کلاه های بر باد رفته و جیب های پر پول

تهران - ایرنا - از قدیم الایام بزرگترها می گفتن، مالت را سفت بچسب همسایتو دزد نکن. این ضرب المثل به ظاهر ساده چه زیبا و در عین حال منطقی بیان شده و دست به دست چرخیده است، اگر همین ضرب المثل ساده را آویزان گوشهایمان کنیم هیچگاه با ساده لوحی فریب نخواهیم خورد.

کلاه های بر باد رفته و جیب های پر پول
کلاه های بر باد رفته و جیب های پر پول

کلاهبرداران از هر ترفندی برای کسب مال نامشروع استفاده می کنند در این بین برای آن ها فرقی نمی کند که کلاه از سر آشنا بردارند یا غریبه؛ برای آن ها فرقی نمی کند که مالباخته برادر ، خواهر یا عزیزترین هایشان باشند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در طول زندگی، فرد یا افرادی با جلب اطمینان و اعتماد، به قول معروف کلاهتان را با هر ترفندی برداشته باشد و تلخی این داستان زمانی تلخ تر می شود که از نزدیکان خود آسیب دیده باشید اما در برخی از مواقع، جعل و فریب آنچنان مثل روز روشن و آشکار است که تنها افراد ساده لوح در دام این شیادان گرفتار می شوند.

پرونده های بیشماری از انواع کلاهبرداری در دادگاه ها تشکیل شده است که ریشه اغلب این پرونده ها ساده لوحی و اعتماد بیجا به برخی از افراد است در حالی که صورت برخی از معاملات از آینده ناخوشایندی خبر می دهد به عنوان مثال رسیدن به مال بسیار در کوتاه ترین زمان ممکن، خرید و فروش ملک بدون طی مراحل قانونی و غیره همه و همه گواه بر این است که به قول معروف یک جای کار می لنگد.

بارها شنیده اید که فلانی تمام دارایی هایش را برای خرید ملکی داده است و بعدها متوجه شده این ملک به چندین نفر دیگر فروخته شده است یا معامله ای انجام شده بدون اینکه طرفین یکدیگر را دیده باشند و هزاران مورد دیگر. در ذیل به برخی از کلاهبرداری ها که گاه عجیب و غریب است اشاره می شود:

**200میلیارد کلاهبرداری با دستگاه های خنک کننده

سرهنگ یداله حسن پور رئیس پلیس آگاهی استان از دستگیری کلاهبردار 200 میلیارد ریالی که خود را بازرگان معرفی می کرد، خبر داد.

وی گفت: در پی وقوع یک فقره کلاهبرداری پرونده ای به اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی استان ارجاع داده شد.

وی اضافه کرد: در این رابطه کارآگاهان پلیس تحقیقات خود را آغاز کردند و در گفت و گو با یکی از شاکیان به این نتیجه رسیدند که فردی خود را بازرگان معرفی و از آن کلاهبرداری کرده است.

حسن پور در تشریح شگرد این کلاهبردار گفت: وی که خود را به عنوان وارد کننده دستگاه های خنک کننده معرفی و با ادعای این که در کمترین زمان ممکن و با پایین ترین قیمت قادر به وارد کردن این دستگاه هاست مبلغ 200 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده است.

وی اضافه کرد: پس از مشخص شدن شگرد کلاهبردار و با توجه به متواری بودن متهم و اینکه دائمآ مخفیگاه خود را جا به جا می کرد و قصد خروج از کشور را داشت ماموران با انجام یک سری اقدامات فنی مخفیگاهش را شناسایی و وی را دستگیرکردند.

سرهنگ حسن پور اظهار داشت: دربازجویی های فنی و تخصصی از متهم،وی به کلاهبرداری200 میلیارد ریالی از14 شاکی به بهانه واردات دستگاه های خنک کننده اعتراف کرد.

** کلاهبرداری تازه

در جدیدترین این سودجویی ها بتازگی با شماره های غیرثابت با برخی مشترکان اپراتور اول ارتباطی کشور تماس گرفته و به آنان اعلام می شود شما در قرعه کشی جشنواره همراه اول برنده شده اید و برای یک سال می توانید از 50 درصد تخفیف مکالمه و همچنین اینترنت پرسرعت رایگان با حجم دانلود نامحدود برخوردار شوید.این افراد در ازای این خدمات، 680 هزار ریال طلب می کنند.

