ائمه جمعه تشیع و تسنن جنوب استان فارس بر تقویت همگرایی مسلمانان تاکید کردند

شیراز- ایرنا- ائمه جمعه تشیع و اهل سنت جنوب استان فارس در بیانیه ای به مناسبت هفته وحدت بر تقویت همگرایی و هم افزایی مسلمانان به ویژه در ایران اسلامی تاکید کردند.

ائمه جمعه تشیع و تسنن جنوب استان فارس بر تقویت همگرایی مسلمانان تاکید کردند

در این بیانیه که نسخه ای از آن شامگاه چهارشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، با تبریک سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) آمده است: حضرت محمد (ص) آمد و بنای دین را بر «کلمه توحید» و «توحید کلمه»گذاشت تا همه گِرد وجودش جمع آیند و او نیز به عنوان « حبل الله» اهل زمین را به آسمان و مردمان «ارض »را به«عرش» متصل کند.

این بیانیه می افزاید: الحق که امروز نیز اوست که مسلمانان جهان را با داشتن نقاط مشترکی همچون دین، قبله، قرآن و اعمال و مناسک واحد، گِرد هم مجتمع ساخته و این همان موضوعی است که دشمنان قسم خورده مسلمین و به ویژه آمریکا را به خشم آورده و صحنه های انتقام آنان از شیعه و سنی در اقصی نقاط عالم اسلامی و به ویژه فلسطین، لبنان، سوریه، عراق، یمن و سایر کشورهای اسلامی، به وضوح قابل مشاهده است.

در بیانیه مشترک ائمه جمعه تشیع وتسنن جنوب استان فارس همچنین آمده است: امروز همه در سایه آن حبل متین الهی « ید واحده» شده اند و شیعه و سنی و ایرانی و افغانستانی و پاکستانی و سوری و یمنی و همه و همه در کنار هم و در سایه رهبریهای داهیانه مقام معظم رهبری و دلیرمردانی همچون سردار حاج قاسم سلیمانی داعش را ریشه کن و آمریکا و صهیونیسم را به عنوان رهبران « حزب الشیطان» به خاک مذلت نشانده اند.

در این بیانیه تاکید شده است: به دعای آن پیامبر رحمت، جهان شاهد غلبه نسبی « حزب الله» بر « حزب الشیطان» بوده و بارقه امید غلبه مطلق اسلام در دل مستضعفان روشن گشته است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: دشمنان قسم خورده اسلام با مطالعات گسترده و شناخت نقاط ضعف و قوت جهان اسلام، به این نکته اساسی پی برده‌ اند که هر گاه مسلمین تحت پرچم واحد و در زیر چتر گسترده و نجات بخش دین مبین اسلام، به مشترکات فراوان خود تکیه کرده و از اختلافات جزئی چشم‌ پوشی کنند، دست طمع‌ورز بیگانگان را از تسلط بر ثروت‌ های معنوی و اقتصادی مسلمین کوتاه و به عزت و استقلال رسیده‌ اند.

در این بیانیه آمده است: آن نبی دلسوز و طبیب مهربان و همه امت بزرگش، به انتظار نشسته اند تا روزی از کنار کعبه فریاد توحید به تمام گیتی ابلاغ و پرچم « لا اله الا الله و محمد رسول الله» بر فراز قله های رفیع جهان به اهتزاز درآید و آن منجی عالم بشریت و ذریه رسول الله صلی الله علیه و آله و صحبه و سلم طعم شیرین عدالت اسلامی را به همه مستضعفان عالم بچشاند. هر چند که دشمنان را خوش نیاید.

این بیانیه می افزاید: ' در آن روز زیبا و به یاد ماندنی، همه امت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و صحبه وسلم اعم از شیعه و سنی و فرقه های مختلف امت ایشان، ید واحده شده و مشتی خواهند شد که بر دهان مستکبران کوبیده می شود.

در این بیانیه آمده است: ما ائمه جمعه اهل شیعه و اهل سنت جنوب استان فارس ضمن تبریک «هفتۀ وحدت امت بزرگ رسول الله» و ایام مبارک ربیع الاول، هنگامه طلوع خورشید عالم تاب وجود شریف حضرت خاتم الانبیاء «صلی الله علیه و آله و سلم» به همه مسلمانان جهان، بر این باوریم که این بازه زمانی فرصت بسیار مغتنم و معناداری است، تا تمامی مذاهب اسلامی به ویژه اهل تشیع و اهل تسنن در فضایی آرمانی و آکنده از صمیمیت و در دایره معارف و آموزه‌های نورانی دین مبین اسلام و با بهره بردن از اخلاق و سنت حسنۀ نبی مکرم اسلام، به مقوله همگرایی و هم افزایی برای شناسایی و تحقق بستر‌ها و راهکارهای تقویت و تعمیق وحدت و تقریب مذاهب اسلامی بیندیشند.

ائمه جمعه تشیع و تسنن جنوب استان فارس افزودند: انتظار است مسئولان خدوم و دلسوز و مردم شریف و قدر‌شناس ایران اسلامی با تبعیت از مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) با بصیرت و هوشیاری کامل، به هوش باشند تا آسیبی به نظام و مملکت وارد نشود و راه پرافتخار کنونی با قوت و صلابت ادامه یابد.

دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول به مناسبت سالروز ولادت حضرت محمد پیامبر گرامی اسلام (ص) و به ابتکار امام خمینی (ره) هفته وحدت نام گرفته است.