ایران و پاکستان زمینه های همکاری در بخش بهداشت و درمان را بررسی کردند

اسلام آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان و وزیر فدرال خدمات عمومی، نظارت و هماهنگی جمهوری اسلامی پاکستان در دیدار مشترک، زمینه های همکاری مشترک دو جانبه را بررسی کردند.

ایران و پاکستان زمینه های همکاری در بخش بهداشت و درمان را بررسی کردند

به گزارش ایرنا 'مهدی هنردوست' سفیر ایران در پاکستان روز پنجشنبه با خانم سائره افضل تارر 'Saira Afzal Tarar ' وزیر فدرال خدمات عمومی، نظارت و هماهنگی (بهداشت) جمهوری اسلامی پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.

سفیرجمهوری اسلامی ایران در پاکستان در این دیدار با بیان توانمندی های ایران در بخش بهداشت و درمان به ویژه تحقیقات پزشکی ادامه داد:انستیتو پاستور ایران به عنوان یک موسسه تحقیقاتی معتبر می تواند با پاکستان همکاری کند.

هنر دوست در این دیدار بر لزوم افزایش تبادلات ایران و پاکستان در همه زمینه ها به ویژه توسعه همکاری در بخش بهداشت و درمان تاکید کرد.

سائره افضل تارر وزیر فدرال خدمات عمومی، نظارت و هماهنگی (بهداشت) جمهوری اسلامی پاکستان نیز در این دیدار با اشاره به سفر آتی خود ایران، گفت که در سفر پیش رو در خصوص زمینه های همکاری دو کشور با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو می کند.

خانم سائره افضل تارر پیش از این نیز در در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفته بود:ایران تنها تجربه ارزشمندی در زمینه ریشه کن ساختن بیماری فلج اطفال دارد بنابراین تجربه های ایران می تواند برای پاکستان و همچنین برای افغانستان مفید باشد.

پاکستان، افغانستان و نیجریه تنها کشورهایی هستند که تا کنون نتوانسته اند تا کنون بیماری فلج اطفال را کنترل کنند.

این مقام پاکستان اظهار داشت: ایران نه تنها توانسته فلج اطفال را ریشه کن کند، بلکه توانسته یک نظام جامع سلامت و بهداشت برای خود ایجاد کند. در دیداری که با مسوولان وزارت بهداشت ایران داشتیم، طرف ایران پیشنهاد کرد که پاکستان از این نظام سلامت و بهداشت الگو برداری کند.

وی با بیان اینکه ایران و پاکستان هر دو عضو سازمان اکو و نیز گروه پنج (متشکل از ایران، پاکستان، عراق، افغانستان و سازمان جهانی بهداشت) هستند، گفت: عضویت در این گروه می تواند فرصت خوبی برای تبادل تجربیات و داشته های این اعضا در زمینه های بهداشت و درمان با هدف کمک به وضعیت سلامت و بهداشت کشورهای عضو باشد.

وی همچنین اظهار داشت که طرف ایرانی پیشنهاد کرده است تا با استقرار در دو طرف مرز مشترک ایران و پاکستان، اقدامات لازم را برای مقابله با خطر احتمال انتقال بیماری هایی نظیر فلج اطفال، سرخک، وبا و دیگر بیماری های مسری را انجام دهد که البته این کار نیاز به هماهنگی دستگاه های ذیربط دارد و ما موضوع را به دستگاه های ذیربط منتقل خواهیم کرد.

وزیر بهداشت پاکستان همکاری در زمینه تولید دارو را یکی دیگر از ظرفیت های توسعه همکاری میان کشورش با جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: ایران توانمندی خوبی در تولید انواع واکسن از جمله واکسن خوراکی فلج اطفال دارد و می تواند کمک خوبی برای رفع نیازهای پاکستان باشد ضمن اینکه ایران نیز می تواند از تجربیات و توانمندی های پاکستان در زمینه تولید دارو بهره مند شود.

سائره افضل تارر در ادامه این گفت و گو از توافق دو طرف برای تشکیل کمیته ای با هدف گسترش همکاری پزشکی، بهداشتی و درمانی میان دو طرف خبر داد و گفت که ایران برای آموزش دادن نیروهای بخش بهداشت پاکستان اعلام آمادگی کرده است.