به مشترکان اعلام می شود: امروز آخرین روز جشنواره است اگر می خواهید باید پس از ثبت نام، مشخصات خود را ثبت کنید.

حتی در صورتی که مشترک اعلام کند اکنون امکان ثبت نام ندارد به وی پیشنهاد می شود یک نفر به نشانی وی مراجعه می کند تا پول را تحویل بگیرد و مدارک لازم را برای استفاده از خدمات ویژه ارایه کند.

در پیگیری خبرنگار ایرنا از همراه اول، این اپراتور چنین تماس هایی را کلاهبرداری دانست و به مشترکان در این زمینه هشدار داد.

البته پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران (پلیس فتا) بارها در این زمینه به مردم هشدار داده و از آنان خواسته است پاسخ چنین تماس هایی را ندهند.

**باند بزرگ کلاهبرداری پیامکی در مازندران دستگیر شد

سرهنگ حسن محمدنژاد رئیس پلیس فتا استان مازندران از دستگیری باند بزرگ کلاهبرداری پیامکی در این استان خبر داد و گفت: افرادی که با فریب مردم اقدام به کلاهبرداری پیامکی از آنان می‌نمودند توسط کارآگاهان سایبری پلیس فتا استان مازندران شناسایی و دستگیر شدند.

وی در تشریح این خبر افزود: در پی شکای تعدادی از شهروندان استان با ارائه مرجوعه قضایی به این پلیس مراجعه و اظهار داشت شخصی ناشناس با بنده تماس گرفته و عنوان داشت از برنامه رادیو جوان می‌باشد و اعلام نمود که شما در قرعه کشی رادیو جوان برنده 5050 میلیون ریال ریال کمک هزینه عتبات عالیات شده‌اید و سپس با ترفند و فریب مرا به پای دستگاه خودپرداز کشانده و با فعال نمودن رمز دوم حساب بانکی‌ام مبلغ 230230 میلیون ریال از حسابم برداشت نمود، به همین منظور تقاضای رسیدگی به پرونده را دارم.

وی افزود: در ادامه با توجه به شکایت صورت گرفته و حسب دستور مقام محترم قضایی رسیدگی به این پرونده در دستور کار کارآگاهان پلیس فتا استان مازندران قرار گرفت و با بررسی‌های تخصصی و اطلاعاتی صورت گرفته توسط کارشناسان این پلیس متهمین به هویت (م-ق) و (ح-ع) در شهر پردیس استان تهران شناسایی گردیدند.

رئیس پلیس فتا استان مازندران گفت: در ادامه با تحقیقات بیشتر مشخص شد متهمین علاوه بر فرد مذکور، اقدام به سرقت از افرادی دیگر با همین شیوه و شگرد کرده اند به همین منظور با بررسی‌های تکمیلی و فنی به عمل آمده معلوم شد وجوه مورد نظر از حساب شاکی در نهایت صرف خرید سکه در شهر تهران شده‌است.

این مقام انتظامی افزود: با هماهنگی مرجع قضائی مامورین این پلیس با اخذ نیابت قضائی به شهرستان مذکور عزیمت کرده و اقدام به جلب و دستگیری متهمین نمودند، در ادامه نیز طی بازدید از مخفیگاه آنان تعداد 24 عدد کارت عابربانک به همراه تعدادی سیم‌کارت و کپی شناسنامه کشف و ضبط شد.

