آیین اعطای نخستین نشان ادبی 'سعدی و اقبال'در پاکستان برگزار شد

اسلام آباد - ایرنا - نخستین نشان ادبی سعدی و اقبال به مناسبت هفتادمین سال آغاز روابط دوستی ایران و پاکستان به پژوهشگران و پدیدآورندگان برتر آثار فارسی پاکستان اعطاء شد.

اسلام آباد - ایرنا - نخستین نشان ادبی «سعدی و اقبال» به مناسبت هفتادمین سال آغاز روابط دوستی ایران و پاکستان به پژوهشگران و پدیدآورندگان برتر آثار فارسی پاکستان اعطاء شد.

آیین اعطای نخستین نشان ادبی 'سعدی و اقبال'در پاکستان برگزار شد

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا نخستین نشان ادبی ' سعدی و اقبال' از این پس هرسال به فعالان عرصه زبان وادبیات فارسی در پاکستان اعطاء می شود.

آیین اعطای نشان ادبی «سعدی و اقبال» از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان و همکاری کمیسیون آموزش عالی و دانشگاه ملی زبان های نوین پاکستان برگزار شد.

نخستین نشان ادبی «سعدی و اقبال» به پاس زحمات 6 استاد و دانشجوی زبان فارسی از دانشگاه های سراسر پاکستان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اعطا شد.

در بخش ترجمه این نشان به دکتر«عارف نوشاهی» ، در بخش تالیف کتاب به دکتر«مهر نورمحمدخان» ، در بخش شعر به دکتر«زکیه بهروز» ، در بخش پایان نامه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به «رابعه کیانی،بنت الهدی و حکیمه بصری» تعلق گرفت.

«غلامعلی حداد عادل» رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران در پیامی به این مراسم، با قدردانی از جهاد فرهنگی استادان زبان فارسی در پاکستان برای روشن نگه داشتن چراغ زبان و ادبیات فارسی ، تحقیق و تصحیح نسخ خطی فارسی و تربیت دانشجوی متخصص این رشته را یکی از مهمترین امور علمی دانست.

در این مراسم که شمار زیادی از اساتید و دانشجویان وعلاقه مندان به زبان فارسی حضور داشتند «مهدی هنردوست» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان در سخنانی گفت: گسترش آموزش زبان فارسی مانع از بیگانگی جوانان مشرق زمین از سرمایه های ادبی، فرهنگی غنی و کهن خود می شود.

«بلیغ الرحمان» وزیر آموزش عالی پاکستان نیز در این مراسم گفت:زبان فارسی نقش مهمی در ایجاد وحدت بین کشورهای اسلامی دارد.

اعطای سالانه نشان ادبی سعدی و اقبال می تواند سبب رونق دوباره زبان فارسی در پاکستان شود.