افزایش 4 برابری گازگرفتگی در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون، 11 نفر مرد و یک نفر زن به علت استنشاق گاز منواکسید کربن در منزل جان باختند گفت: گاز گرفتگی افراد نسبت به مدت مشابه پارسال چهار برابر افزایش دارد.

افزایش 4 برابری گازگرفتگی در خراسان شمالی

دکتر بابک سلحشور سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: تا پایان آبان ماه سال 95، سه نفر به علت استنشاق گاز منواکسید کربن در منزل جان باختند که هر سه نفر مرد بودند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان با اشاره به شروع فصل سرما و شیوع مرگ‌های ناشی از گازگرفتگی اظهار داشت: رسانه ها و بویژه صدا و سیما در خصوص مرگ خاموش بیشتر اطلاع رسانی داشته باشند و رعایت نکات ایمنی را در جامعه ترویج دهند.

سلحشور افزود: رسانه ها در چند سال گذشته در این خصوص اطلاع رسانی بیشتری داشتند که این امر نیز موجب کاهش آمار شده بود.

سلحشور اظهار کرد: برخی از شهروندان از وسایل گرمایی غیر استاندارد استفاده می کنند و یا اینکه فضای اتاق کوچک است.

وی افزود: در واحدهای مسکونی که از وسایل گرمایی استاندارد از جمله شوفاژ و سایر موارد استفاده می شود بحث گاز گرفتکی در بحث مسمومیت با گاز منو اکسید کربن کم تر رخ می دهد.

وی با بیان اینکه این گونه مرگ قابل پیشگیری است اظهار کرد: شهروندان باید نکات ایمنی را بیشتر مد نظر داشته باشند و همچنین نسبت به وسایل گاز سوز خود اطمینان حاصل کنند.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش گفت: متاسفانه برخی از شهروندان که در واحد های تجاری و یا کارگاه های کوچک مشغول به کار هستند وسایل گرمایی آنان خروجی دودکش ندارد بلکه لوله بخاری را داخل آب می گذارند که این امر بسیار اشتباه است زیرا که باعث سوخت ناقص و مسومیت آنان خواهد شد.

ضریب نفوذ گاز طبیعی در شهرهای استان خراسان شمالی 100 درصد و ضریب نفوذ گاز طبیعی در روستاها 81 درصد است.

خراسان شمالی 864 هزار نفر جمعیت دارد.