سرهنگ محمدنژاد گفت: متهمان پس از سیر مراحل قضایی و انتظامی به پلیس فتا استان مازندران منتقل شدند و در تحقیقات اولیه ضمن اقرار به بزه انتسابی عنوان داشتند؛ در زندان با شخصی به هویت (ع-و) آشنا شدیم و او بعد از آزادیمان چندین بار با ما تماس گرفت و ما نیز شماره کارت‌هایی که با آن افتتاح حساب کرده بودیم را در اختیار وی قرار دادیم و سپس او نیز مبالغی را که از اشخاص برداشت می‌کرد را به کارت‌هایمان واریز کرده و ما نیز با مراجعه به طلا فروشی‌های سطح شهر تهران اقدام به خرید سکه می کردند.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: در ادامه رسیدگی به پرونده، مامورین این پلیس با اخذ دستور قضائی به زندان مورد نظر عزیمت نموده و در بازجویی اخذ شده از زندانی (ع-و)، متهم ضمن اقرار به بزه انتسابی اعلام نمود؛ با شگرد مختلفی از جمله تماس و ارسال پیامک مبنی بر برنده شدن در طرح برنامه رادیو جوان به افراد مختلف جهت واریز وجه، ابتدا شماره کارت مالباختگان را دریافت و پس از مدتی به بهانه واریز شدن پول به حسابشان و دریافت موجودی، مالباختگان را پشت دستگاه خودپرداز می‌کشاندم و با ترفندی خاص رمز اینترنتی حساب آنها را فعال و یا با فریب دادن آنان، وجوه را از حسابشان سرقت و پس از چندین بار انتقال، سرانجام به حساب‌های جعلی که در اختیار هم‌دستانم بود واریز می‌کردم.

سرهنگ محمدنژاد گفت: تا کنون با توجه به پرونده‌های واصله به این پلیس، بالغ بر یک میلیارد ریال کلاهبرداری در این خصوص صورت گرفته که سرانجام با تکمیل تحقیقات، پرونده متشکله به همراه متهمین جهت سیر مراحل قانونی روانه دادسرا شد.

**کلاهبرداری های میلیاردی از جعل عناوین دولتی تا فروش قولنامه ای خودرو

سرهنگ محمد کریم بیات جانشین فرمانده انتظامی استان البرزگفت: در پی ارجاع تعداد زیادی پرونده شکایت به پلیس آگاهی استان البرز مبنی بر جعل عناوین منتسب به نهاد ریاست جمهوری و مراکز دولتی، بررسی موضوع در دستور کار ماموران اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری این پلیس قرار گرفت.

وی گفت: در بررسی اطلاعاتی سوابق متهم مشخص شد که نامبرده از مدت ها پیش به اتهام جعل عنوان و کلاهبرداری تحت تعقیب پلیس آگاهی تهران بزرگ و حراست یکی از ارگان های دولتی است .

این مقام انتظامی افزود : با اقدامات گسترده و فنی ماموران، تعدادی از پاتوق ها و محل اختفای احتمالی متهم شناسایی و به صورت نامحسوس تحت کنترل قرار گرفت تا این که محل اختفاء در اطراف شهر کرج شناسایی شد.

سرهنگ بیات با اشاره به دستگیری متهم در یک عملیات غافلگیرانه اضافه کرد: متهم که پس از دستگیری منکر هر گونه جرمی بود و همچنان خود را منتسب به نهادهای دولتی معرفی و ماموران را تهدید به شکایت می کرد در نهایت در مواجهه حضوری با تعدادی از شکات لب به اعتراف گشود و به ده ها فقره اخاذی و کلاهبرداری به مبلغ 9 میلیارد و 410 میلیون ریال با عناوین مختلف از شهروندان اقرار کرد.

**شیوه و شگرد متهم کلاهبردار

جانشین فرمانده انتظامی استان البرز در خصوص شیوه و شگرد متهم گفت: این فرد در ابتدا با ترفند ظاهر نمایی و جلب اعتماد عمومی در پوشش بازرس ویژه نهاد ریاست جمهوری و نهاد های دولتی و حضور در مکان ها و جلسات متعدد با ادعای پرداخت وام زود بازده ، تغییر کاربری زمین و ملک در شهرداری و ... و هدایت شکات تا جلوی ساختمان های اداری و دریافت گواهی همکاری و مساعدت از ارگان ها، اقدام به دریافت مبالغی وجه نقد از شکات کرده و بدون این که اقدامی در این زمینه انجام دهد با پول های دریافتی متواری می شد.

به گفته وی ، متهم برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شد.

برای تمامی کاربران ارسال کرده اند. لذا به تمامی هموطنان عزیز توصیه می شود هرگز برای دریافت وجه نیازی به ارسال اطلاعات حساب بانکی نمی باشد.

