرگلان با حضور پرشور علمای منطقه برگزار شد.

استاندار خراسان شمالی با اشاره به انتصاب بخشدار و دهیاران زن اهل سنت در این استان و حضور زنان توانمند در عرصه مدیریتی که نشانی از توجه به شایستگی افراد در واگذاری مسئولیت ها بوده، نه زن و مرد یا شیعه و سنی بودن آن ها، ابراز امیدواری کرد: وحدت و انسجام مسلمانان روز به روز مستحکم تر شود و حرکت انتفاضه قدس نیز با سرعت بیشتری اوج بگیرد تا آینده ملت های منطقه و جهان بر اساس انسانیت رقم بخورد.

دبیر جمعیت امل لبنان نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت وحدت مسلمانان برای مقابله با توطئه های صهیونیسم بین الملل تصریح کرد: مهم ترین برنامه ما در این راستا، سفر به کشورهای اسلامی و دیدار و گفت و گو با علمای اهل سنت برای تحکیم وحدت و برادری است.

شیخ زهیر جعید با ذکر تاریخچه اجمالی از اقدامات تجمع علمای مسلمین لبنان طی 35 سال سپری شده از تأسیس آن یادآور شد: این جمعیت تلاش دارد با تحکیم وحدت شیعه و اهل سنت، زمینه را برای تقویت مقاومت اسلامی در برابر دشمن صهیونیستی و مقابله با توطئه های آمریکا فراهم کند.

وی با قدردانی از حمایت های حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری از این حرکت علمای لبنان، بر عزم علمای شیعه و سنی این کشور برای اتحاد همه گروه های اسلامی و تقویت ارتباطات فرهنگی حول محور حمایت از قدس شریف تأکید کرد.

عضو ارشد تجمع علمای مسلمین لبنان نیز با اشاره به اشتراکات فراوان مذاهب اسلامی تصریح کرد: اشتراکات شیعیان و اهل سنت، از اشتراکات مردم کشورهای عضو اتحادیه اروپا به مراتب بیشتر است و باید برای تقویت اتحاد و تحکیم مودت و برادری بین مسلمانان و توسعه مراودات فرهنگی گام برداشت.

شیخ غازی حنین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حوزه تحکیم وحدت اسلامی، پایه ریزی فرهنگ مقاومت و حرکت در مسیر رشد و توسعه علمی را ستود و مشارکت دادن زنان در مدیریت ها ازجمله در خراسان شمالی را حرکتی ارزشمند دانست که در برابر محدودیت های فراوان زنان در کشورهای عربی، واجد پیام های معناداری است.

در این دیدار شیخ حسین قبریس از علمای شیعه عضو تجمع علمای مسلمین لبنان و خانم دکتر روزان برکات از استادان دانشگاه در آن کشور نیز حضور داشتند.

اعضای این هیئت دیدارهایی هم با فضلا و علمای شیعه و سنی خراسان شمالی به مناسبت هفته وحدت خواهند داشت.