پایان خواب شیرین ساکت در تراکتور

ساکت الهامی با شکست تیمش برابر تیم پارس جنوبی جم عملکرد درخشان خود را زیر سئوال برد.

۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱

کد خبر : ۷۲۶۴۹۵۴

گروه : ورزشی » فوتبال و فوتسال

ساکت الهامی با شکست تیمش برابر تیم پارس جنوبی جم عملکرد درخشان خود را زیر سئوال برد.

به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان ، تیم فوتبال تراکتور با هدایت ساکت الهامی نتایج خوبی در لیگ برتر گرفته است، اما شکست برابر تیم پارس جنوبی جم باعث شد که عملکرد درخشان الهامی تحت الشعاع قرار بگیرد.

به هر حال باشگاه تراکتور  پس از اینکه با مصطفی دنیزلی قطع همکاری کرد، ساکت الهامی را به عنوان نفر اول کادر فنی روی نیمکت خود دید. با کسب ۴ پیروزی پشت سر هم، الهامی جای خود را روی نیمکت مستحکم کرد و از سرمربی موقت به سرمربی دائمی تیم تراکتور در لیگ نوزدهم انتخاب شد. تراکتوری که پیش از الهامی ۴  شکست تلخ متوالی را متحمل شده بود و مقابل شاهین شهرداری بوشهر قعر جدولی هم در تبریز متوقف شده بود با الهامی جانی تازه گرفت و با هواداران آشفته خاطر خود که بازهم قهرمانی را از کف دیده می‌پنداشتند، آشتی کرد.

همچنین روند رو به رشد تراکتور  در بازی‌های اخیر نیز ادامه داشت و آرام آرام همه چیز به روز‌های خوب ابتدای فصل باز می‌گشت تا اینکه شکست مقابل پرسپولیس در تهران اولین زنگ خطر را برای الهامی به صدا درآورد. پیروزی مقابل ذوب آهن و سایپا در تبریز، اما این شکست را پوشش داد تا اینکه شاهد شکست غیر منتظره یاران ساکت مقابل پارس در جم بودیم. این شکست در کنار تساوی خارج از خانه مقابل گل گهر سیرجان باعث به وجود آمدن ابهاماتی شد که در صورت رفع نکردن نقاط ضعف، روز‌های سختی در انتظار تراکتور خواهد بود.

پایان خواب شیرین ساکت در تراکتور

بعد فنی؛ آشفتگی یا بی برنامگی در تراکتور

تیم تراکتور مقابل پرسپولیس در دور برگشت با ۲ گل شکست خورد. موضوع مهمی که در بازی سرخ پوشان تبریزی در بازی با پرسپولیس شاهد آن بودیم، نوعی آشفتگی بود؛ آشفتگی که به نظر می‌رسید از بی برنامگی نشات می‌گیرد. بی برنامگی که از آن صحبت می‌کنیم، باعث شده بود تا تراکتور  به طور عملی در مقابل پرسپولیس خلع سلاح شود. این تیم در طول ۹۰ دقیقه برنامه قابل توجهی برای رسیدن به گل نداشت و کار‌های تاکتیکی بازیکنانش به چند پاس در میانه میدان که با قطع شدن از سوی بازیکنان حریف همراه می‌شد، محدود بود. با کنار گذاشتن بحث روانی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، باید گفت، تراکتور با هدایت ساکت الهامی تا این لحظه نتوانسته یک قالب کلی برای بازی خود پیدا کند و آشفتگی که در ابتدا به آن اشاره کردیم حاصل همین موضوع است که به طور کلی به بی برنامگی ختم می‌شود.