در نهایت پلیس فتا از هموطنان درخواست می کند در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش تماس با ما گزارش نمایند و هشدار های پلیس را جدی بگیرید.

**بیشترین کلاهبرداریها شامل کارت به کارت، تلفنی و پیامکی است

سردار محمدرضا مقیمی رئیس پلیس آگاهی کشور گفت: طبق آمار بیشترین پرونده های متشکله در حوزه کلاهبرداری شامل کارت به کارت، تلفنی، پیامکی، مراجعه به دستگاه خودپرداز، خرید و فروش منزل، اتومبیل، پیش فروش آپارتمان، رهن و اجاره، پرداخت وام، دلالی در امور قضائی، انتظامی، اداری و لیزینگ است.

وی درباره تهیه مدارک هویتی جعلی توسط جاعلان، گفت: چاپ و توزیع اسکناس، ایران چک، چک های بانکی مختص اشخاص حقیقی و حقوقی از دیگر موارد جعل شده توسط مجرمان است.

**افزایش کشفیات جعل و کلاهبرداری افزایش یافت

سرهنگ محمدرضا اکبری معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا از افزایش 20 و 13 درصدی کشفیات در حوزه مبارزه با کلاهبرداری و جعل در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبرداد.

وی افزود: در پنج ماه اول امسال، در حوزه مبارزه با جعل 104 درصد و در پنج ماه مدت مشابه سال گذشته 83 درصد کشف انجام شده که شاهد افزایش کشفیات در این رابطه هستیم.

وی با اشاره به کاهش 10 درصدی وقوعات جعل در این مدت، گفت: میزان کشفیات در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 درصد افزایش پیدا کرده است.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه بیشترین وقوعات جعل مربوط به استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، البرز و فارس بوده است، گفت: بیشترین وقوعات جعل به ترتیب مربوط به جعل اسناد و مدارک بانکی نظیر ایران چک، اسکناس، اوراق بهادار، چک‌های بانکی، افتتاح حساب با مدارک‌جعلی؛ اسناد مالکیتی، مدارک و اوراق شناسایی، مهر و علائم شرکت های دولتی و خصوصی، مدارک و اوراق دولتی است.

سرهنگ اکبری درباره حوزه مبارزه با کلاهبرداری، تصریح کرد: در پنج ماه اول امسال، در این حوزه 96 درصد و در پنج ماه مدت مشابه سال گذشته 76 درصد کشف صورت گرفته است.

وی با اشاره به کاهش 5 درصدی وقوعات در حوزه کلاهبرداری در پنج ماهه اول امسال، گفت: نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کشفیات در این حوزه 20 درصد افزایش داشته است.

سرهنگ اکبری با اشاره به اینکه در این مدت بیشترین کلاهبرداری ها مربوط به استان های البرز، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی بوده است، تصریح کرد: بیشترین وقوعات کلاهبرداری شامل کارت به کارت، تلفنی و پیامکی، خرید و فروش (آپارتمان، ملک، اتومبیل و ... )، دلالی در انجام امور اداری، قضائی و انتظامی بوده است.

وی با اشاره به شیوه های کلاهبرداری نظیر انتقال وجه از طریق تماس تلفنی و کارت به کارت، به شهروندان توصیه کرد: از قبول درخواست تلفنی،پیامکی و حضوری افراد ناشناس در خصوص هرگونه عملیات بانکی از جمله انتقال وجه، از ارائه رمز اول و دوم وcvv2 کارت عابر بانک خود اکیداً خودداری کنند.

این مقام انتظامی ادامه داد: شهروندان بایستی توجه داشته باشند که پس از دریافت پیامک های تبلیغاتی و فریب دهنده که شما 'برنده جایزه خوش حساب همراه اول و یا عدم استفاده از بیمه شخص ثالث و ... ' شده اید، هرگز به دستگاه های خود پرداز مراجعه نکنند.

وی با بیان اینکه اخیراً کلاهبرداری های متعددی تحت عنوان سفارش خرید برای ادارات و سازمان ها و یا سایر مراکز تجاری و نیز ارسال پیامک های تبلیغاتی با مضمون اینکه 'برنده جایزه شده اید'، انجام شده، گفت: کلاهبرداران با ترفند و برنامه ریزی قبلی جهت پرداخت بیعانه سفارش انجام شده اقدام به فریب شهروندان کرده و به جای واریز مبلغ، با به کار بردن روش های متقلبانه و ترفندهای خاص، فرد مورد نظر را به سمت دستگاه خود پرداز کشانده و تمام اطلاعات مربوط به حساب وی را دریافت و نهایتاً موجودی حساب را به حساب کارت خود یا فرد دیگری که همدستش است، منتقل می کنند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا خاطرنشان کرد: اگر قرار است هرگونه وجهی از طریق کارت عابر بانک به حساب عابر بانک شما واریز و یا انتقال یابد، لازم نیست به دستگاه های خود پرداز بانک مراجعه شود بلکه با ارائه شماره کارت و یا حساب و بدون حضور شما این امر صورت خواهد گرفت.

**زمینه های وقوع کلاهبرداری از دید پلیس

پلیس در بیان زمینه هایی که سبب می شود در دام شیادان گرفتار شویم ، تاکید کرده است که اعتماد بی جا نسبت به کسانی که آنها به اندازه ی لازم نمی شناسید، فریب ظاهر افراد را خوردن، فریب تبلیغاتی که در مطبوعات ارائه می شود، مشاوره نگرفتن از افرامطلع و اقدامات خودسرانه ، طمع کردن برای به دست آوردان مال و ثروت بدون تلاش در کوتاه ترین مدت، تلاش برای حل مشکلات از طریق رابطه و نه ضابطه که از تنبلی اجتماعی نشئت می گیرد، نا آگاهی در مورد روند قانونی امور اداری، قضایی ، انتظامی ، نداشتن توجه کافی و نگاه ساده انگارانه به واقعیت روز اجتماع و اقتصادی از جمله زمینه های بروز کلاهبرداری است.

**راه های پیشگیری از کلاهبرداری

1-مواظب باشید که دیگران با ظاهر آراسته خود شما را فریب ندهند.

2-معاملات و پیشنهادات خوب را همواره به دیده تردید بنگرید.

3-وقتی با افراد ناشناس معامله می کنید ، کالا را پیش از تسویه حساب کامل تحویل ندهید.

4-بهتر است از معامله با کسانی که آدرس ثابتی ندارند بپرهیزید یا احتیاط کنید.

5-از اسناد خود به دقت مراقبت کنید.

6-همواره پیش از انجام معاملات ملکی تحقیقات لازم را انجام دهید.

7-بدون رسیدن به یقین کامل درباره قانونی بودن فعالیت شرکت های لیزینگ با آنها معامله نکنید.

8-رعایت احتیاط در هنگام خرید اشیاء گرانقیمت ضروری است.

9-همواره از طریق بانک ها و موسسات اعتباری مورد تائید ، وام تهیه کنید.

10-شرکت هایی که ادعای رفع سوء اثر چک را دارند ، فریبکارهستند.

11-با پایمال کردن حق الناس، معنویت و ثواب سفر حج را از بین نبرید.

**در صورتی که در دام کلاهبرداران افتادید چه اقدامی باید انجام دهید؟

1-سریعا مراتب را به اطلاع مراجع قضایی محل وقوع جرم بگذارید.

2-اگر چک شما مفقود یا دزدیده شد، موضوع را به سرعت به بانک اطلاع دهید و سپس در مدت حداکثر یک هفته دستور مورد نظر را از طری ق مراجع قضایی به بانک ارائه دهید.

3- شکایت کتبی خود را همراه با مدارک و مستنداتی که دارید به دادسرای محل وقوع جرم ارائه دهید تا پس از ارائه مراجع قضایی به نیروی انتظامی ، بتوانید روند تحقیقات را دنبال کنید.

4-تمام جزئیات را در اختیار مراجع قضایی قرار دهید.

5-مشخصات کامل کلاهبردار و نحوه کلاهبرداری او را با جزئیات در اختیار ماموران قرار دهید.

6-در صورت کتمان کوچکترین حقایق احتمال دستیابی به حقیقت و به نتیجه رسیدن تحقیقات خلل ایجاد می شود.

گزارش مشکل
کلاهبرداریفریب