عملکرد تراکتور از خانه تا بیرون خانه

تراکتور در خانه فوق العاده عمل کرده و به هیچ حریفی رحم نکرده است. البته سنگین‌ترین شکست این تیم در لیگ نوزدهم در خانه رقم خورده، اما با ساکت الهامی تا این لحظه تراکتور به هیچ تیمی باج نداده و شکست یاد شده مربوط به روز‌هایی است که دنیزلی سرمربی تراکتور بود. تراکتور در خانه قدرتمند و در بیرون از خانه شکننده است و این موضوع ذهن هواداران را به خود مشغول کرده است. از بعد روانی آمدن ساکت الهامی، چندین جرقه مثبت را در تراکتور به همراه داشت. بخشی از این جرقه‌ها خواسته و بخشی ناخواسته بودند. آزادی عملی که الهامی به سوپر استار‌های تیمش داد باعث شد تا بازیکنی مثل اشکان دژاگه فراتر از انتظار ظاهر شود. اشکانِ این روز‌ها هیچ شباهتی به اشکانِ اوایل فصل ندارد و به یک مهره غیر قابل چشم پوشی در ترکیب تراکتور تبدیل شده است. این آزادی عمل، اما در بازی‌های خارج از خانه که نوعی ابتکار عمل در دست تیم میزبان است، نتوانسته برای تراکتور مثمرثمر واقع شود و نتیجه استیصالی است که در مواقع حساس در بازی‌های خارج از خانه در بازی تراکتور شاهد آن هستیم.

پایان خواب شیرین ساکت در تراکتور

تلنگر  به ساکت الهامی

بعد از بازی هفته آینده با نساجی در تبریز، تراکتور وارد یک مرحله بسیار دشوار خواهد شد. مرحله‌ای که در نیم فصل اول، موجبات جدایی دنیزلی را فراهم کرد. دنیزلی با تراکتور نتایجی رویایی کسب کرده بود. تیم او فقط پیروزی می‌شد و با گل خوردن بیگانه بود؛ تا اینکه صنعت نفت آبادان ترمزش را کشید و اولین گل و باخت را به این تیم تحمیل کرد. همین باخت کافی بود تا شیرازه تیم دنیزلی از هم پاشیده شود و ۲ شکست متوالی دیگر مقابل سپاهان و استقلال همه چیز را در باشگاه به هم بریزد، از مدیریت تا کادر فنی! برهه یاد شده، به شدت به الهامی نزدیک شده و یک بازی تا ورود به آن فاصله داریم.

به هر حال بدون شک الهامی به خوبی می‌داند که چه روز‌های سختی در انتظار تیمش است. در صورتی که روند فعلی در تراکتور ادامه داشته باشد، شاهد به مشکل خوردن این تیم خواهیم بود، مگر اینکه تغییراتی مثبت از تجاربی که در این مدت کسب شده، کار را به گونه‌ای دیگر پیش ببرد. تراکتور با ۸ امتیازی که در ۳ بازی خارج از خانه اخیر خود از دست داده، فرصت طلایی برای چسبیدن به پرسپولیس در آستانه بازی‌های دشوارش را از دست داده و بازی با شهرخودرو، سپاهان، استقلال و صنعت نفت از چند بعد برای این تیم اهمیت خواهد داشت. کسب سهمیه در حال حاضر مهمترین اولویت تراکتور به شمار می‌رود که خروج سلامت از این مرحله را می‌طلبد. حفظ جایگاه الهامی  به روز‌های آینده بستگی دارد و سرمربی تراکتور که دوست ندارد به سرنوشت دنیزلی دچار شود ناگزیر است که هر چه در چنته دارد در مقطع فعلی رو کند.

انتقام شکست مقابل ۲ رقیب بزرگ یعنی سپاهان و استقلال نیز خواسته‌ای است که هواداران تراکتور از تیمشان دارند و در صورتی که این اتفاق رخ ندهد، سقوط در جدول و از دست دادن شانس کسب سهمیه، به علاوه نارضایتی هواداران، بدترین شرایط را برای کادر فنی تراکتور به وجود خواهد آورد.

بیشتر بخوانید: لیگ برتر فوتبال/ پارس جنوبی جم ۱ - تراکتور صفر/ پیروزی خانگی شاگردان افاضلی برابر تبریزی‌ها